ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
АвторПорака
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

(VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А   (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 5 Empty3/4/2012, 21:55

Другите вондредно пиши ги... Rolling Eyes
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

(VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А   (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 5 Empty3/4/2012, 22:00

Iko напиша:
Auh dragi druzhe...jas nemam nishto protiv...no znaesh kolku ima tuka da se pishuva?!? Ramno kolku za 4 godini visoko voeno obrazovanie.... Laughing

Па добро Iko тука сме никој никаде не оди. Секој ден по неколку предавања Very Happy

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

(VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А   (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 5 Empty3/4/2012, 22:02

Вака, за никој да не е осеќа закинато или на некој да му е мака кога ќе помисли на „Одбрана„ зошто од него се очекува многу пишување, вие дајте му на човекот одредена тема за што сакате да напише..бидејќи „ВВ и ПВО„ е премногу општо, да ни сам незнае од каде да почне. Smile
Вратете се на почетокот Go down
IkoБрој на мислења : 502

(VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А   (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 5 Empty3/4/2012, 22:11

Tokmu toa i sakav da go napomenam sega...ako pochnam da objasnuvam opshto i nashiroko za VV i PVO - do idnata godina ima da pishuvam....konkretno napishete shto ve interesira - i ako znam, vednash kje vi go ponudam moeto znaenje....
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

(VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А   (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 5 Empty3/4/2012, 22:56

@ IKO како ке ти се одолжиме.
Од Авијација имаш цистерна за земање.
Вратете се на почетокот Go down
IkoБрој на мислења : 502

(VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А   (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 5 Empty4/4/2012, 15:17

Nema za shto da mi se oddolzhite...mene mi e drago deka mozhe da spodeluvame poznavanja....
Вратете се на почетокот Go down
su50fighter

su50fighter

Број на мислења : 144

(VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А   (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 5 Empty13/3/2013, 03:20

IKO nekoi informacii ne ti se tocni. Kamerata na Neva-ta bese postavena uste 1984 i toa ti go tvrdam zosto sum pratel so svoi oci. Mnogu teorija kazuvas ama faktite ne ti se bas ispravni
Вратете се на почетокот Go down
su50fighter

su50fighter

Број на мислења : 144

(VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А   (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 5 Empty13/3/2013, 03:44

do IKO уште нешто. Значи ракетата на S-125 M NEVA, НЕМА И НИКОГАШ НЕМАЛА КОНТАКТНА ЗАПАЛКА. НЕВАТА секогаш користи PROHIMITY SWICH или близинска запалка. Зато што ракетата има три степени на заштита и како поминуваат периодите на лет тие степени се откриваат. Последниот е С3 - шо ќе рече 3 секунди каснење како би ракетата дошла под авионот и би се активирала шо поблиску до пилотот. Самта ракета има радар во себе кој се активира после одредено време на лет на патеката.
2. ха ха не чекал командантот да ја лансира првата ракета за да изманеврира пилотот па после да ја лансира ракетата. Системот е едноканален по цел и двоканален по ракета шо ќе рече дека на една цел можат да се лансираат две ракети за поголема веројатност на погодување.

Теоретски си добар пријателе ама се гледа дека никогаш не си влего во станицата за водење на ракети нити си прочитал нешто за системот

Спорет тактиката на ракетните единици за НЕВА командантот МОРАЛ да се прелоцира откако ќе дејствува боево не дека сакал или дека бил ажурен. ТОА Е ПРАВИЛО ИЛИ CONDICIO SINE QUA NON шо би рекле латините

Поздрав и секое добро
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

(VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А   (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 5 Empty13/3/2013, 08:53

Џабе се мачиш,
ИКО поодамана не е во државава а и на форумот исто така.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

(VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А   (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 5 Empty13/3/2013, 09:11

su50fighter добредојде на форумов! ziveli

Инаку...добри информации сподели со нас..
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
(VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А   (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 5 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
(VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А
Вратете се на почетокот 
Страна 5 of 8Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: Авиони-
Отиди до: