ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 САМОСТРЕЛ:ТИВОК И УБИСТВЕН

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next
АвторПорака
Гостин
ГостинСАМОСТРЕЛ:ТИВОК И УБИСТВЕН - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: САМОСТРЕЛ:ТИВОК И УБИСТВЕН   САМОСТРЕЛ:ТИВОК И УБИСТВЕН - Page 2 Empty2/7/2012, 19:05

Frogfoot напиша:
Рака на срце и Винторезот може да пружи рафален оган.

Епа AS VAL е автомат а Винторезот е снајпер. Инаку и двата типа се исто само што овој е само полуавтомат а вториов AS Val е како Хеклерчето MP5SD (модел со интегрален пригушивач)
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9003

САМОСТРЕЛ:ТИВОК И УБИСТВЕН - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: САМОСТРЕЛ:ТИВОК И УБИСТВЕН   САМОСТРЕЛ:ТИВОК И УБИСТВЕН - Page 2 Empty27/7/2012, 19:35


______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

САМОСТРЕЛ:ТИВОК И УБИСТВЕН - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: САМОСТРЕЛ:ТИВОК И УБИСТВЕН   САМОСТРЕЛ:ТИВОК И УБИСТВЕН - Page 2 Empty27/7/2012, 20:28

Интересен концепт, што се нема да измислат америте како додаток за ресиверот од стандардната м16/4. Smile Иако според мене самострелите се архаично оружје за кое нема место во арсеналот на безбедносните сили, сепак кај нив постои една голема предност, освен тишината со која се исфрлува стрелата, а тоа е ни еден панцир не би можел да сопре стрела освен ако панцирот нема балистичка плоча или додатна специјална плоча која би штитела од напад од нож.
Вратете се на почетокот Go down
kocovБрој на мислења : 137

САМОСТРЕЛ:ТИВОК И УБИСТВЕН - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: САМОСТРЕЛ:ТИВОК И УБИСТВЕН   САМОСТРЕЛ:ТИВОК И УБИСТВЕН - Page 2 Empty15/1/2013, 00:36

Па не толку лош самострелот како оружје , пред се како оружје за преживување од причина на тоа дека не ти треба муниција
само твојата сила да го затегниш лакот, сепак самострелот е ефикасен на 50 до 150 метра што не малку, на сликата е фрлач на камење
кој за време на првата светска војна е користен за фрлање на гранати

САМОСТРЕЛ:ТИВОК И УБИСТВЕН - Page 2 Fig104_zps2035495f
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

САМОСТРЕЛ:ТИВОК И УБИСТВЕН - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: САМОСТРЕЛ:ТИВОК И УБИСТВЕН   САМОСТРЕЛ:ТИВОК И УБИСТВЕН - Page 2 Empty15/1/2013, 14:22

Во Сирија и сега има таленти што користат мега-чатали за фрлање на бомби Laughing
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

САМОСТРЕЛ:ТИВОК И УБИСТВЕН - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: САМОСТРЕЛ:ТИВОК И УБИСТВЕН   САМОСТРЕЛ:ТИВОК И УБИСТВЕН - Page 2 Empty15/1/2013, 17:32

kocov напиша:
Па не толку лош самострелот како оружје , пред се како оружје за преживување од причина на тоа дека не ти треба муниција
само твојата сила да го затегниш лакот, сепак самострелот е ефикасен на 50 до 150 метра што не малку, на сликата е фрлач на камење
кој за време на првата светска војна е користен за фрлање на гранати

САМОСТРЕЛ:ТИВОК И УБИСТВЕН - Page 2 Fig104_zps2035495f
Како оружје за преживување може, но како воено оружје не го бива. Ѓомити предност му се дава дека бил нечуен, ама тоа не држи пошто денес има еден куп пригушено оружје кое има далеку поголем домет и поголема прецизност.
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

САМОСТРЕЛ:ТИВОК И УБИСТВЕН - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: САМОСТРЕЛ:ТИВОК И УБИСТВЕН   САМОСТРЕЛ:ТИВОК И УБИСТВЕН - Page 2 Empty15/1/2013, 17:33

Frogfoot напиша:
Во Сирија и сега има таленти што користат мега-чатали за фрлање на бомби Laughing
Па фала богу ќе користат чатали кога не знаат да фрлаат со раце. Smile
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=5vbpuDF41Cc#!
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

САМОСТРЕЛ:ТИВОК И УБИСТВЕН - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: САМОСТРЕЛ:ТИВОК И УБИСТВЕН   САМОСТРЕЛ:ТИВОК И УБИСТВЕН - Page 2 Empty15/1/2013, 17:50

Не ми е јасно како војската неможе со вакви глувци толку време да се справи, без разлика колку ги има...
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9003

САМОСТРЕЛ:ТИВОК И УБИСТВЕН - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: САМОСТРЕЛ:ТИВОК И УБИСТВЕН   САМОСТРЕЛ:ТИВОК И УБИСТВЕН - Page 2 Empty15/1/2013, 18:19

Ц, ц, ц, ц, ц... каков ретард. Smile

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
kocovБрој на мислења : 137

САМОСТРЕЛ:ТИВОК И УБИСТВЕН - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: САМОСТРЕЛ:ТИВОК И УБИСТВЕН   САМОСТРЕЛ:ТИВОК И УБИСТВЕН - Page 2 Empty15/1/2013, 23:37

еве такви капатулит за фрлање на гранати во првата светска војна. Точно е тоа дека самострел не можи да се мери со огненото оружје но некој негови вредонсти се тоа што можи да се направи со малку алати потоа е ефективно до 50 -100 метра, некој до 200 метра, потоа самострелот можи да пробије келвар поради тенкиот врв лесно се пробива низ конците на келварот и затоа е користен од спецјалните служби, потоа можи да се стави и експлозивна глава на стрелата и да биде ефикасен до кај 30 метра ?САМОСТРЕЛ:ТИВОК И УБИСТВЕН - Page 2 Trenchcat_zpsca7a97cf

САМОСТРЕЛ:ТИВОК И УБИСТВЕН - Page 2 Uk18_zpsb011119a
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
САМОСТРЕЛ:ТИВОК И УБИСТВЕН - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: САМОСТРЕЛ:ТИВОК И УБИСТВЕН   САМОСТРЕЛ:ТИВОК И УБИСТВЕН - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
САМОСТРЕЛ:ТИВОК И УБИСТВЕН
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 3Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: