ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 Руска Морнарица

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
АвторПорака
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 9935

ПишувањеПредмет: Re: Руска Морнарица   Нед 8 Сеп - 8:47

Вратете се на почетокот Go down
SIG

avatar

Број на мислења : 5801

ПишувањеПредмет: Re: Руска Морнарица   Пон 9 Сеп - 12:43

Ракетниот крстосувач од проектот 1164 (поранешна „Украина“) ќе биде дограден во Николаево до крајот на годината и ќе ѝ биде предложен на Русија за 1 милијарда рубљи (околу 23 милиони евра). Овој брод стои незавршен веќе 20 години поради отсуство на финансии.

„Се договоривме до крајот на годината украинските крстосувач да биде довршен во интересите на нашите морски сили. Ние предложивме за него 1 милијарда рубљи. Тоа е многу добра цена за брод кој не е довршен, и ако воопшто се договараме понатаму - цената ќе се намалува“, изјави претставник на Воено-индустриската комисија при владата на Русија.

Претходно беше соопштено дека во 1995 година, цената на крстосувачот изнесувала 720 милиони долари.
Според оценката на фабриката, изградбата на бродот е 95% завршена. Претставник на Воено-индустрискиот комплекс смета дека Украинците го преувеличуваат степенот на готовност на крстосувачот.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

avatar

Број на мислења : 5801

ПишувањеПредмет: Re: Руска Морнарица   Пон 9 Сеп - 17:37

Министерот за одбрана на Русија, Сергеј Шојгу, донесе одлука да се прекинат државните тестирања на нуклеарните подморници „Александар Невски“ и „Владимир Мономах“, како и прекин на тестовите на интерконтиненталните балистички ракети „Булава“ поради неуспешното лансирање на тој вид ракети на Камчатка. Ракетата регуларно беше лансирана од лансирниот контејнер, но во втората минута од летото дојде до дефект во нејзиниот навигациски систем.

Комисијата под раководство на адмиралот Виктор Чирков ги разгледува причините за неуспешното лансирање.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

avatar

Број на мислења : 8281

ПишувањеПредмет: Re: Руска Морнарица   Пет 4 Окт - 10:00


_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 9935

ПишувањеПредмет: Re: Руска Морнарица   Чет 10 Окт - 16:56

Вратете се на почетокот Go down
Legija91

avatar

Број на мислења : 1326

ПишувањеПредмет: Re: Руска Морнарица   Вто 22 Окт - 13:52


_________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
Legija91

avatar

Број на мислења : 1326

ПишувањеПредмет: Re: Руска Морнарица   Вто 5 Ное - 12:12Сурова сила .. Cool 

_________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

avatar

Број на мислења : 8281

ПишувањеПредмет: Re: Руска Морнарица   Саб 7 Дек - 15:52


_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Legija91

avatar

Број на мислења : 1326

ПишувањеПредмет: Re: Руска Морнарица   Нед 15 Дек - 12:22‘‘Адмирал Кузнецов‘‘
 Twisted Evil 

_________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
Legija91

avatar

Број на мислења : 1326

ПишувањеПредмет: Re: Руска Морнарица   Пон 3 Фед - 22:00


_________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Руска Морнарица   

Вратете се на почетокот Go down
 
Руска Морнарица
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 5Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Морнарицa :: Поморски сили-
Отиди до: