ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 Техники и опрема за камуфлирање, сокривање и обманување

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
АвторПорака
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2338

ПишувањеПредмет: Re: Техники и опрема за камуфлирање, сокривање и обманување   11/4/2012, 23:01

Frogfoot напиша:
Кои?

Џили оделата а и мрежите за објекти и возила.

_________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: Re: Техники и опрема за камуфлирање, сокривање и обманување   11/4/2012, 23:13

Овие „стелтовите„ кои се послабо видливи со УВ?
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2338

ПишувањеПредмет: Re: Техники и опрема за камуфлирање, сокривање и обманување   11/4/2012, 23:14

Frogfoot напиша:
Овие „стелтовите„ кои се послабо видливи со УВ?

Да да.

_________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: Re: Техники и опрема за камуфлирање, сокривање и обманување   6/5/2012, 23:28

МАСКИРАЊЕ ЛИЦА:

Да би се добро маскирали морамо успешно имитирати околину. Природну околину карактеришу неправилни облици и криве линије. Због тога је важно у маскирању избегавати праве линије и симетрију. Треба паметно ускладити начин маскирања са околином, по боји, облику растиња (трава, лишће итд), густини и дубини.

Сваки пут када се окружење промени мора се променити и начин маскирања!

Људско око без обзира на даљину објекта може јасно уочити објекат ако ''одудара'' од околине, нарочито праве и изломљене линије, стога је потребно да се ''разбије'' контура!

На нашим просторима доминантне боје у природи мењају се са променом годишњих доба.

Рано пролећe .........................................Браон, црна, тамно зелена
Касно пролеће .......................................Светло зелена, браон
Лето Тамно .............................................зелена, светло зелена
Касно лето / рана јесен............................Тамно зелена, браон
Јесен.......................................................Браон, жута, црна, зелена
Касна јесен / рана зима ...........................Браон, црна, сива, понегде бела
Рана зима ...............................................Бела, сива, браон
Зима ......................................................Бела, понегде сива и браон
Касна зима / рано пролеће.......................Браон, бела, понегде сива

Маскиранје лица:

Метод шара користимо за маскирање у:
- шумовитим (листопадним)
- каменитим или пешчаним
- снежним (са оскудним снегом) теренима.

Метод линија користимо за маскирање у:
- четинарким - зимзеленим шумама (широке црте)
- пределима са ниским растињем – травом (уске црте)
- ноћу

Комбиновано бојење лица примењујемо када дејствујемо на различитом терену.
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинПишувањеПредмет: Re: Техники и опрема за камуфлирање, сокривање и обманување   2/7/2012, 19:52

На youtube имате илјадници туторојали како да направите gillie одело.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: Re: Техники и опрема за камуфлирање, сокривање и обманување   6/10/2012, 22:07

Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10312

ПишувањеПредмет: Re: Техники и опрема за камуфлирање, сокривање и обманување   6/10/2012, 22:14

Frogfoot напиша:

Ич не се познаваат...ко слон со црвени чорапи во поле со јагоди...па кај има бе зелен елен бе,ах бе,нема везе битно да има силуета на елен,а вака што е зелен,не му било арно... Glava v zid
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8674

ПишувањеПредмет: Re: Техники и опрема за камуфлирање, сокривање и обманување   7/10/2012, 10:17

Се мислам дека е некоја зезалица на швабиве. Белким не се со толку... Very Happy

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2338

ПишувањеПредмет: Re: Техники и опрема за камуфлирање, сокривање и обманување   1/11/2012, 20:07

Паметни униформи што детектираат хемиско оружје
Четврток, 01 Ноември 2012 19:20

Научници од Националната лабораторија Лоренс Лајвмор во Калифорнија ќе се обидат да направат материјал за воена униформа на која се наоѓаат ситни пори за регулирање на температурата на телото, но кои ќе можат да се затворат во случај на опасност.


Резултат на ова би биле паметни униформи кои би можеле да детектираат хемиско оружје и вклучување систем за одбрана.

- Без потреба за екстерен систем за контрола, овој материјал би можело да се префрли во одбранбен систем, со цел да се заштитат војниците од опасност. Во таква состојба униформата би ги блокирала сите видови на хемиски опасности, изјави Франческо Форнасиеро.

Меѓутоа, ќе помине многу време пред униформите да бидат подготвени за воено поле. Научниците досега направиле само мали парчиња на еден слој материјал. Сепак, според извештаите од лабораториите, материјалот би можел да биде готов за помалку од десет години.

Кога ќе бидат направени, униформите ќе бидат добродојдени меѓу војниците кои работат во контаминирана околина. Моментално достапните униформи за работа во таква околина обично предизвикуваат топлотен стрес или исцрпеност кај лицата кои ги користат.

Прототипниот слој, кој досега е направен, е црн материјал со пори поврзани со карбонски наноцевки. И покрај својата големина, порите помагаат при испарување на потта од телото и му помагаат на корисникот да ја оддржи телесна топлина. Порите, исто така, се премногу мали за минување на бактерии и вируси низ нив, што значи дека униформите заштитуваат и од биолошко оружје

http://kurir.mk/magazin/zanimlivosti/90394-Pametni-uniformi-sto-detektiraat-hemisko-oruzje

_________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: Re: Техники и опрема за камуфлирање, сокривање и обманување   20/11/2012, 15:31

Ѕвице...(Швајцарија).

Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Техники и опрема за камуфлирање, сокривање и обманување   

Вратете се на почетокот Go down
 
Техники и опрема за камуфлирање, сокривање и обманување
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 8Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Инженерија-
Отиди до: