ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Муниција - врсти, калибар и начини на обележување

Go down 
Отиди на страна : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 13 ... 20  Next
АвторПорака
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 6 Empty6/12/2012, 01:48

45ацп или 9мм? Ако се користат експандирачки зрна за 9мм лугер скоро и да нема разлика во стопирачката моќ наспрема 45ацп. Ако се користат стандардни фул метај џекет зрна тогаш ситуацијата е сосема поинаква. Негде во 70тите години америкаците имаат направено еден доста нехуман тест за стопирачката моќ на пиштолски и револверски калибри пукајќи во кози, бидејќи се сметало дека козите и луѓето најслично реагираат на погодоци. На тие испитувања се покажало дека 45 ацп има ефект од околу 70% во онеспособување на "противник"(козите де) со еден пласиран куршум. На истите испитувања се покажала дека ефектот на 9мм е негде околу 50% што значи дека за ефикасно остранување на опасноста од противникот треба истиот да се погоди со барем 2 куршуми. Ако добро се сеќавам ефектот кај помалите калибри 22лр и 6.35 е некаде околу 20-25% што значи дека во случај да некој треба да се брани мора да погоди 4-5 пати за сигурно да го онеспособи противникот.
Иначе, не дај боже, во случај на војна, некое насилство, апокалипса на зомби lol! или било каква ситуација во која животот би ми висел на конец и како последна одбрана би ми бил пиштолот јас би се одлучил за 9мм. 45АЦП е 45 АЦП ама 16 куршуми во рамка се 16 куршуми во рамка. Wink
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 6 Empty6/12/2012, 11:07

Или ќе земеш две ЧЗ-тки и фурај Laughing

Него ме интересираат балистичките карактеристики на овие експандирачки зрна кои се на видеото. Рака на срце, .45ката изгледа доста поголемаи мислам дека би имало разлика во стопирачката моќ...штознам, можеби од некоја „фама„ која ја имам приметено по нет за .45ката го зборувам тоа.

Ова за 9мм и .45 FMJ да не си грешка брат? мислам дека пред некое време на МЦМ прочитав дека 9ката пренесува 70% или сум јас грешка? Rolling Eyes

Во каталогот и на нет читам дека на 229 ката можам да му ставам и цевка за .357 СИГ муниција.

Колку пари се отприлика тие цевки и дали само тоа се менува или треба и нешто друго ако сакам друга муниција?
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 6 Empty6/12/2012, 11:36

Frogfoot напиша:
Или ќе земеш две ЧЗ-тки и фурај Laughing

Него ме интересираат балистичките карактеристики на овие експандирачки зрна кои се на видеото. Рака на срце, .45ката изгледа доста поголемаи мислам дека би имало разлика во стопирачката моќ...штознам, можеби од некоја „фама„ која ја имам приметено по нет за .45ката го зборувам тоа.

Ова за 9мм и .45 FMJ да не си грешка брат? мислам дека пред некое време на МЦМ прочитав дека 9ката пренесува 70% или сум јас грешка? Rolling Eyes

Во каталогот и на нет читам дека на 229 ката можам да му ставам и цевка за .357 СИГ муниција.

Колку пари се отприлика тие цевки и дали само тоа се менува или треба и нешто друго ако сакам друга муниција?

Освен пари ќе ти треба и дозовла lol!

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 6 Empty6/12/2012, 15:51

Frogfoot напиша:
Или ќе земеш две ЧЗ-тки и фурај Laughing

Него ме интересираат балистичките карактеристики на овие експандирачки зрна кои се на видеото. Рака на срце, .45ката изгледа доста поголемаи мислам дека би имало разлика во стопирачката моќ...штознам, можеби од некоја „фама„ која ја имам приметено по нет за .45ката го зборувам тоа.

Ај после ќе поставам повеќе видеа од тестови во балистички желатин. 45АЦП има предност, ама не до толку голема.

Frogfoot напиша:
Ова за 9мм и .45 FMJ да не си грешка брат? мислам дека пред некое време на МЦМ прочитав дека 9ката пренесува 70% или сум јас грешка?Rolling Eyes
Пренесување енергија и стопирачка моќ не е исто. 6.35, 7.65, 9мм курз и сл. послаби калибри скоро секогаш ја пренесуваат 100% својата енергија(пошто најчесто не прават излезни рани), а во многу случаи дури и 45ацп и 9мм лугер ја пренесуваат 100% својата енергија, но не секогаш тоа значи дека противникот е онеспособен.

Ете го тој тестот со козите. Очигледно слабо ме служи помнењето. Во оваа студија наречена Strasborg test, вршен е тест врз кози на кои претходно по хирушки пат им се ставени некои си сензори. Ефикасноста не е изразена со проценти туку со време кое е потребно козата да колабира по погодокот. И тестот не е само со ФМЈ(како што пишав) туку со разна експандирачка муниција.
http://guninstructor.net/Strasborg_Tests.pdf

Еве уште нешто интересно. Овие податоци биле собирани од 'терен', не од лабараторија. Малце ми е чудно да 44 магнум има % actually incapacitated by one shot (torso or head hit) - 53% . scratch
http://www.buckeyefirearms.org/handgun-stopping-power


Frogfoot напиша:
Во каталогот и на нет читам дека на 229 ката можам да му ставам и цевка за .357 СИГ муниција.


Колку пари се отприлика тие цевки и дали само тоа се менува или треба и нешто друго ако сакам друга муниција?
Може да се стави цевка 357 сиг ама само на 229ка во калибар 40 S&W.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 6 Empty6/12/2012, 15:57

Значи hickok45 со својата .40ка може Sad
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 6 Empty6/12/2012, 16:01

И закрај ова. Тука се сумирани резултати од повеќе извори меѓу кои и тој со козите. Според табелата во делот one shot stop, кај 9мм и 45ацп не постои некоја разлика во процентите. Според оваа табела кај 45ацп процентот на one shot stop за фмј зрна е само 63%. scratch
http://www.chuckhawks.com/handgun_power_chart.htm

Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 6 Empty6/12/2012, 16:03

Frogfoot напиша:
Значи hickok45 со својата .40ка може Sad
Хикок и секој што има пиштол во 40S&W со едноставна замена на цевката може да пука 357сиг.
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 6 Empty8/12/2012, 00:28

На каналот има еден куп тестови во балистички желатин.
https://www.youtube.com/user/BrassFetcher/videos?flow=grid&view=0

Еве уште неколку канали на кои тестираат разна, претежно, револверска и пиштолска муниција во балистички желатин.

https://www.youtube.com/my_subscriptions?feature=mhee&s=DcG09tnuCiMCWBOG-u8_fqquJzMxdY6vy3LWMMyIEos

https://www.youtube.com/my_subscriptions?feature=mhee&s=DcG09tnuCiMCWBOG-u8_fmnR8hwwhblaPjxQeOXCrOE

https://www.youtube.com/my_subscriptions?feature=mhee&s=DcG09tnuCiMCWBOG-u8_fkfH9PoR5nnbDe6PdLWo7lE
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 6 Empty8/12/2012, 00:48

.....иначе и јас се имам глупирано со "балистички желатин" направен од желатин за готвење. Embarassed
Спремен за тестирање.
Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 6 62

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 6 63

Тестот штотуку започна.

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 6 64

Не ги задржуваше дијаболите па блокот го секов на пола и двата дела ги ставив еден зад друг.

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 6 65

Сега одиме на вториот тест. Тука се гледа дека желатинот е поматен бидејќи еднаш е рециклиран. Пукано од лево на десно. На левиот блок тука веќе се гледа хидростатичкиот шок(меурчињата) бидејќи тука дијаболите влегуваат со релативно голема брзина.

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 6 67

Поблиску. Пукано од лево на десно. Убаво се гледа патеката на дијаболата.

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 6 68

Ги фатив. Cool
Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 6 69

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 6 70

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 6 71

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 6 72


Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 6 Empty8/12/2012, 01:07

aplauz aplauz aplauz

Секоја чест за „изумот„ , ми даде предлог, ах...што ќе засукам ракави Laughing
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 6 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Муниција - врсти, калибар и начини на обележување
Вратете се на почетокот 
Страна 6 of 20Отиди на страна : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 13 ... 20  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: