ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW )

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 8 ... 16  Next
АвторПорака
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) Empty
ПишувањеПредмет: Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW )   Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) Empty11/4/2012, 11:20

AIAW 7,62 е конструирана во 1980 како одговор на барањето на Британската армија која барала нова снајперска пушка која би ги заменила дотогашните застарени модели. Изборот паднал на новата пушка конструирана од страна на компанијата Accuracy International која ја добива ознаката L96.Кон средината на 80-тите вооружените сили се јавуваат со ново барање – снајперска пушка која може да опстојува во студот и во тешките Нордиски услови. Accuracy International тогаш ја презентира подобрената верзија на моделот L96, наречена Arctic Warfare – арктичко војување.

Технички карактеристики:

Модел AW Police:
- Калибар: 7,62x51 ( .308 Winchester)
- Должина: 1.124 мм
- Должина на цевка: 610 мм
- Тежина: 6,5 кг
- Капацитет: 10 куршуми
- Ефективен дострел: 800 м.

Модел Super Magnum:
- Калибар: .338 Lapua Magnum ( 8,6x70 мм ), .300 Winchester Magnum, 7 мм Ramington Magnum.
- Должина: 1.270 мм
- Должина на цевка: 660 мм ( .300 и 7 мм ), 686 мм за .338 Lapua.
- Тежина: 6,8 кг празна без оптика
- Капацитет: 5 куршуми
- Ефективен дострел: 1100+ м.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3761

Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW )   Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) Empty11/4/2012, 16:17

Генерале честитам на изборот,
Паркер -Хале беа првите снајперки кои може да остварат погодок во витален дел од телото на 600 метри АВ е само подобрување.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW )   Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) Empty11/4/2012, 17:37

My favorite! aplauz
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW )   Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) Empty11/4/2012, 19:20

Не сум најстручен во оваа област, ама за AIAW имам само пофални зборови

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW )   Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) Empty12/4/2012, 09:08

Spored mene za parite kolku sto kosta eden aiaw mozat da se kupat najmalku 2 isto tolku dobri, ako ne i podobri, snajperki.ova zboram za verziite vo 308 i 300wm.
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW )   Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) Empty12/4/2012, 11:17

Цената е доста солена, ама сепак самото име говори многу. Инаку на официјалниот web side стои дека Micei international е овластен дистрибутер за Македонија. Ова чисто како информација плус за сите Smile

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3761

Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW )   Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) Empty12/4/2012, 15:10

beowulf напиша:
Spored mene za parite kolku sto kosta eden aiaw mozat da se kupat najmalku 2 isto tolku dobri, ako ne i podobri, snajperki.ova zboram za verziite vo 308 i 300wm.
@ BEOWULF

На кои мислиш САКО е исто отров а не ми се бендисува.
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW )   Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) Empty12/4/2012, 15:29

Зоран напиша:
beowulf напиша:
Spored mene za parite kolku sto kosta eden aiaw mozat da se kupat najmalku 2 isto tolku dobri, ako ne i podobri, snajperki.ova zboram za verziite vo 308 i 300wm.
@ BEOWULF

На кои мислиш САКО е исто отров а не ми се бендисува.

Мене по Accuracy, SАКО ми се втор избор.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3761

Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW )   Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) Empty12/4/2012, 16:26

Генерал напиша:
Зоран напиша:
beowulf напиша:
Spored mene za parite kolku sto kosta eden aiaw mozat da se kupat najmalku 2 isto tolku dobri, ako ne i podobri, snajperki.ova zboram za verziite vo 308 i 300wm.
@ BEOWULF

На кои мислиш САКО е исто отров а не ми се бендисува.

Мене по Accuracy, SАКО ми се втор избор.
Па сега Тимберволф ми е пред Сакото .
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW )   Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) Empty12/4/2012, 22:55

Генерал напиша:
Цената е доста солена, ама сепак самото име говори многу. Инаку на официјалниот web side стои дека Micei international е овластен дистрибутер за Македонија.Ова чисто како информација плус за сите Smile
Генерале, фала за информацијата, незнаев дека микеи се застапници за АИ ама кај да најдиме пари и дозвола за набавка па да набавиме нешто вакво. scratch
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW )   Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW ) Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Accuracy International Arctic Warfare ( AIAW )
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 16Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 8 ... 16  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: