ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW )

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 9 ... 16  Next
АвторПорака
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW )   Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) - Page 2 Empty12/4/2012, 23:07

Зоран напиша:
beowulf напиша:
Spored mene za parite kolku sto kosta eden aiaw mozat da se kupat najmalku 2 isto tolku dobri, ako ne i podobri, snajperki.ova zboram za verziite vo 308 i 300wm.
@ BEOWULF

На кои мислиш САКО е исто отров а не ми се бендисува.

На пример финската Tikka, Remington, Kimber, Savage, а и многу други помали фабрики во Америка продаваат кустомизирани снајперки кои пружаат одлична прецизност за прилично прифатливи цени.
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3761

Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW )   Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) - Page 2 Empty12/4/2012, 23:10

beowulf напиша:
Зоран напиша:
beowulf напиша:
Spored mene za parite kolku sto kosta eden aiaw mozat da se kupat najmalku 2 isto tolku dobri, ako ne i podobri, snajperki.ova zboram za verziite vo 308 i 300wm.
@ BEOWULF

На кои мислиш САКО е исто отров а не ми се бендисува.

На пример финската Tikka, Remington, Kimber, Savage, а и многу други помали фабрики во Америка продаваат кустомизирани снајперки кои пружаат одлична прецизност за прилично прифатливи цени.
М-24 беше на ремингтон?
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW )   Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) - Page 2 Empty13/4/2012, 02:38

Да да. Воена и полициска верзија на Ремингтон 700.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8967

Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW )   Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) - Page 2 Empty15/4/2012, 11:31

Ја би рекол what you pay is what you get. Не велам дека Tikka, Kimber, Savage се лоши пушки.. секако не се, но сепак истите се базирани на комерцијални решенија произлезени од ловечки карабини, додека една AI AW/AWM е конкретно развиен снајперски систем за таа намена.

Инаку слично опремен Remington M24 кој се третира како систем, а не само индивидуално оружје... и кој доаѓа со подоста работи во комплетот, чини исто така изгор, ништо поевтин од Англиските конкуренти.

Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) - Page 2 HWglY

http://www.remingtonle.com/rifles/m24.htm
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3761

Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW )   Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) - Page 2 Empty15/4/2012, 11:36

Во последно време има тенденција 7.62 х 51 да се замани со по мокем 7.62 х 67.
Кој е ефикасен до 1000 метри.
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW )   Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) - Page 2 Empty15/4/2012, 15:53

Од сета онаа опрема што ја има на сликата реално може да се искористи само ременот, ногарките и оптиката. Сето друго е опрема која може да се употреби само од страна на пушкар.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8967

Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW )   Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) - Page 2 Empty15/4/2012, 16:25

Новата Accuracy International AX во 7.62х51 (308 Winchester).

Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) - Page 2 Tiy9r

Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) - Page 2 VOwZ1

Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) - Page 2 NoEzk

Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) - Page 2 5PLBu

За остатокот од сликите овде:
http://www.onpointsupply.com/cart.php?page=accuracy_international_ax_rifle_308win

..
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8967

Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW )   Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) - Page 2 Empty15/4/2012, 16:33

Инаку кога би барал поевтина алтернатива на горе споменативе фирми и пушки... би ја разгледал и следнава понуда.

https://www.hsprecision.com/shop2/rifles/tactical-rifles-1.html
http://www.gaprecision.net/mil-spec-rifles.html

Од оние првите веќе се снабдува IDF, и тоа HTR моделот во 338LM. Додека од вториве пазари американскиот FBI, и тоа HRT моделот... што исто така е одлична референца за еден производител.

Во САД постојат доста компании кој изработуваат таканаречени "клонови" на снајперски пушки кој се користат од нивните вооружени сили, а по правило се изработени во нивните (армиски) пушкарски работилници, но составени од горе-долу комерцијални делови. Конкретен пример се овие две фирми (но има и други) кои изработуваат M24, M40, Mk 13 итн итн...
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW )   Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) - Page 2 Empty15/4/2012, 17:44

Alvar напиша:
Ја би рекол what you pay is what you get. Не велам дека Tikka, Kimber, Savage се лоши пушки.. секако не се, но сепак истите се базирани на комерцијални решенија произлезени од ловечки карабини, додека една AI AW/AWM е конкретно развиен снајперски систем за таа намена.

Инаку слично опремен Remington M24 кој се третира како систем, а не само индивидуално оружје... и кој доаѓа со подоста работи во комплетот, чини исто така изгор, ништо поевтин од Англиските конкуренти.
Да, во повеќето случаи тоа е точно.Што ќе платиш тоа и ќе земиш, но според мене за цената што се плаќа малце се и преценети.Е сега, пушките што ги наброја ГА, ХС и некои други на пример Лес Баер, Вилсон Комбат, Најтхок и сл. снајперки кои со цената се во рангот од околу +-3000 долари во прецизност ќе бидат дури и нешто подобри од АИ и Сако.Пред година дена во gunsandammo имаја тест на Сако ТРГ кој го тестираа со многу различни типови муниција и секоја лаборација се движеше нешто измеѓу 0.5 до преку 1МОА.Додека на пимер имам читано тестови за погоре наведените кои прават групи и од 0.25 до 0.5МОА.Па дури и "евтиониот" Кимбер од 2000 долари со муниција "што ја сака" прави феноменални групи од 0.25МОА.
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW )   Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) - Page 2 Empty15/4/2012, 17:50

Alvar напиша:
Новата Accuracy International AX во 7.62х51 (308 Winchester).

Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) - Page 2 Tiy9r
Она шините не можам да ги смислам.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW )   Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW )
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 16Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 9 ... 16  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: