ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
АвторПорака
su50fighter

su50fighter

Број на мислења : 144

(VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А   (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 6 Empty14/3/2013, 04:23

Zoran so internetov ne e bas nekoj problem da si ili da ne si vo drzavava. A sega za forumov e druga rabota. pozdrav
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10545

(VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А   (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 6 Empty4/4/2013, 01:30

Вратете се на почетокот Go down
Hivemind

Hivemind

Број на мислења : 52

(VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А   (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 6 Empty17/4/2013, 14:08

Зоран напиша:
Но тајната е во метарското подрачје на радарот .
кој за разлика од Американските радари кој работат во сантиметарско и дециметарско подрачје, Руските работата и во Метарско подрачје.

.

Јас тука не би се сложил бидејќи и америте и русите користат горе-долу идентични радари, разликата овде како и причината поради која беше соборен стелтот(кој не е петта генерација бидејчи е од 76 година) лежи во ракетата која всушност е српска модификација која следи видео, термално и активен хоминг, ова значи дека после радарскиот свепт, и лансирањето на ракетата(која е брза бидејќи користи и бустер) стелтот исчезнал од екранот но самиот термален и видео систем веќе ја наведувал ракетата кон стелтот така да не е некој успех да собориш два авиони за 3 месеци бидејќи НАТО губи толку при вежби, понатаму многу важни се временските услови, атмосферските околности и висината на леталото а во случајов стелтот имал мисија да изврши ELF што значи не бил во "невидлив мод".

Што се однесува за радариите ќе се обидам да објаснам но кратко:

Прво имаш радар кој е за детекција и предупредување и ако овој радар го "фати" авионот пилотот нема да има поим.

Вториот радар е наречен радар за насочување и калкулација т.е вториот радар испраќа ЕМ бран директно кон леталото(е овде веќе на пилотот му титка Lock on) а потоа се лансира ракета која го следи тој радарски бран се до метата, сега има и системи каде еден радар ја врши функцијата и на детектоир и илуминатор на пример системот ОСА или СА 8( по НАТО Ознака).

(VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 6 9K33M3-Berezina-2002-MiroslavGyurosi-1S


Сега за бендовите
U band 40 to 60 GHz
V band 50 to 75 GHz
E band 60 to 90 GHz
W band 75 to 110 GHz
F band 90 to 140 GHz
D band 110 to 170 GHz
L band 1 to 2 GHz
S band 2 to 4 GHz
C band 4 to 8 GHz
X band 8 to 12 GHz
Ku band 12 to 18 GHz
K band 18 to 26.5 GHz
Ka band 26.5 to 40 GHz
Q band 30 to 50 GHz

Ова може4 деа се изрази и во KW на пример радарот На СА 3(С-125) е 380 kW C band додека радарот за определување висина е E band.

Сега има нов начин на откривање на невидливите поточно станува збор за радар кој може да детектира LOA(low observable Aircraft) но методата е малку комплицирана т.е бара користење и на стариве р5адари кои нема да најдат "ништо" освен јато птици па потоа со посебна бранова должина се скенира тој дел.

Цитат :
- Кое види чудо си ги детектира стелтовите без разлика на облик и премаз за абсорбција на ем.бранови

Од Ф-117 до Б-2 има разлика така да нема основа да споредуваме ловец бомбардер(Ф-117) и Б-2(стратегиски бомбардер) но разликата е очигледна ако погледнеш подобро инлетот е горе исто и потисната сила, понатаму Ф-117 немаше премаз, Б-2 има најверојатно е каронил ферит кој при контакт со радарски бран испушта електрони и на тој начин нема повратен сигнал т.е Б-2 не за џабе го викаат Дух-бидејќи никогаш досега не е детектиран, додека Ф-117 беше детектиран и од Британците и тоа уште пред нападот на југославија период 80-90 токму од западен радар мислам на МИМ-23 HAWK.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

(VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А   (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 6 Empty17/4/2013, 15:00

Дали свесно или несвесно, грешка имаш...Ф-117 не е ловец бомбардер. Нема никаква можност да користи ловечко вооружување, само бомбардерско.
Вратете се на почетокот Go down
Hivemind

Hivemind

Број на мислења : 52

(VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А   (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 6 Empty21/4/2013, 01:53

Секако, нема ниту интенција да оди во догфајт со друг авион пред се поради предетерминираниот курс но сепак дали поради големината(колку Ф-15) или поради ова му даваат класификација

Цитат :
Furthermore the aircraft would be optionally fitted with hardpoints, allowing for an additional 8,000 lb (3,600 kg) of payload, and a new ground attack radar with air-to-air capability. In that role the F-117N could carry AIM-120 AMRAAM air-to-air missile

Primary Function Fighter/attack
Contractor Lockheed Aeronautical Systems Co.
Power Plant Two General Electric F404 engines
Length 65 feet, 11 inches (20.3 meters)
Height 12 feet, 5 inches (3.8 meters)
Weight 52,500 pounds (23,625 kilograms)
Wingspan 43 feet, 4 inches (13.3 meters)
Speed High subsonic
Range Unlimited with air refueling

Бидејќи, секако внатрешно може да носи само бомби,.

Иако е прв авион кој ја користи LOA или stealth технологијата сепак од толку мисии и невидени пенетрации на многу јака и густа ПВО(како во багдад каде над 50 системи беа оперативни а Ф-117 си заврши работа и се врати, слично беше и во белград кога се уништуваше комуникацијата, командните центри и слично, истото важи и за Панама) така да само еден уништен од 100 регистрирани е сепак успех, да не беше така немаше да се продолжи кон Ф-22 и Ф-35, Ф-22 е нешто слаб со муниција а сепак скап, па еден час летање да чини над 200 000 долари без додатни трошоци е чудо affraid
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

(VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А   (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 6 Empty21/4/2013, 11:33

Секако дека има успешна кариера, но едноставно беше застарен тип на стелт технологија, затоа Рапторот го имаме и Б-2, кој во моментов се оперативни, сериски произведени и со најнапредна технологија.
Вратете се на почетокот Go down
Hivemind

Hivemind

Број на мислења : 52

(VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А   (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 6 Empty22/4/2013, 14:38

Рапторот е навистина потреба, немојте да мисли9те дека е фрлање пари ниту случајуно.

Тоа летало гарантира воздушна надмоќ под предуслов добар пилот и обука ако го додадеме и Thrust vecto технологијата, вклучително и поради стелт технологијата но и современиот систем proximity warning system од насочени ракети посебно Патриот и С-300 на високи брзини, а радарот на Патриот-3 е специјално дизајниран за да детектира "помали објекти" т.е боевите глави и тоа научено од горките искуства(забележете дека Патриот е hit to kill додека Arrow3 се активира блиску до боевата глава каде примарна цел е отстранување на проектилот од траекторијата-Fuck gravity Smile ) Сега кај APG-77 радарот на рапторот имаме scan мод имаме пре4работка на надс 1000 фреквенции што уште повеќе зголемува Survivability како и шансата First shoot која е многу важна со новите AMRAAM посебно што и гарантира воздушна супериорност и надмоќ, иако неможе да маркира ласерски сепак може да користи JDAM како и мали бомби од 100 кг ги нарекуваат small diameter bomb, очигледно воениот систем, калкулациите овозможуваат да се оствари и даталинк и леталото да се поврзс со Томахавк, најверојатно и со друг UAV(зошто да не X-47 боевата варијанта) а овде ќе биде и Ф-35.

Перфектно но многу скапо додека од друга страна конкуренрните СУ-27 ,пресретнувачите посебно модерните МИ(Г-31 сепак се закана и за копнени и за поморски сили додека СУ-25 е повеќе од ефикасен. сепак мислам дека моменталниот концепт на воздушма супериорност е од пресудно значлење но и функционира. Кај А-10C предноста е речиси новата авионика и електроника од raytheon и др како и гатлингот ГАУ-8 к0ој е хиперсоничен односно првен ќе ве погодат а потоа ќе сватите прекасно односно кога веќе и немате шанса илјадници 30мм боеви глави со осиромашен Ураниум го прават ова.

(VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 6 20100305_Nellis_81-0976_9939_650
(VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 6 403_GAU-8-Avenger1(VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 6 Backpage_2

(VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 6 Needless-to-say-that-kind-of-firepower-is-very-very-effective-against-armored-ground-targets

Сега засега концептот им функциомира Smile

Но на море Typhoon и Borei се друга приказна.

И за крај Рапторот и Ф-35 кој има мотор со потисок близу3 мотори на B-1 Lancer и тој на слика.(VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 6 F-22_2

(VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 6 Usaf_f35_blog1-1280x800


(VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 6 B1ontarmak
Вратете се на почетокот Go down
su50fighter

su50fighter

Број на мислења : 144

(VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А   (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 6 Empty24/4/2013, 06:03

Види Hivemind. Секоја чест на рапотопот ама Ф 35 е промашена работа.
[b] Прво: тоа е копија од Јак 144. Некаде наидов дека руските стручњаци што го развивале Јак 144 биле ангажирани во развојот на Ф 35 и ако одиш да ги споредиш ќе видиш дека е така. Дека е копиран Јак-от а копиран е зато шо јакот се развиваше 10 тина години пред Ф 35.
[b] Второ: На youtube има видео интервју со дизајнерот-конструкторот на Ф 16 и А 10 кој кажува дека Ф 35 е промашена работа. Меѓу другото тој тврди дека со толку мала површина на крилата Ф 35 едноставно не може да се свртува доволно брзо.
Едно е воодушевеноста од некој авион (Лесно е да си воодушевен од Т 50) а друго се фактите. Дизајнерот на Ф 16 буквално вели " It'a a airplane that is too fat, too much cross section and a wing are too smal.
https://www.youtube.com/watch?v=UQB4W8C0rZI
https://www.youtube.com/watch?v=8kssZua8MVc
ова се четири дела јас ги ставив двата ама доволно е да се види. Иначе луѓето шо зборат се дизајнер на авиони и уредник на авио списание.

Со децении Ф 15 беше неприкосновен сега Русите го презедоа приматот, и не треба перење мозок за чест на никого, пријател или не
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

(VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А   (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 6 Empty24/4/2013, 07:36

Моментално САД се воена сила број еден во секој поглед. Е сега, секако Русите и Кинезите брзо им се приближуваат и во наредните децении САД најверојатно ќе го изгуби приматот на единствена супер сила.

А Ф-35...најскапиот проект во историјата на военото воздухопловство, а воедно и најпромашениот. Сакаат да направат ultimate machine, а направија master of none.
Вратете се на почетокот Go down
Goran ApostoloskiБрој на мислења : 113

(VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А   (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 6 Empty25/4/2013, 04:19

тоа тврдење дека е соборен и Б-2 некако ми е проблематично поради тоа што најпрвин авионот има нестабилна динамичка шема и ако бил погоден тешко дека би стигнал дури и со техника на едрење до Хрватска за таму да се сруши,затоа што и најмало оштетување на трупот ќе направи да и покрај тоа што е управуван од одличен компјутер веднаш би паднал,исто како Б-2 на Гуам кога падна поради влага во компјутерскиот дел.А и не верувам да америве би ризикувале толку скап авион да лета во класична бомбардерска мисија со JDAM бомби,мислам дека би го користеле од безбедна дистанца со некое stand-off оружје како SLAM-ER,ili JSOW но мислам дека во 1999 овие оружја сеуште не беа оперативни
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
(VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А   (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 6 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
(VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А
Вратете се на почетокот 
Страна 6 of 8Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: Авиони-
Отиди до: