ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 T.A.R-21 ( Тавор )

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
АвторПорака
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8875

T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: T.A.R-21 ( Тавор )   T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 4 Empty22/6/2012, 15:47

Фино клипче... а го има и Tavor-от во него. Wink

Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: T.A.R-21 ( Тавор )   T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 4 Empty22/6/2012, 17:27

Хехехе U.S. Army маиче носи малата.
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинT.A.R-21 ( Тавор ) - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: T.A.R-21 ( Тавор )   T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 4 Empty2/7/2012, 22:37

БУЛ ПУП се вика конструкцијава на пушкиве со оквир сместен позади окинувачот?

Овие пушки може имаат предности како што е намалување на димензиите на пушката, а димензиите на цевката остануваат исти со што дометот си останува ист, ама класика си е класика. Може се добри пушки ама чудни ми се посебно она што е рачката на таворот ми изгледа како рачка за бормашина. Зборам за она делот што го затвара окидачот и се поврзува со рачката.
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3760

T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: T.A.R-21 ( Тавор )   T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 4 Empty2/7/2012, 23:03

HolyTemple напиша:
БУЛ ПУП се вика конструкцијава на пушкиве со оквир сместен позади окинувачот?

Овие пушки може имаат предности како што е намалување на димензиите на пушката, а димензиите на цевката остануваат исти со што дометот си останува ист, ама класика си е класика. Може се добри пушки ама чудни ми се посебно она што е рачката на таворот ми изгледа како рачка за бормашина. Зборам за она делот што го затвара окидачот и се поврзува со рачката.
Бул ме подсека на БИК . јас мислам дек се викат БЛПАП!
Извинете за офф ама да појасниме.
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинT.A.R-21 ( Тавор ) - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: T.A.R-21 ( Тавор )   T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 4 Empty2/7/2012, 23:35

Зоран напиша:
HolyTemple напиша:
БУЛ ПУП се вика конструкцијава на пушкиве со оквир сместен позади окинувачот?

Овие пушки може имаат предности како што е намалување на димензиите на пушката, а димензиите на цевката остануваат исти со што дометот си останува ист, ама класика си е класика. Може се добри пушки ама чудни ми се посебно она што е рачката на таворот ми изгледа како рачка за бормашина. Зборам за она делот што го затвара окидачот и се поврзува со рачката.
Бул ме подсека на БИК . јас мислам дек се викат БЛПАП!
Извинете за офф ама да појасниме.

БулПАП правилно мислам
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3760

T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: T.A.R-21 ( Тавор )   T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 4 Empty2/7/2012, 23:38

Имам лапсус треба да е БилПап.

ne bitno.
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: T.A.R-21 ( Тавор )   T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 4 Empty4/7/2012, 00:22

Зоран напиша:
Имам лапсус треба да е БилПап.

ne bitno.
На тастатурата една до една се У и И.
Булпап - мало кутре булдогче.
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: T.A.R-21 ( Тавор )   T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 4 Empty6/7/2012, 20:31

HolyTemple напиша:
БУЛ ПУП се вика конструкцијава на пушкиве со оквир сместен позади окинувачот?

Овие пушки може имаат предности како што е намалување на димензиите на пушката, а димензиите на цевката остануваат исти со што дометот си останува ист, ама класика си е класика. Може се добри пушки ама чудни ми се посебно она што е рачката на таворот ми изгледа како рачка за бормашина. Зборам за она делот што го затвара окидачот и се поврзува со рачката.

И јас бев голем скептик по прашањето за пушки со БУЛПАП конструкција се додека не ми се укажа прилика да испробам една таква. Морам да кажам дека бев импресиониран. Начинот на кој лежи, стабилноста која ја има, сигурноста при држењето и стрелањето се навистина одлични.

_________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8875

T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: T.A.R-21 ( Тавор )   T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 4 Empty6/7/2012, 23:56

Немам ништо против ниту кон едниот.. ниту кон другиот концепт на пушка. Претпоставувам се е ствар на навика.

P.S. Веќе е во голем замав промената на TAR21 и М4 во Израелската армија со модерниззираната, последна верзија на оваа булпап пушка, X95.
Интересно е што Израелциве се решија да ја одберат ултра кратката Х95... речиси PDW оружје. Претпоставувам дека за тоа и ќе им служи, со оглед дека битките воглавно ги бијат со останатите родови од армијата/авијацијата (артилерија, авиони, хеликоптери, безпилотни летала, наведувано ракетно оружје). Wink
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинT.A.R-21 ( Тавор ) - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: T.A.R-21 ( Тавор )   T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 4 Empty7/7/2012, 00:37

Alvar напиша:
Немам ништо против ниту кон едниот.. ниту кон другиот концепт на пушка. Претпоставувам се е ствар на навика.

P.S. Веќе е во голем замав промената на TAR21 и М4 во Израелската армија со модерниззираната, последна верзија на оваа булпап пушка, X95.
Интересно е што Израелциве се решија да ја одберат ултра кратката Х95... речиси PDW оружје. Претпоставувам дека за тоа и ќе им служи, со оглед дека битките воглавно ги бијат со останатите родови од армијата/авијацијата (артилерија, авиони, хеликоптери, безпилотни летала, наведувано ракетно оружје). Wink

X95 е Тавор со интегрален пригушвач во 9 мм и мислам дека треба да ја замене функцијата на МP 5SD
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: T.A.R-21 ( Тавор )   T.A.R-21 ( Тавор ) - Page 4 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
T.A.R-21 ( Тавор )
Вратете се на почетокот 
Страна 4 of 10Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: