ОДБРАНА



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 T.A.R-21 ( Тавор )

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
АвторПорака
JKD

JKD

Број на мислења : 3140

T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: T.A.R-21 ( Тавор )   T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 9 Empty26/8/2014, 15:45

Мене ме интересира,дали таворчето,оние верзии што има има ЕБР,спаѓаат помеѓу најдобрите пушки во светот ? или ако не спаѓаат моментално,дали кога ги купиле биле ? и споредба помеѓу таворчето и м4ка ?
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9008

T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: T.A.R-21 ( Тавор )   T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 9 Empty26/8/2014, 16:17

JKD напиша:
Мене ме интересира,дали таворчето,оние верзии што има има ЕБР,спаѓаат помеѓу најдобрите пушки во светот ? или ако не спаѓаат моментално,дали кога ги купиле биле ? и споредба помеѓу таворчето и м4ка ?

Муабет за на гајба пред кооперација. Very Happy
Tavor-от како и нејзината последна верзија Х95 навистина спаѓаат во едни од најуспешните модерни борбени пушки (но воедно и едни од поскапите), со оглед дека е влезена во службена употреба од страна на израелската армија (референца само по себе), која пак важи за една од најсовремените армии во светот. Ја користат и Индија, Колумбија, Грузија, Украина, Азербејџан, Тајланд, Вијатнам и др.

Одкако пред година-две стана достапна и на цивилниот пазар во САД, од корисниците секаде е опишана во суперлативи, во поглед на издржливоста, доверливоста, прецизноста и едноставната конструкција. Сепак, ми се чини дека bulpap не е соодветно решение за онаа улога која и е наменета кај нас. Краток карабин со класична поставеност на рамката напред е подобра опција, по мене.

Инаку нашата полиција е опремена со постарата верзија на Tavor, CTAR-21... која полека се истиснува од употреба во IDF, и се воведува нејзината посовремена варијанта Х95.

T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 9 RVfqoBI
T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 9 2r7UFLn

______________________
Si vis pacem, para bellum


Последната промена е направена од Alvar на 26/8/2014, 16:26. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD

Број на мислења : 3140

T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: T.A.R-21 ( Тавор )   T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 9 Empty26/8/2014, 16:25

Што му фали на муабетов за на форум ? Very Happy

али реално,многу лошо изгледа...и го нема оној,опасен лик да речам,како на пример м4ките...ЕСЗ со м4ки во раце и фулл опрема на нив,би изгледале многу моќно...Very Happy

на форумов прочитав мислење,дека еден тавор=2 м4ки.Дали беше кажано на шала,или е вистина,не знам.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9008

T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: T.A.R-21 ( Тавор )   T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 9 Empty26/8/2014, 16:31

Изгледот на оружјето, и тоа како изгледа во рацете на корисниците е битен само во Counter-Strike, Call of Duty и Battlefield. Реалноста нема многу многу врска со видео игрите. Cool
АК47 да речеме, од естетски аспект е ружна како ноќ, аглесто и грубо изработено парче железо со неколку дрвени елементи. Но по сите останати параметри е одлична борбена пушка. Секако, со оглед на тоа колку е застапена по боиштава, по медиуми, весници итн, итн... веќе никој не обрнува внимание на нејзиниот изглед бидејќи истиот е веднаш препознатлив и одомаќен, т.е. синоним за автоматска пушка.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD

Број на мислења : 3140

T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: T.A.R-21 ( Тавор )   T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 9 Empty26/8/2014, 16:58

Само коментирав,не реков дека е битен Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9008

T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: T.A.R-21 ( Тавор )   T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 9 Empty10/1/2016, 19:52



______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9008

T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: T.A.R-21 ( Тавор )   T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 9 Empty10/1/2016, 19:53



______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: T.A.R-21 ( Тавор )   T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 9 Empty26/1/2016, 21:01

Прв братучед
Вратете се на почетокот Go down
DesertFox



Број на мислења : 6

T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: The TAR Podium Bi-Pod by FAB Defense   T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 9 Empty16/3/2017, 14:09

Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9008

T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: T.A.R-21 ( Тавор )   T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 9 Empty23/3/2017, 18:51

Изгледа калта што ја користат од IWI е многу ретка... израелска, затоа не прави застои. Very Happy




______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content




T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: T.A.R-21 ( Тавор )   T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 9 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
T.A.R-21 ( Тавор )
Вратете се на почетокот 
Страна 9 of 10Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: