ОДБРАНА



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи)

Go down 
Отиди на страна : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 10 ... 14  Next
АвторПорака
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9004

MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи) - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи)   MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи) - Page 6 Empty22/4/2013, 21:19

Генерал напиша:
Дај најдете линк како изгледа каде паѓаат ракетите.

Ми се чини дека не им е до снимање таму кај што паѓаат. Very Happy

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи) - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи)   MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи) - Page 6 Empty22/4/2013, 23:11

Ја мислам дека нема преживеани од тие што снимале...
Вратете се на почетокот Go down
Hivemind

Hivemind

Број на мислења : 52

MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи) - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи)   MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи) - Page 6 Empty23/4/2013, 16:03

Има снимка ама од Оркан.


Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи) - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи)   MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи) - Page 6 Empty23/4/2013, 21:56

Hivemind напиша:
Има снимка ама од Оркан.



affraid affraid Twisted Evil Twisted Evil aplauz aplauz

Е сега замислете ова х10 Twisted Evil Twisted Evil

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Hivemind

Hivemind

Број на мислења : 52

MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи) - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи)   MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи) - Page 6 Empty26/4/2013, 18:05

Ова едно е смртоносно, за калибарот да не зборам но има подобра страна што ако се десет па макар и 5 можеш да ја комбинираш муницијата бидејќи дел има и бомблети противтенковски ама тепаат и луѓе, тоа се бомблети кои паѓаат брзо па таман тие што преживеале ќе ги дочека ново изненадување, втора опција е со бел фосфор кој во реакција со воздух создава фосфорна киселина па ќе мораат да се релоцираат и....

Трета опција е употреба на термите и напалм по математичка пресметка проверено од Британците т.е нема потреба да бидат гаѓани туку одоколу ќе се создаде жешко торнадо кое истовремено е и отровно бидејќи кислородот ќе го апсорбира термите и напалм а непријателите односно агресорите кои дојдоа да не убиваат, да силуваат наши жени да не осиромашат и експлоатираат и понижат ќе се задушат како глувци.

Освен ако они не се понижат со Бело знаме колку главата да ја спасат како Учките во Арачиново, па кога сватија дека НЕМА КАДЕ и дека до еден ќе изгинат, губат муниција, имаат повредени и мртви моралот паѓа а ветераните поточно дел од платениците биле ви фрижидери за длабоко замрзнување полни метал а на некои им фалеле и делови како екстремитет или абдоминални органи, и така кога веќе им фуфна кренбаа знамињата.(ајде да не се навраќам се нервирам, однапред се извинувам.) Glava v zid Glava v zid

Ми се допаѓа фактот што имаме МИ-24 хеликоптер специјален за артилериска корекција на огнот, но навистина ни треба нешто над 200мм, мислам тоа е факт бидејќи истиве (оркан) при воздушен напад можат да експлодираат во воздух оставајќи алуминиум и лажејќи го непријателот да брка духови или намамувајќи го нормално кон тоа што си го бара Smile
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи) - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи)   MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи) - Page 6 Empty26/4/2013, 21:25

MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи) - Page 6 Hr_1334819599_1600
Вратете се на почетокот Go down
Goran Apostoloski



Број на мислења : 113

MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи) - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи)   MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи) - Page 6 Empty29/4/2013, 06:21

Каќуша- jupii ко ќе ја видам срце ми се весели евергрин модел-или музички кажано "Сталинови Оргуљи" aplauz
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи) - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи)   MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи) - Page 6 Empty29/4/2013, 11:02

Е ова не го знаев за оргуљите, во секој случај интересно звучи Laughing

ziveli
Вратете се на почетокот Go down
Goran Apostoloski



Број на мислења : 113

MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи) - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи)   MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи) - Page 6 Empty29/4/2013, 14:43

вистина е поради специфичниот звук кој го имаат Каќушите германските војници им го дале прекарот Сталинови Оргули,во повеќе документарци е споменувано ова мислам и во краткиот приказ на телеканал Звезда во одделот Оружие Победи,лично секогаш кога ќе го чујам овој звук морници ме лазат навистина неповторливо нешто jupii
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи) - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи)   MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи) - Page 6 Empty6/5/2013, 13:10

Еве уште една уметничка...

MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи) - Page 6 229599_472613102811063_147479113_n
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content




MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи) - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи)   MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи) - Page 6 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
MRLS (Повеќецевни ракетни фрлачи)
Вратете се на почетокот 
Страна 6 of 14Отиди на страна : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 10 ... 14  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Артилерија-
Отиди до: