ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Балистика

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
АвторПорака
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

Балистика Empty
ПишувањеПредмет: Балистика   Балистика Empty21/5/2012, 23:57

v=√2gh - брзина при слободен пад
g - забрзување на земјината тежа 9.81m/s²
h - висина од која телото паѓа
Ek=½mv² - кинетичка енергија
m - маса на телото kg
v - брзина на телото во m/s

Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

Балистика Empty
ПишувањеПредмет: Re: Балистика   Балистика Empty22/5/2012, 00:03

ОСНОВНИ ПОИМИ ОД БАЛИСТИКА

Балистика 2705_47770841_OB_1Балистика 2705_47770841_OB_2Балистика 2705_47770841_OB_3Балистика 2705_47770841_OB_4Балистика 2705_47770841_OB_5Балистика 2705_47770841_OB_6Балистика 2705_47770841_OB_7Балистика 2705_47770841_OB_8Балистика 2705_47770841_OB_9Балистика 2705_47770841_OB_10Балистика 2705_47770841_OB_11Балистика 2705_47770841_OB_12
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

Балистика Empty
ПишувањеПредмет: Re: Балистика   Балистика Empty22/5/2012, 00:09

Балистика 2705_47770841_OB_13Балистика 2705_47770841_OB_14Балистика 2705_47770841_OB_15Балистика 2705_47770841_OB_16Балистика 2705_47770841_OB_17Балистика 2705_47770841_OB_18Балистика 2705_47770841_OB_19Балистика 2705_47770841_OB_20


Последната промена е направена од Frogfoot на 22/5/2012, 00:14. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

Балистика Empty
ПишувањеПредмет: Re: Балистика   Балистика Empty22/5/2012, 00:13

Балистика 2705_47770841_OB_21Балистика 2705_47770841_OB_22Балистика 2705_47770841_OB_23Балистика 2705_47770841_OB_24Балистика 2705_47770841_OB_25Балистика 2705_47770841_OB_26Балистика 2705_47770841_OB_27Балистика 2705_47770841_OB_28
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Балистика Empty
ПишувањеПредмет: Re: Балистика   Балистика Empty22/5/2012, 00:53

Е ова е за почит. Секоја чест. aplauz jupii aplauz jupii

П.С Што книга е оваа?

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

Балистика Empty
ПишувањеПредмет: Re: Балистика   Балистика Empty22/5/2012, 02:30

"Sportsko Streljaštvo" izdanje narodne knjige Beograd 1974.

ziveli
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Балистика Empty
ПишувањеПредмет: Re: Балистика   Балистика Empty22/5/2012, 12:27

Frogfoot напиша:
"Sportsko Streljaštvo" izdanje narodne knjige Beograd 1974.

ziveli

Каде може да се набави?

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

Балистика Empty
ПишувањеПредмет: Re: Балистика   Балистика Empty22/5/2012, 12:36

Јас овие слики ги превзедов од еден колега од Србија, веројатно тој ја има целата книга но ги скенирал само овие страници поврзани со Балистиката.. Rolling Eyes
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Балистика Empty
ПишувањеПредмет: Re: Балистика   Балистика Empty22/5/2012, 15:33

Frogfoot напиша:
Јас овие слики ги превзедов од еден колега од Србија, веројатно тој ја има целата книга но ги скенирал само овие страници поврзани со Балистиката.. Rolling Eyes

ОК. Инаку дел од ова има користено и во новиот број на Калибар.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
kocovБрој на мислења : 137

Балистика Empty
ПишувањеПредмет: Re: Балистика   Балистика Empty27/5/2012, 21:25

имав еден цел учебник од на време од воената академија во скопје само немам скенер да ви ги ставам исто така имами книга во библотеката во битола за балистика таа е многу подобра од нашиот учебник кој целиот е со пресметики и ништо не објаснато
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Балистика Empty
ПишувањеПредмет: Re: Балистика   Балистика Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Балистика
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 6Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: