ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Mil Mi-24 Hind

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Next
АвторПорака
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Mil Mi-24 Hind - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Mil Mi-24 Hind   Mil Mi-24 Hind - Page 4 Empty12/4/2013, 13:21

Фото галерија од унгарскиот Ми-24...скоро па ке го завршат...
http://lhsn.hu/levegozott-a-szarvastehen/
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Mil Mi-24 Hind - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Mil Mi-24 Hind   Mil Mi-24 Hind - Page 4 Empty18/4/2013, 22:15

Mil Mi-24 Hind - Page 4 52022_170773233_104366
Вратете се на почетокот Go down
Hivemind

Hivemind

Број на мислења : 52

Mil Mi-24 Hind - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Mil Mi-24 Hind   Mil Mi-24 Hind - Page 4 Empty19/4/2013, 16:39

Momak od Gjorce напиша:
Некое инфо повеќе околу модернизацијава имаш,и околу типов на ракетава...

Ако мислиш за видеото горе станува збор за МИ-24Г но модернизиран и наречен Super Hind како што примети ракетата се врти, САД користат САМО ЕДНА таква и тоа на системот бSEA RAM(Roling Airframe Missile), оваа модернизација е од киевски институт а ракетата нормално не е американска, но имај предвид на сликите погоре се гледа до митралезот електрооптички а и до него термален сензор, напред антена за предупредување и корекција на артилериски оган, додека ракетата е R-2 Bar'yer

Mil Mi-24 Hind - Page 4 676blog1317385747

А ова е супер хајнд каде ќе ги видиш и сензорите, нормално има и ТФТ екрани и ХУД.www.airliners.net/aviation-photos/middle/9/8/9/1117989.jpg" border="0" alt=""/>
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Mil Mi-24 Hind - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Mil Mi-24 Hind   Mil Mi-24 Hind - Page 4 Empty25/4/2013, 20:03Вратете се на почетокот Go down
dzango86Број на мислења : 5

Mil Mi-24 Hind - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Mil Mi-24 Hind   Mil Mi-24 Hind - Page 4 Empty25/4/2013, 21:43

E vaka sega... Jas znam deka 4 Mi 24 se vo funkcija momentalno..... ali na nekoj mesta gledam deka toa se 8!? ostanatite 4 se vo funkcija taka nemodernizirani ili pak cekaat nekoj podobri vreminja i lezat na A.Veliki?
Вратете се на почетокот Go down
Goran ApostoloskiБрој на мислења : 113

Mil Mi-24 Hind - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Mil Mi-24 Hind   Mil Mi-24 Hind - Page 4 Empty26/4/2013, 01:11

колку што знам поседуваме 8 од кои 4 се во летна состојба,а од тие 4 два се целосно модернизирани а два делумно,ако има неко попрецизна информација нека ме поправи,е сега тие вторите 4 одамна не се летани па јас би ги модернизирал во Росвертол,нудат одличен пакет за 1,5-2 мил. усд по летало и би можеле уште 5-7 години да ги користиме,но тоа зависи и од ресурсот на трупот за кој не знам уште колку имаат нашите 24-ки,знам се произведени во 1980 така да животниот век им е при крај..
Вратете се на почетокот Go down
Goran ApostoloskiБрој на мислења : 113

Mil Mi-24 Hind - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Mil Mi-24 Hind   Mil Mi-24 Hind - Page 4 Empty26/4/2013, 01:15

момак од ѓорче благодарам за линкот,овој документарец го чекам од нова година,знаев кога-тогаш тв Звезда ќе го објави,зашто годинава е 40-годишница на Крокодилот ziveli
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Mil Mi-24 Hind - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Mil Mi-24 Hind   Mil Mi-24 Hind - Page 4 Empty26/4/2013, 11:05

За жал само 2 комада ни се модернизирани на ниво „Александар“ и два на ниво „Јасмин“,другите се стаднарт,и би било малко не фкусно да се кажува колку во моментов се во летна состојба...
Вратете се на почетокот Go down
dzango86Број на мислења : 5

Mil Mi-24 Hind - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Mil Mi-24 Hind   Mil Mi-24 Hind - Page 4 Empty26/4/2013, 22:03

Momak od Gjorce напиша:
За жал само 2 комада ни се модернизирани на ниво „Александар“ и два на ниво „Јасмин“,другите се стаднарт,и би било малко не фкусно да се кажува колку во моментов се во летна состојба...


Abe da bese razlikata 20 ili 40 helikopteri pa da e nevkusno Very Happy ali so 4 ili 6 ili 8 ne e golema razlika... aj da se cuva nekoja tajna za avionite ok .... inace sea primetiv nie moze cuvame tajni ali google earth sve si otkriva Very Happy kade se parkirani i kolku se od za zal zapustenite helikopteri i avioni :/
Вратете се на почетокот Go down
Goran ApostoloskiБрој на мислења : 113

Mil Mi-24 Hind - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Mil Mi-24 Hind   Mil Mi-24 Hind - Page 4 Empty29/4/2013, 03:38

момак Very Happy знаешсигурно за написот во грчко списание за состојбата на вингот каде што се опишани детално дефектите на нашите хеликоптери,така да во Македонија тешко тајна да се има посебно кога министер за одбрана е бивш терорист,иако овој напис е од пред некоја година,за нашава армија не е предизвик да се дознае било што,ај да беше Кина во прашање ама за нас Ne! Ne!
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Mil Mi-24 Hind - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Mil Mi-24 Hind   Mil Mi-24 Hind - Page 4 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Mil Mi-24 Hind
Вратете се на почетокот 
Страна 4 of 12Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: Хеликоптери-
Отиди до: