ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Сретства за Против Оклопна борба

Go down 
Отиди на страна : Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16
АвторПорака
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9004

Сретства за Против Оклопна борба - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сретства за Против Оклопна борба   Сретства за Против Оклопна борба - Page 16 Empty29/10/2019, 10:12

Momak od Gjorce напиша:


Едно време и во нашиот арсенал.

Вообичаена пракса за нашите вооружени сили е да кога ќе ја потрошиме муницијата за одреден систем, целосно го повлекуваме од употреба, без притоа да се најде соодветна замена за него. Среќа 7,62 муниција има во задоволителни количини, инаку ќе ги баталевме и пушките. Very Happy

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Сретства за Против Оклопна борба - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сретства за Против Оклопна борба   Сретства за Против Оклопна борба - Page 16 Empty29/10/2019, 10:34

Застарен е, затоа го изфрливме од употреба Cool

Многу сме големи слепци, место да се продужеше со редовна обука на него, немора да се има ракети, барем ке имаш обучен екипаш за користење на системот, доволно е теорија и некоја пракса, во смисла ракување, постапки при монтирање, размонтирање, нишанење и итн, кога ке ти затреба купи ракети, ама не

Тешко дека и има денес некој во АРМ кој знае да ракува со него или имал ретка прилика да го користи
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9004

Сретства за Против Оклопна борба - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сретства за Против Оклопна борба   Сретства за Против Оклопна борба - Page 16 Empty29/10/2019, 18:21

Има и симулатори за него.... таман да се одржува основна обука за него.

Сретства за Против Оклопна борба - Page 16 Q8DIxuQ
Сретства за Против Оклопна борба - Page 16 WokkLIh
Сретства за Против Оклопна борба - Page 16 U4bijUm

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Сретства за Против Оклопна борба - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сретства за Против Оклопна борба   Сретства за Против Оклопна борба - Page 16 Empty29/10/2019, 21:00

Ма и ова треба да се одржава,ке му дојде време за сервис,и ке го баталиме во некој магацин
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9004

Сретства за Против Оклопна борба - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сретства за Против Оклопна борба   Сретства за Против Оклопна борба - Page 16 Empty29/10/2019, 21:16

Епа.... чорба! Smile

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Сретства за Против Оклопна борба - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сретства за Против Оклопна борба   Сретства за Против Оклопна борба - Page 16 Empty19/11/2019, 15:56

Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9004

Сретства за Против Оклопна борба - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сретства за Против Оклопна борба   Сретства за Против Оклопна борба - Page 16 Empty26/11/2019, 14:22


______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Сретства за Против Оклопна борба - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сретства за Против Оклопна борба   Сретства за Против Оклопна борба - Page 16 Empty26/11/2019, 16:20

Значи и швабиве идат на СПИКЕ, 11 500 ракети и 215 лансери, солидна цифра, али мислам дека не е доволна за замена на Милан и ТОВ
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9004

Сретства за Против Оклопна борба - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сретства за Против Оклопна борба   Сретства за Против Оклопна борба - Page 16 Empty13/1/2020, 19:21


______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Сретства за Против Оклопна борба - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сретства за Против Оклопна борба   Сретства за Против Оклопна борба - Page 16 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Сретства за Против Оклопна борба
Вратете се на почетокот 
Страна 16 of 16Отиди на страна : Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: