ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 SAKO- TRG 21/41, TRG 22/42

Go down 
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

SAKO- TRG 21/41, TRG 22/42 Empty
ПишувањеПредмет: SAKO- TRG 21/41, TRG 22/42   SAKO- TRG 21/41, TRG 22/42 Empty12/4/2012, 19:22

TRG снајперските пушки се производ на Финската компанија „САКО“. Во 1992 се претставени моделите 21 и 41, а подоцна се појавуваат нивните подобрени модели 22 и 42. Основната разлика помеѓу моделите 22 и 42 односно 21 и 41 е калибарот.

Технички карактеристики:

Верзија SAKO - TRG 21/22 .308 Winchester

Калибар - 7,62х51
Должина - 1.150
Тежина - 4,7 кг
Должина на цевка - 660 мм
Капацитет - 10 куршуми

Верзија SAKO - TRG 41/42 .338 Lapua и .300 Winchester Magnum

Калибар - 8,60x70
Должина - 1.200 mm
Тежина - 5,1 кг
Должина на цевка - 690 мм
Капацитет - 5 куршуми

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9008

SAKO- TRG 21/41, TRG 22/42 Empty
ПишувањеПредмет: Re: SAKO- TRG 21/41, TRG 22/42   SAKO- TRG 21/41, TRG 22/42 Empty7/6/2012, 16:23

SAKO- TRG 21/41, TRG 22/42 Dk6BE

SAKO- TRG 21/41, TRG 22/42 CSHxR

SAKO- TRG 21/41, TRG 22/42 KqKHN

Литванци со џилит нови TRG-а.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5817

SAKO- TRG 21/41, TRG 22/42 Empty
ПишувањеПредмет: Re: SAKO- TRG 21/41, TRG 22/42   SAKO- TRG 21/41, TRG 22/42 Empty7/6/2012, 18:25

Многу елегантна пушкава...нешто ново а?
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9008

SAKO- TRG 21/41, TRG 22/42 Empty
ПишувањеПредмет: Re: SAKO- TRG 21/41, TRG 22/42   SAKO- TRG 21/41, TRG 22/42 Empty7/6/2012, 18:28

Првата е SAKO TRG-22, другата е TRG-42.
Ништо ново (освен пушките), само е монтирана пикатини шина.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9008

SAKO- TRG 21/41, TRG 22/42 Empty
ПишувањеПредмет: Re: SAKO- TRG 21/41, TRG 22/42   SAKO- TRG 21/41, TRG 22/42 Empty10/10/2012, 02:23

SAKO- TRG 21/41, TRG 22/42 GpOHf

SAKO- TRG 21/41, TRG 22/42 IMG_0659

Sako, ама не баш. Wink
Фотката е на Момак од Ѓорче. Smile

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

SAKO- TRG 21/41, TRG 22/42 Empty
ПишувањеПредмет: Re: SAKO- TRG 21/41, TRG 22/42   SAKO- TRG 21/41, TRG 22/42 Empty10/10/2012, 14:12

Што е ако не е финкињата ( и калибарот и е раритет 12.7 х 55) така неш.то
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9008

SAKO- TRG 21/41, TRG 22/42 Empty
ПишувањеПредмет: Re: SAKO- TRG 21/41, TRG 22/42   SAKO- TRG 21/41, TRG 22/42 Empty10/10/2012, 14:40

12.7x57 Anthis.
http://www.municion.org/12_7/12_x57Anthis.htm

Уште една верзија на Stopson во овој калибар, но на платформа од PGW.

SAKO- TRG 21/41, TRG 22/42 RYzKg

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

SAKO- TRG 21/41, TRG 22/42 Empty
ПишувањеПредмет: Re: SAKO- TRG 21/41, TRG 22/42   SAKO- TRG 21/41, TRG 22/42 Empty10/10/2012, 14:52

Многу чуден Калем Финкињава....
антис + Сако = ?
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9008

SAKO- TRG 21/41, TRG 22/42 Empty
ПишувањеПредмет: Re: SAKO- TRG 21/41, TRG 22/42   SAKO- TRG 21/41, TRG 22/42 Empty10/10/2012, 15:08

Освен калибарот, цевката и интегралниот придушувач... се останато е Sako.
Пред некое време ми се чини ја поставив нивната страна (на Stopson), но сега не можам да ја најдам.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

SAKO- TRG 21/41, TRG 22/42 Empty
ПишувањеПредмет: Re: SAKO- TRG 21/41, TRG 22/42   SAKO- TRG 21/41, TRG 22/42 Empty10/10/2012, 15:31

Alvar напиша:
Освен калибарот, цевката и интегралниот придушувач... се останато е Sako.
Пред некое време ми се чини ја поставив нивната страна (на Stopson), но сега не можам да ја најдам.
affraid affraid affraid affraid
Можно е зашто еден тип на МЦМ води војна со мене нема сако со 12.7 !
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
SAKO- TRG 21/41, TRG 22/42 Empty
ПишувањеПредмет: Re: SAKO- TRG 21/41, TRG 22/42   SAKO- TRG 21/41, TRG 22/42 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
SAKO- TRG 21/41, TRG 22/42
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: