ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 11 ... 21  Next
АвторПорака
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 2 Empty11/6/2012, 20:41

Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 2 Empty11/6/2012, 20:49

Генерал напиша:
Заострување на критериумите? И јас слушав за ова. Само за информација најголемиот дел од извршените Кривични дела за чие извршување е користено огнено оружје се сторени со нелегално оружје. Мал е бројот на КД извршени со легално оружје. Сега со регистрацијата на оружјето и со евиденцијата на испуканите чаури во многу се подобрува контролата на легалното оружје. Значи да резимирам: Проблем е нелегалното а не легалното оружје.

Каква евиденција на испуканите чаури? Незнам за што се работи..
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 2 Empty11/6/2012, 20:49

beowulf напиша:
Frogfoot напиша:
Не ми е јасно, .30 карабин по сите параметри е супериорен над Токаревот а во пракса послаб, ако убаво те разбрав?
Така некако.

Тоа се шпекулации или навистина е така во пракса?
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 2 Empty11/6/2012, 21:08

Frogfoot напиша:
Генерал напиша:
Заострување на критериумите? И јас слушав за ова. Само за информација најголемиот дел од извршените Кривични дела за чие извршување е користено огнено оружје се сторени со нелегално оружје. Мал е бројот на КД извршени со легално оружје. Сега со регистрацијата на оружјето и со евиденцијата на испуканите чаури во многу се подобрува контролата на легалното оружје. Значи да резимирам: Проблем е нелегалното а не легалното оружје.

Каква евиденција на испуканите чаури? Незнам за што се работи..

Одкако ќе се набави оружје врз основа на Одобрението за набавка на оружје, се пријавува во полиција каде се регистрира. Потоа ( откако ќе се соберат одреден број на парчиња оружје ) се врши испукување од страна на криминалистички техничар од МВР. Притоа тој ги зема со себе двете чаури. Откако сево ова заврши се добива дозволата за поседување на оружје.

Овие чаури ќе се користат за да се врши компарација со чаури пронајдени на местото на на настанот.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 2 Empty11/6/2012, 22:12

А од кога е таа пракса?
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 2 Empty11/6/2012, 22:43

Frogfoot напиша:
А од кога е таа пракса?

Па последниве години. Не знам точно колку, ама последниве 2-3 години сигурно

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 2 Empty11/6/2012, 22:45

Затоа прашав бидејќи јас немав такво искуство Smile
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 2 Empty11/6/2012, 22:49

Frogfoot напиша:
Затоа прашав бидејќи јас немав такво искуство Smile

Сите кои поседуваат легално поседуваат оружје мора да ја исполнат оваа обврска. Оние кои набавле оружје пред да се воведе оваа пракса исто така се должни да извршат испукување.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 2 Empty11/6/2012, 23:45

Још нисам стиго на ред Cool
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 2 Empty12/6/2012, 09:30

Frogfoot напиша:
beowulf напиша:
Frogfoot напиша:
Не ми е јасно, .30 карабин по сите параметри е супериорен над Токаревот а во пракса послаб, ако убаво те разбрав?
Така некако.

Тоа се шпекулации или навистина е така во пракса?
od terenot navistina pristignuvale i takvi izveshtai za inferiornosta na 30 carbine, posebno koga ke se sporedi so mokjniot 30-06, no toa deka ne mozel da probie debela zimska uniforma se shpekulacii.iako 30 carbine ne ni bil zamislen da bide zamena za 30-06 i negovata glavna namena bila za borba na kratki distanci, sepak mislam deka barem do 300m probojnosta vo ziva nezabarikadirana sila ne bi trebalo da e problem makar kolku i da bila debela uniformata sto ja nosi neprijatelot.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми   Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Дозвола за поседување на оружје - Закон, процедура и критериуми
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 21Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 11 ... 21  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: