ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 T.A.R-21 ( Тавор )

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
АвторПорака
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8875

T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: T.A.R-21 ( Тавор )   T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 5 Empty7/7/2012, 01:06

HolyTemple напиша:
Alvar напиша:
Немам ништо против ниту кон едниот.. ниту кон другиот концепт на пушка. Претпоставувам се е ствар на навика.

P.S. Веќе е во голем замав промената на TAR21 и М4 во Израелската армија со модерниззираната, последна верзија на оваа булпап пушка, X95.
Интересно е што Израелциве се решија да ја одберат ултра кратката Х95... речиси PDW оружје. Претпоставувам дека за тоа и ќе им служи, со оглед дека битките воглавно ги бијат со останатите родови од армијата/авијацијата (артилерија, авиони, хеликоптери, безпилотни летала, наведувано ракетно оружје). Wink

X95 е Тавор со интегрален пригушвач во 9 мм и мислам дека треба да ја замене функцијата на МP 5SD

Всушност Х95 се произведува и во 5.56мм и во 9мм.. и тоа во неколку варијанти, од кои една е и таа со интегрален прудушувач.
http://www.israel-weapon.com/?catid={ED781BF5-92EB-43AB-BAC7-D89BFBC28144}
http://www.israel-weapon.com/?catid={6D9367DF-6A8D-4020-8E19-A7322FFCA668}
http://www.israel-weapon.com/?catid={726BC931-0FA2-4DD5-88C1-22DE1C0BAE31}
http://www.israel-weapon.com/?catid={45CC9C0B-0D8D-43D3-8411-58E269B3F002}
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинT.A.R-21 ( Тавор ) - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: T.A.R-21 ( Тавор )   T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 5 Empty7/7/2012, 01:08

Alvar напиша:
HolyTemple напиша:
Alvar напиша:
Немам ништо против ниту кон едниот.. ниту кон другиот концепт на пушка. Претпоставувам се е ствар на навика.

P.S. Веќе е во голем замав промената на TAR21 и М4 во Израелската армија со модерниззираната, последна верзија на оваа булпап пушка, X95.
Интересно е што Израелциве се решија да ја одберат ултра кратката Х95... речиси PDW оружје. Претпоставувам дека за тоа и ќе им служи, со оглед дека битките воглавно ги бијат со останатите родови од армијата/авијацијата (артилерија, авиони, хеликоптери, безпилотни летала, наведувано ракетно оружје). Wink

X95 е Тавор со интегрален пригушвач во 9 мм и мислам дека треба да ја замене функцијата на МP 5SD

Всушност Х95 се произведува и во 5.56мм и во 9мм.. и тоа во неколку варијанти, од кои една е и таа со интегрален прудушувач.
http://www.israel-weapon.com/?catid={ED781BF5-92EB-43AB-BAC7-D89BFBC28144}
http://www.israel-weapon.com/?catid={6D9367DF-6A8D-4020-8E19-A7322FFCA668}
http://www.israel-weapon.com/?catid={726BC931-0FA2-4DD5-88C1-22DE1C0BAE31}
http://www.israel-weapon.com/?catid={45CC9C0B-0D8D-43D3-8411-58E269B3F002}

Ја има ли ЕБР таа X95-S во 9 мм

Инаку таа верзија X95-S е со интегрален нишан


Последната промена е направена од HolyTemple на 7/7/2012, 01:17. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8875

T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: T.A.R-21 ( Тавор )   T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 5 Empty7/7/2012, 01:14

Мислам дека ја има. Ќе пробам да ископам и фотка...
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинT.A.R-21 ( Тавор ) - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: T.A.R-21 ( Тавор )   T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 5 Empty7/7/2012, 01:17

Alvar напиша:
Мислам дека ја има. Ќе пробам да ископам и фотка...

Cool
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8875

T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: T.A.R-21 ( Тавор )   T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 5 Empty7/7/2012, 01:19

Не, јалнаш сум бил... во 5,56 била. Rolling Eyes

T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 5 PICT0385photoIgorBozinovski

T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 5 PICT0386photoIgorBozinovski

T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 5 PICT0387photoIgorBozinovski
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинT.A.R-21 ( Тавор ) - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: T.A.R-21 ( Тавор )   T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 5 Empty7/7/2012, 01:22

Alvar напиша:
Не, јалнаш сум бил... во 5,56 била. Rolling Eyes

T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 5 PICT0385photoIgorBozinovski

T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 5 PICT0386photoIgorBozinovski

T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 5 PICT0387photoIgorBozinovski

Значи ја немаме таа верзија.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8875

T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: T.A.R-21 ( Тавор )   T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 5 Empty7/7/2012, 01:25

Изгледа не... мада се ми се чини го имам видено на некоја слика... можеби беше на некој од календарите од МВР. Rolling Eyes
Нека пише некој ако му текне.
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинT.A.R-21 ( Тавор ) - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: T.A.R-21 ( Тавор )   T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 5 Empty7/7/2012, 01:31

Alvar напиша:
Изгледа не... мада се ми се чини го имам видено на некоја слика... можеби беше на некој од календарите од МВР. Rolling Eyes
Нека пише некој ако му текне.

И јас ја имам видено X95-S на календар на ЕБР
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8875

T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: T.A.R-21 ( Тавор )   T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 5 Empty4/8/2012, 19:40


_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10378

T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: T.A.R-21 ( Тавор )   T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 5 Empty30/9/2012, 16:27

Денеска имав прилика да се дружам со STAR-21,и можам да ви кажам дека е најбоји автомат до сега кој го имам фатено во рука...лесен(за разлика од бугарскиот калаш) со добра оптика мал не заваќа многу простор и е добар за чистење куќи... Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: T.A.R-21 ( Тавор )   T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 5 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
T.A.R-21 ( Тавор )
Вратете се на почетокот 
Страна 5 of 10Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: