ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 VHS Јуришна пушка

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
АвторПорака
avgvstvs

avgvstvs

Број на мислења : 7

VHS Јуришна пушка - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: VHS Јуришна пушка   VHS Јуришна пушка - Page 4 Empty16/4/2013, 14:18

Едноставно направиле добра копија на францускиот FAMAS, ништо повеќе, како ке се покаже, ке се види....Не ми се допаѓа воопшто дизајнот....
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

VHS Јуришна пушка - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: VHS Јуришна пушка   VHS Јуришна пушка - Page 4 Empty16/4/2013, 16:16

Frogfoot напиша:
Наводно купувале нови машини..вложувале... ништо чудно да извадат втора верзија.
Па оваа сегашната може да се рече дека е втора верзија пошто 'првата' користеше еден интересен начин на функционирање на механизмот каде дел од барутните гасови се носеја зад затворачот и делуваа како бафер.....ама ништо од тоа. Денешната верзија има стандардна пружини зад носачот на затворачот кој не удира во граничник туку цела енергија ја апсорбира пружината и затоа хрватите тврдат дека нивната пушка за разлика од останатите има поблаг трзај и подобра контрола при рафално пукање.
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

VHS Јуришна пушка - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: VHS Јуришна пушка   VHS Јуришна пушка - Page 4 Empty16/4/2013, 16:19

avgvstvs напиша:
Едноставно направиле добра копија на францускиот FAMAS, ништо повеќе, како ке се покаже, ке се види....Не ми се допаѓа воопшто дизајнот....
Да, доста личи на фамасот и единствено нешто заедничко им е грдотијата(како и скоро сите булпап пушки), а механизмот им е торално различен.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

VHS Јуришна пушка - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: VHS Јуришна пушка   VHS Јуришна пушка - Page 4 Empty16/4/2013, 21:04

VHS Јуришна пушка - Page 4 IMG_20130414_124818
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

VHS Јуришна пушка - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: VHS Јуришна пушка   VHS Јуришна пушка - Page 4 Empty16/4/2013, 21:16

Појше ми се допаѓа него првата верзија...

VHS Јуришна пушка - Page 4 Pbucket

VHS Јуришна пушка - Page 4 Pbucket

VHS Јуришна пушка - Page 4 Pbucket

Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9006

VHS Јуришна пушка - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: VHS Јуришна пушка   VHS Јуришна пушка - Page 4 Empty16/4/2013, 21:29

Не знам, како да е склепана од 3-4 различни пушки. Мене лично првата верзија ич не ми се допаѓаше... а оваа уште помалце од неа. Smile
Но претпоставувам дека ова е прототип, да се надеваме дека ќе испеглаат малце. Премногу агли има пушкава, не ми изгледа баш ергономски добро решена.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9006

VHS Јуришна пушка - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: VHS Јуришна пушка   VHS Јуришна пушка - Page 4 Empty16/4/2013, 22:21

VHS Јуришна пушка - Page 4 1N6IbGd

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

VHS Јуришна пушка - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: VHS Јуришна пушка   VHS Јуришна пушка - Page 4 Empty20/4/2013, 17:30

VHS Јуришна пушка - Page 4 2utm1dy

VHS Јуришна пушка - Page 4 K552xe
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

VHS Јуришна пушка - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: VHS Јуришна пушка   VHS Јуришна пушка - Page 4 Empty20/4/2013, 17:40

Алал да им е на Хрвативе!
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

VHS Јуришна пушка - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: VHS Јуришна пушка   VHS Јуришна пушка - Page 4 Empty20/4/2013, 17:45

Богами...а може и ние да пазириме неколку...

VHS Јуришна пушка - Page 4 5

VHS Јуришна пушка - Page 4 Vhs_d2%205%20copy

VHS Јуришна пушка - Page 4 Vhs_d2%206%20copy
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
VHS Јуришна пушка - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: VHS Јуришна пушка   VHS Јуришна пушка - Page 4 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
VHS Јуришна пушка
Вратете се на почетокот 
Страна 4 of 8Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: