ОДБРАНА

HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 

Балистика

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
АвторПорака
Alvar

Број на мислења : 7923

ПишувањеПредмет: Re: Балистика   21/3/2013, 16:23

Број на мислења : 765

ПишувањеПредмет: Re: Балистика   27/3/2013, 21:45

Можеби малце е офф топик.....ефект од погодок во главата на срна со калибар 243 winchester, зрно Nosler ballistic tip. Вознемирувачко видео во секој случај. Греота срнчето. Sad
Гледајте негде од 00:35.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=fJr7Ph5SGO4

ПС Ако се сеќавате негде имав напишано, дали на МАФ или стариот форум војска форумоушн што беше, дека според мене 243 winchester иако развиен како чисто ловечки куршум би бил одличен како војнички куршум поради фактот што е направен од чаурата 7.62x51 со стеснување на вратот на истата на калибар од 6.2мм, а тоа значи дека веќе постоечките пушки во калибар 7.62x51 без проблем би се преконверирале во 243 винчестер со едноставно менување на цевката и ништо друго. Значи нема потреба од менување или редизајнирање на рамка или сменување на глава на затворач - димензиите со 7.62x51 се идентични и не би биле потребни никакви преправки. Незнам зошто на никој од произведувачите на оружје кои нудат модуларни пушки не му текнало да понудат и цевка во овој калибар. Предноста во однос на 7.62x51 би била тоа што куршумот 243 винчестер ќе има подобра траекорија, пушката ќе има помал трзај поради користењето на муниција со помали и полесни зрна, целиот комплет на муниција кој би го носел војникот поради полесната муниција би бил полесен за разлика од 7.62x51 кој има дупло потешки зрна од 243.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

Број на мислења : 5798

ПишувањеПредмет: Re: Балистика   27/3/2013, 22:04

Оуууу еј Shocked Shocked Evil or Very Mad

Очите и излегоа...буквално и го пресече черепот на 2 дела.. affraid
Alvar

ПишувањеПредмет: Re: Балистика   27/3/2013, 22:17

Сепак некако не ми е хумано head shot во лов на дивеч да практикуваат. Rolling Eyes
Што се однесува до 243 Winchester, мислам дека е одличен калибар за дивечот со кој располагаме во МК а и на Балканов.
Дефинитивно кога би купувал ловен карабин би ми бил на врвот на листата. Плус уште еден во 300 Winchester Magnum за најкрупниот Европски дивеч, и една двокуглара во 375 H&H или 416 Rigby за нешто поегзотичен лов. Smile
Се над тоа е веќе мазохизам (не дека последниве три се благи во трзај). Отиде рамото.

Број на мислења : 765

ПишувањеПредмет: Re: Балистика   27/3/2013, 23:56

Alvar напиша:
Сепак некако не ми е хумано head shot во лов на дивеч да практикуваат. Rolling Eyes
X2
И јас сум против пукање во глава на дивечот, посебно на вака нежен дивеч на кој буквално им распрснува главата по ударот. Нехумано е, неспортски. Ај некој тежок, крупен и опасен дивеч кој пожелно е да се застрелана на лице место има логика, ама ова. Evil or Very Mad ...и општо, против сум за користење несоодветно overkill оружје на дивечот. Пример 300WM на лисица или срна која има едвај 20-25кг телесна маса.

Alvar напиша:
Што се однесува до 243 Winchester, мислам дека е одличен калибар за дивечот со кој располагаме во МК а и на Балканов.
Дефинитивно кога би купувал ловен карабин би ми бил на врвот на листата. Плус уште еден во 300 Winchester Magnum за најкрупниот Европски дивеч, и една двокуглара во 375 H&H или 416 Rigby за нешто поегзотичен лов. Smile
Се над тоа е веќе мазохизам (не дека последниве три се благи во трзај). Отиде рамото.
Паметен избор. Very Happy Јас би за наши услови прво еден универзален 30-06 кој буквално е довоен за се, евентуално 8x57 или 7x64, потоа исто еден 243winchester за лисици, срни, волци и помали диви свињи.
Од овие тропските.....хммм профи ловците за Афричкиот континент и лов на опасен дивеч советуваат да се избери најјакиот можен калибар на кој успешно би можеле да го крепиме трзајот и што е важно 'recovery' времето до вториот истрел да е што помало. И јас би еден 416 ригби, евентуално 458 винчестер.
Alvar

ПишувањеПредмет: Re: Балистика   23/7/2013, 13:12

ПишувањеПредмет: Re: Балистика   11/9/2014, 17:03

Гостин

ПишувањеПредмет: Re: Балистика   28/2/2015, 03:18

Докторска перспектива на прострелни рани

ВНИМАНИЕ: Слики и видеа со осетлива содржина

Гостин
Гостин

ПишувањеПредмет: Re: Балистика   28/2/2015, 11:46

Важно е да се напомене дека докторот кажува дека кожата пружа отпор како 4 инчи(10цм) мускулно ткиво. А јас колку што знам балистички гел имитира карактеристики само на мускулно ткиво.
Гостин
Гостин

ПишувањеПредмет: Re: Балистика   2/3/2015, 13:15

Зошто мислите дека не е хумано пукање во глава? Не е тоа најбрз начин на убивање?
Sponsored content

ПишувањеПредмет: Re: Балистика   

Балистика
Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 6Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next