ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 Техники и опрема за камуфлирање, сокривање и обманување

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
АвторПорака
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: Техники и опрема за камуфлирање, сокривање и обманување   10/4/2012, 23:18

Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2338

ПишувањеПредмет: Камуфлажно одело за снајперисти ( Gilly-Џили)   10/4/2012, 23:30

„Џили“ оделото обезбедува одлична камуфлажа на сите делови од телото како и на личното вооружување.
Се состои од повеќе делови:

- Пончо (пелерина) – што претставува најголем дел од оделото;
- Ракави и ракавици;
- Чорапи;
- Навлака за шлем;
- Капа;
- Ленти за личното вооружување;
- Како и други додатни делови.

_________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Profesionalec

Profesionalec

Број на мислења : 149

ПишувањеПредмет: Re: Техники и опрема за камуфлирање, сокривање и обманување   10/4/2012, 23:45Да се става градник изработен од бела 3Д мрежа преку бело одело према мене нема смисла бидејќи не допринесува за ефективно маскирање, туку спротивно. Белите трикотажни стрикани капи и ракавици се 100% демаскирачки во УВ спектар кој е меродавно детектирачко подрачје за маскирање на снег.
За белата блуза на војникот изгледа е изработена од полар , важи истото што го кажав погоре.

Еве пример за сликите каде што се ставени ракавици може да видите отприлика како е тоа видливо од УВ спектар.
_________________
Don't underestimate your enemy!
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2338

ПишувањеПредмет: Re: Техники и опрема за камуфлирање, сокривање и обманување   10/4/2012, 23:49

Во ред е ова што го кажа, ама сепак сметам дека примарната цел кај овој модел е визуелната камуфлажа.

_________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Profesionalec

Profesionalec

Број на мислења : 149

ПишувањеПредмет: Re: Техники и опрема за камуфлирање, сокривање и обманување   10/4/2012, 23:51

Генерал.

Преку УВ-спектар видливо е и дури предизвикува контраефект, додека без никакви средства секако дека има ефект.Затоа треба да се внимава и да се користат современи материјали,акознае некој нека напише за нив јас незнам.

_________________
Don't underestimate your enemy!
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10300

ПишувањеПредмет: Re: Техники и опрема за камуфлирање, сокривање и обманување   11/4/2012, 17:17

Еве нешто од комшииве...највероватно и ние ги имаме истиве...

3Д Камуфлажни мрежи...


http://www.armyequipment.com/proizvodi.php?id=34

2Д Камуфлажни мрежи...http://www.armyequipment.com/proizvodi.php?id=1098


Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10300

ПишувањеПредмет: Re: Техники и опрема за камуфлирање, сокривање и обманување   11/4/2012, 17:26

Камуфлажни одела...

(снајперско камуфлажно одело Gilly)http://www.armyequipment.com/proizvod.php?idP=1137

(Зимско снајперско камуфлажно одело Gilly)http://www.armyequipment.com/proizvod.php?idP=66

(Зимско камуфлажно одело M2000)


http://www.armyequipment.com/proizvod.php?idP=69
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2338

ПишувањеПредмет: Re: Техники и опрема за камуфлирање, сокривање и обманување   11/4/2012, 19:22

И јас ги гледав пред некое време. Инаку се работи за Миле Драгич

_________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3753

ПишувањеПредмет: Re: Техники и опрема за камуфлирање, сокривање и обманување   11/4/2012, 19:46

И ги поседуваме!
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: Re: Техники и опрема за камуфлирање, сокривање и обманување   11/4/2012, 22:41

Кои?
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Техники и опрема за камуфлирање, сокривање и обманување   

Вратете се на почетокот Go down
 
Техники и опрема за камуфлирање, сокривање и обманување
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 8Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Инженерија-
Отиди до: