ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Црвен крст

Go down 
АвторПорака
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Црвен крст Empty
ПишувањеПредмет: Црвен крст   Црвен крст Empty18/5/2012, 13:53

Незнам дали е адекватно да ја сместам тука темава али немаме поблизок подфорум за вакви работи..
---------------------------------

Својата долгогодишна, успешна соработка со Операција Флоријан од Манчестер, Англија, во делот на безбедност на вода и прва помош, Црвен крст Охрид ја крунисува деновиве со примање на вредна донација-опрема за спасување на вода и укажување прва помо. Донацијата, составена од два вонбродски мотори за спасителни чамци, 15 дефибрилатори, елеци и бови за спасување, ќе биде користена за потребите на Единицата за безбедност на вода и Тимовите за прва помош на Црвен крст Охрид, а нејзиното официјално доделување, ќе го изврШи заменик Амбасадорот на Велика Британија во Македонија, Г-дин Џерард Мекгирк на во недела на Градското пристаниште.

На свеченоста, на која ќе присуствуваат високи претставници на Операција Флоријан, претставници на Црвен крст на Македонија, на општина Охрид и други, предвидено е да се реализира и показна вежба на спасување давеник од водите на Охридското Езеро.

http://ohridnews.com/index.php?mod=1&kat=4&id=42327
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинЦрвен крст Empty
ПишувањеПредмет: Re: Црвен крст   Црвен крст Empty10/7/2012, 22:37

Јас сум волонтер во Црвениот Крст веќе неколку години. Па ако ве интересира нешто прашајте
Вратете се на почетокот Go down
Официрче

Официрче

Број на мислења : 10

Црвен крст Empty
ПишувањеПредмет: Re: Црвен крст   Црвен крст Empty25/10/2018, 19:42

Искрено разочаран сум од Црвен Крст, пробав еднаш да ја исправам кривата слика за ЦК (во случајов) во Тетово, со тоа што се понудив како волонтер да се иницира формирање на тим за спасување на планина. Тетово како град под Шара жално е да нема една таква (првентствено волонтерска) формација во склоп на ЦК како таа на Водно, плус од Тетово се пристапува кон неколку главни планински центри, од Шапка, до Љуботен плус минус преку планинските села до останатите врвови. Се обратив прво кај локалците немаше одговор, никаков, па “горе“ за да од “горе“ добијам одговор дека ЦК нема финансии ниту план во блиска иднина тогаш да формира таква група во нивни склоп. Од тогаш, освен за Водно и сега Охрид нешто иако знам дека во охридскиот случај најголемата заслуга е на охридските планинари кои се нафатија за ваков голем чекор, особено знаејќи дека дирекцијата која треба да ја опслужува ЦЕЛА држава не функционира ни 30%.

ДЗС е сосем друга приказна (за себе)...
Тетово ја имаше најстарата горско-спасителна служба во Македонија ако не и регионов, со текот на времето се изгуби односно ја изгуби големината ради генерацискиот јаз, дека има најави за нешто враќање кон корените, нема и дал ќе има е прашање, а секојдневно на планина се губат, гинат (нажалост), поплави, нема кој да се дигне на нога, полицијата за што попрво е, ДЗС во Тетово е мисловна именка...
Жалосно али вистинито, да сум у можност одма би се нафатил на ваква иницијатива, ама...

______________________
Мие малите људи смо големи чуеци!
Одбранбен фриленсер one shot one kill
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Црвен крст Empty
ПишувањеПредмет: Re: Црвен крст   Црвен крст Empty25/10/2018, 22:33

Жално
а малку дожд д ападне на Шара миљон циркуси ке има !
Не кобам не посакувам ѕло.

______________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
Официрче

Официрче

Број на мислења : 10

Црвен крст Empty
ПишувањеПредмет: Re: Црвен крст   Црвен крст Empty26/10/2018, 01:00

Зоран напиша:
Жално
а малку дожд д ападне на Шара миљон циркуси ке има !
Не кобам не посакувам ѕло.

Тоа е реалната слика, кобел некој или не, секогаш после секој пообилен дожд на Шара и долж неа има проблеми...

______________________
Мие малите људи смо големи чуеци!
Одбранбен фриленсер one shot one kill
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Црвен крст Empty
ПишувањеПредмет: Re: Црвен крст   Црвен крст Empty26/10/2018, 01:06

Официрче напиша:
Зоран напиша:
Жално
а малку дожд д ападне на Шара миљон циркуси ке има !
Не кобам не посакувам ѕло.

Тоа е реалната слика, кобел некој или не, секогаш после секој пообилен дожд на Шара и долж неа има проблеми...
Gi sredij abranite okolu banjice ili do sledniot poroen dozd.

______________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
Официрче

Официрче

Број на мислења : 10

Црвен крст Empty
ПишувањеПредмет: Re: Црвен крст   Црвен крст Empty26/10/2018, 01:38

Зоран напиша:
Официрче напиша:
Зоран напиша:
Жално
а малку дожд д ападне на Шара миљон циркуси ке има !
Не кобам не посакувам ѕло.

Тоа е реалната слика, кобел некој или не, секогаш после секој пообилен дожд на Шара и долж неа има проблеми...
Gi sredij abranite okolu banjice ili do sledniot poroen dozd.


После последните поплави се “зачисти“ нешто, не докрај, туку Бањиче има уште еден проблем, свлечишта дуж путот кои не се регулирани односно и она што е “регулирано“ попуштило па сега е (не)безбедно особено со доаѓањево на зимава, среќа слабо дожд есенва ама... А скоро нон стоп има фреквенција на сообраќај што од возила што од пешаци.

______________________
Мие малите људи смо големи чуеци!
Одбранбен фриленсер one shot one kill
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Црвен крст Empty
ПишувањеПредмет: Re: Црвен крст   Црвен крст Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Црвен крст
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Безбедносни сили на РМ :: Дирекција за Заштита и Спасување - ДЗС-
Отиди до: