ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4 ... 12 ... 21  Next
АвторПорака
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 3 Empty12/6/2012, 09:44

Генерал напиша:
Одкако ќе се набави оружје врз основа на Одобрението за набавка на оружје, се пријавува во полиција каде се регистрира. Потоа ( откако ќе се соберат одреден број на парчиња оружје ) се врши испукување од страна на криминалистички техничар од МВР. Притоа тој ги зема со себе двете чаури. Откако сево ова заврши се добива дозволата за поседување на оружје.

Овие чаури ќе се користат за да се врши компарација со чаури пронајдени на местото на на настанот.
generale kaj vas vo skopje mvr obezbeduva kursumi za ispukuvanjeto?
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 3 Empty12/6/2012, 10:00

Frogfoot напиша:
Још нисам стиго на ред Cool
rokot za pregistracija isteche lani ama poshto preku 90% ne ni stignaa da se prijavat za preregistracija rokot go prodolzija za 7 godini taka da nemoj da se sekirash imash fora ushte 6 godini.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 3 Empty12/6/2012, 11:59

А што ако не се пријавам за испукување? Може да ме гонат некако?
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 3 Empty12/6/2012, 12:51

Секаде низ Македонија сам си носиш куршуми.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 3 Empty12/6/2012, 18:42

Frogfoot напиша:
А што ако не се пријавам за испукување? Може да ме гонат некако?
zosto mi zvuchish kako da sakash da go bojkotirash prerigistriranjeto. lol
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 3 Empty12/6/2012, 18:51

Генерал напиша:
Секаде низ Македонија сам си носиш куршуми.
kakov apsurd.ako nekoj saka da kupi oruzje vo malku poegzoticen kalibar treba dvapati da razmisli dali odkako kje go dobie odobrenieto kje moze da "nabavi" dva kursumi za da mu go registriraat oruzjeto so shto bi dobil dozvola so koja posle legalno bi kupuval kursumi.ccc
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 3 Empty12/6/2012, 20:11

beowulf напиша:
Генерал напиша:
Секаде низ Македонија сам си носиш куршуми.
kakov apsurd.ako nekoj saka da kupi oruzje vo malku poegzoticen kalibar treba dvapati da razmisli dali odkako kje go dobie odobrenieto kje moze da "nabavi" dva kursumi za da mu go registriraat oruzjeto so shto bi dobil dozvola so koja posle legalno bi kupuval kursumi.ccc

Не те разбирам. Зошто би купил оружје за кое не може да се најде муниција? Very Happy

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 3 Empty12/6/2012, 22:33

Генерал напиша:
Не те разбирам. Зошто би купил оружје за кое не може да се најде муниција? Very Happy
Еве на пример јас следен пиштол што сакам да купам е некој клон на колт 1911.Работата е на нероден Петко капа му кројам ама ај.....што ми беше муабетот, кај ќе најдам јас два куршуми 45ацп за да им однесам да го регистрираат.Нешто слабо комшиите дома држат деветсо единајски lol! Според мене најправилно би било првен да се направи дозволата за оружје и одкако сопственикот на оружјето ќе го добие првото одобрение за набавка на муниција, да го однеси оружјето на првото следно испукување заради земање чаури.Или уште поправилно би било самото МВР по службен пат да обезбеди муниција за оружјата кои се пријавени за регистрација(или преригистрација).И на крај, зошто баш ние се најдовме најпаметни во цел регион па да изиграваме некоја напредна си земја која сака да има целосен идентитет од секое оружје.Глумат нешто, а немаат прецизен број од легалното оружје, за нелегалното да не правиме муабет.Баш денес во еден весник со побајата дата(мај 2012) најдов статија каде пишеше дека во Црна Гора на околу 450.000 полнолетно граѓани има регистрирано 107.XXX(последните три бројки не ги памтам, но напишаниот број не беше приближно заокружен, туку прецизен).Кај нас прецизна бројка не се знае, се вртат цифри од 110000 до 170000.
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 3 Empty13/6/2012, 00:41

Дефинитивно дека МВР има точна бројка на легалното оружје. А искрено имаат моја целосна поддршка во однос на земањето на чаури. Е сега, едно е желбата друго се можностите и нивната ажурност. Навистина е добра идеја да се направи база на податоци за секое легално оружје но тоа мора да се прави професионално и да се биде поажурен. Еве еден пример. Јас го купив Глокот пред Нова година и до ден денес не ми е излезена дозволата. Тоа значи дека имам дома пиштол а немам документ за него. Го пријавив уште на денот кога го купив, по некој месец ме повикаа за испукување. И тоа завршивме. Кога ги прашав пред некој ден дали е готова дозволата ми рекоа дека не е бидејќи сеуште немаат таков модел во базата на податоци ( се работи за Глок 17 од четвртта генерација ). Претходно имав Глок 19 од трета генерација и помина без проблеми. Е сега што се однесува до ажурноста. Не можам да разберам како дозволиле некој дистрибутер да увезе некаков модел на оружје и да го продава, а тие не го внеле истиот во базата на податоци. Можам да разберам дека станува збор за нов начи на постапување со евиденцијата на оружјето и верувам дека со текот на времето праксата ќе ги открие недостатоците и тие благовремено ќе бидат одстранети.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9004

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 3 Empty13/6/2012, 01:27

Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 21Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4 ... 12 ... 21  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: