ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Артилериски орудија

Go down 
Отиди на страна : Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16  Next
АвторПорака
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9002

Артилериски орудија - Page 14 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Артилериски орудија   Артилериски орудија - Page 14 Empty16/9/2015, 16:25


______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10545

Артилериски орудија - Page 14 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Артилериски орудија   Артилериски орудија - Page 14 Empty5/10/2015, 00:02

Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Артилериски орудија - Page 14 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Артилериски орудија   Артилериски орудија - Page 14 Empty5/10/2015, 18:33

Ова е тешка ѕверотија! Twisted Evil
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Артилериски орудија - Page 14 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Артилериски орудија   Артилериски орудија - Page 14 Empty5/10/2015, 21:30

SIG напиша:
Ова е тешка ѕверотија! Twisted Evil
Кај ке го употребиш и за што и тешка мета е.

______________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
debarska

debarska

Број на мислења : 83

Артилериски орудија - Page 14 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Артилериски орудија   Артилериски орудија - Page 14 Empty25/10/2015, 22:20

Alvar напиша:
Индијциве се крш!  Very Happy

treba da se vovedi vo АРМ ќе ги умриме непријателите на македонија
од смеење
Вратете се на почетокот Go down
РИСБрој на мислења : 1014

Артилериски орудија - Page 14 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Артилериски орудија   Артилериски орудија - Page 14 Empty11/12/2015, 21:39

Мислам дека послужителите на хаубицата ни малку не се смешни , смешни сме си ние што им се смееме . Можеби останатата индиска војска е смешна ама баш овие се врвно обучени да ракуваат со хаубицата . Камо среќа АРМ да имаше еден дивизион од овие хаубици и вака смешно обучени војници за нив . Wink
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Артилериски орудија - Page 14 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Артилериски орудија   Артилериски орудија - Page 14 Empty17/12/2015, 22:34


______________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10545

Артилериски орудија - Page 14 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Артилериски орудија   Артилериски орудија - Page 14 Empty1/2/2016, 13:02

Вратете се на почетокот Go down
m-r.niceguy

m-r.niceguy

Број на мислења : 45

Артилериски орудија - Page 14 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Артилериски орудија   Артилериски орудија - Page 14 Empty23/2/2016, 13:59

ШТО?!? affraid  Електромагнетен топ сме имале! Shocked  Shocked  Shocked
Абе да не има Тито направено база на месечината а јас да не знам?  Very Happy
---

The Yugoslavian Military Technology Institute developed, within a project named EDO-0, a railgun with 7 kJ kinetic energy, in 1985. In 1987 a successor was created, project EDO-1, that used projectile with a mass of 0.7 kg (1.5 lb) and achieved speeds of 3,000 m/s (9,800 ft/s), and with a mass of 1.1 kg (2.4 lb) reached speeds of 2,400 m/s (7,900 ft/s). It used a track length of 0.7 m (2.3 ft). According to those working on it, with other modifications it was able to achieve a speed of 4,500 m/s (14,800 ft/s). The aim was to achieve projectile speed of 7,000 m/s (23,000 ft/s). At the time, it was considered a military secret.

______________________
Не постојат факти, само добро основани претпоставки.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10545

Артилериски орудија - Page 14 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Артилериски орудија   Артилериски орудија - Page 14 Empty23/2/2016, 15:04

Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Артилериски орудија - Page 14 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Артилериски орудија   Артилериски орудија - Page 14 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Артилериски орудија
Вратете се на почетокот 
Страна 14 of 16Отиди на страна : Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Артилерија-
Отиди до: