ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
АвторПорака
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

(VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А   (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 4 Empty1/4/2012, 23:00

Генерал напиша:
Зоран напиша:
Во кратки црти , пак е Фатен со П-18 и нанишанет со П-15.
А погоден со Са-125 и тешко оштетен долетал до хрватска какде и паднал.

Искрено за да разберам мора малку повеќе да ги проучам ПВО системите.

П-18 е радар кој ротира 360 О и детектира летала во воздухот.
П-15 ги осветлува така да се изразам и по таа свелина се движи ракетата.
Ова светлина не буквално туку ЕМБ.
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

(VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А   (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 4 Empty1/4/2012, 23:05

Зоран напиша:
Генерал напиша:
Зоран напиша:
Во кратки црти , пак е Фатен со П-18 и нанишанет со П-15.
А погоден со Са-125 и тешко оштетен долетал до хрватска какде и паднал.

Искрено за да разберам мора малку повеќе да ги проучам ПВО системите.

П-18 е радар кој ротира 360 О и детектира летала во воздухот.
П-15 ги осветлува така да се изразам и по таа свелина се движи ракетата.
Ова светлина не буквално туку ЕМБ.

Добар вовед. Не би било лошо да отвориме тема во која ќе може и ние непознавачите да влеземе во тајните на ВВ и ПВО. Нешто како лекции за основите на ВВ и ПВО.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

(VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А   (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 4 Empty1/4/2012, 23:06

Генерал напиша:
Зоран напиша:
Генерал напиша:


Искрено за да разберам мора малку повеќе да ги проучам ПВО системите.

П-18 е радар кој ротира 360 О и детектира летала во воздухот.
П-15 ги осветлува така да се изразам и по таа свелина се движи ракетата.
Ова светлина не буквално туку ЕМБ.

Добар вовед. Не би било лошо да отвориме тема во која ќе може и ние непознавачите да влеземе во тајните на ВВ и ПВО. Нешто како лекции за основите на ВВ и ПВО.
Ке ти пратам линк од кај што учев јас
Карло Копп
http://www.ausairpower.net/index.html


Последната промена е направена од Зоран на 1/4/2012, 23:07. Мислењето е променето 1 пати (Reason for editing : додавам линк)
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

(VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А   (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 4 Empty1/4/2012, 23:09

Зоран напиша:
Генерал напиша:
Зоран напиша:


П-18 е радар кој ротира 360 О и детектира летала во воздухот.
П-15 ги осветлува така да се изразам и по таа свелина се движи ракетата.
Ова светлина не буквално туку ЕМБ.

Добар вовед. Не би било лошо да отвориме тема во која ќе може и ние непознавачите да влеземе во тајните на ВВ и ПВО. Нешто како лекции за основите на ВВ и ПВО.
Ке ти пратам линк од кај што учев јас
Карло Копп
http://www.ausairpower.net/index.html

ОК. Се надевам дека има нешто на јазик од нашиве краеви затоа што стручната литература е малку комплексна

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

(VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А   (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 4 Empty1/4/2012, 23:10

Ги има табелите со фрекфенции и која до каде е.
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

(VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А   (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 4 Empty1/4/2012, 23:13

Зоран напиша:
Ги има табелите со фрекфенции и која до каде е.

Фала Зоран. Ќе биде од корист.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
IkoБрој на мислења : 502

(VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А   (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 4 Empty3/4/2012, 21:12

Po par dena rabotni obvrski - eve me pak dechki...kako mozhe sega da bidam na ispomosh?
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

(VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А   (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 4 Empty3/4/2012, 21:37

Iko напиша:
Po par dena rabotni obvrski - eve me pak dechki...kako mozhe sega da bidam na ispomosh?

Јас веќе дадов еден предлог па истиот може да се однесува и на тебе. Би можел да отвориш посебна тема каде што нас лаиците на еден школски начин би не вовел во тајните на ВВ и ПВО.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
IkoБрој на мислења : 502

(VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А   (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 4 Empty3/4/2012, 21:50

Auh dragi druzhe...jas nemam nishto protiv...no znaesh kolku ima tuka da se pishuva?!? Ramno kolku za 4 godini visoko voeno obrazovanie.... Laughing
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

(VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А   (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 4 Empty3/4/2012, 21:52

Iko напиша:
Auh dragi druzhe...jas nemam nishto protiv...no znaesh kolku ima tuka da se pishuva?!? Ramno kolku za 4 godini visoko voeno obrazovanie.... Laughing

Ај ти почни од 4-та ..првите три немора lol!
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
(VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А   (VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А - Page 4 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
(VEGA31) Ноќта кога Србите го срушија „стелтот„ Ф-117А
Вратете се на почетокот 
Страна 4 of 8Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: Авиони-
Отиди до: