ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Mil Mi-24 Hind

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Next
АвторПорака
Iceman

Iceman

Број на мислења : 17

Mil Mi-24 Hind - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Mil Mi-24 Hind   Mil Mi-24 Hind - Page 11 Empty11/11/2014, 12:25

Momak od Gjorce напиша:
Ни теорецки ни практично не е изводливо Ми-24 да се модернизира во Ми-35,зашто Ми-35 е сосема нов и друг хеликоптер,башка тоа ние веќе имаме развиено програма за модернизирање на нашите Ми-24 заедно со израелски Елбит системи,под името Ми-24 Александар...

Погрешно се изразив Glava v zid и не се доискажав Glava v zid
Знам дека со елбит имаме потпишано договор но по се изгледа се заборави на него инаку надградбите се викаат Александар и Јасмин до сега има 4 модерниазирано.
Не се согласувам да ни ги модернизира израелска компанија плус ако се земе предвид дека Израел не користи руско науружање.
Надградбата би била најдобра доколку се одвива кај производителот.

Кога сме кај Ми-35 основен модел му е Ми-24, а извозното име му е Ми-24В од 1976 година и се води како модернизирана верзија на Ми-24.
Проектот Ми-35 започнува од 1995 година.
Ми-35М тотално се разликува од Ми-24 и роторот е од Ми-28.
Еве ги разликите:
Mil Mi-24 Hind - Page 11 03662ebf5d677f81.md
Верзии:
Ми-35 (извозна варијанта Ми-24В)
Ми-35П (извозна варијанта Ми-24П)
Ми-35ПН
Ми-35ПМ
Ми-35М
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Mil Mi-24 Hind - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Mil Mi-24 Hind   Mil Mi-24 Hind - Page 11 Empty11/11/2014, 13:02

РИС напиша:
Мислам дека приказната за нашите МИ-24 пред десетина години трбаше да почне и да заврши со одбир на 4  воздухоплови и нивно праќање во Русија на сеопфатен генерален ремонт со мала модернизација во насока на употреба на специјалните сили односно полкот за специјални дејства за антитерористичко и антигерилско дејствување . Паралелно со таа работа трбаше да им мачкаме очи на САД со барање и купување на 8 модернизирани КОБРИ . Wink

Прв пат шлушам за ова...Како прво според НАТО стандарди(поради тоа што ние сакаме таму,и нашите хеликоптери ги користефме во мисровни мисии) модернизација во Русија сигурно не била ни размислувана,хеликоптерите требаше да се доведат до некој приближен степен на запандите машини(со можност за ноќно летање,ГПС навигации,ФЛИР систем,итн итн),а камо ли ремонт на истите кај нив(зашто нашите одеа стално на ремонт во Украина,повеќе поради цената на истиот),а и русите ни се наљутија поради тоа што не ги прашавме дали смееме да ги модернизираме хеликоптерите во Израел,па сега оваа модернизација е забранета и не може во русија да се обавува ремонт на истите...
Вратете се на почетокот Go down
Iceman

Iceman

Број на мислења : 17

Mil Mi-24 Hind - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Mil Mi-24 Hind   Mil Mi-24 Hind - Page 11 Empty11/11/2014, 13:35

РИС напиша:
Мислам дека приказната за нашите МИ-24 пред десетина години трбаше да почне и да заврши со одбир на 4  воздухоплови и нивно праќање во Русија на сеопфатен генерален ремонт со мала модернизација во насока на употреба на специјалните сили односно полкот за специјални дејства за антитерористичко и антигерилско дејствување .
Затоа и направија ПОХЕ(против околпна хеликоптерска единица),а за кобрите прв пат слушам Smile Но останатите Ми-24 ќе ги задржевме.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Mil Mi-24 Hind - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Mil Mi-24 Hind   Mil Mi-24 Hind - Page 11 Empty18/11/2014, 12:41

Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Mil Mi-24 Hind - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Mil Mi-24 Hind   Mil Mi-24 Hind - Page 11 Empty3/5/2015, 23:27

Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Mil Mi-24 Hind - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Mil Mi-24 Hind   Mil Mi-24 Hind - Page 11 Empty21/6/2015, 17:09Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Mil Mi-24 Hind - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Mil Mi-24 Hind   Mil Mi-24 Hind - Page 11 Empty17/7/2015, 12:54

Mil Mi-24 Hind - Page 11 19098369134_c599f07ffa_k
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Mil Mi-24 Hind - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Mil Mi-24 Hind   Mil Mi-24 Hind - Page 11 Empty17/7/2015, 16:46

Jaka mashina.
\
Kako nemame bar edna vakva.

______________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинMil Mi-24 Hind - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Mil Mi-24 Hind   Mil Mi-24 Hind - Page 11 Empty17/7/2015, 18:04

Зоран напиша:
Jaka mashina.
\
Kako nemame bar edna vakva.

Хмм, а какви имаме? scratch
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9004

Mil Mi-24 Hind - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Mil Mi-24 Hind   Mil Mi-24 Hind - Page 11 Empty17/7/2015, 18:15

Без Штурм-ови. Smile

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Mil Mi-24 Hind - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Mil Mi-24 Hind   Mil Mi-24 Hind - Page 11 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Mil Mi-24 Hind
Вратете се на почетокот 
Страна 11 of 12Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: Хеликоптери-
Отиди до: