ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 VHS Јуришна пушка

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
АвторПорака
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

VHS Јуришна пушка Empty
ПишувањеПредмет: VHS Јуришна пушка   VHS Јуришна пушка Empty6/2/2012, 15:27

VHS Јуришна пушка

VHS Јуришна пушка VHS-D_assault_rifle

Јуришната пушка VHS(повеќенаменска хрвацка автомацка пушка) е хрвацка пушка која се произвеува во погоните на HS Produkt.Калибарот е 5,56x45 мм,што значи стандарден НАТО калибар.Пушката е консруирана спрема модерен bull-pup модел,што значи дека сите покретни делови и се сместени во кундакот.Тоа и овозможува вкупната должина на пушката да биде помала,а цевката класична како и кај сите останати јуришни пушки или пак и подолга.На нејзе може да се прикачат различни додатоци и опрема,пушката се произведува во две серии VHS-K со кратка и VHS-D се подолга цевка.

VHS Јуришна пушка Vhs-k_assaultrifle

Намената на оваа јуришна пушка е:нанесување пораси,неутрализирање и уништување на живата сила на противникот,со подцевниот фрлач на гранати може да се оневоспособат и уништат непријателската жива сила,послаби бункери,згради,и полесни транспортни возила.Успешно функционира во сите временски и климацки услови.Може да и се прикачат различни ласери,ноќни визири,подцевни гранатофрлачи,денски/ноќни оптички и ласерски нишани и друга опрема по НАТО стандардите.

VHS Јуришна пушка Scaled.php?server=138&filename=63693742

VHS Јуришна пушка 48279265

VHS Јуришна пушка Scaled.php?server=803&filename=73459485


http://www.hs-produkt.hr/
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

VHS Јуришна пушка Empty
ПишувањеПредмет: Re: VHS Јуришна пушка   VHS Јуришна пушка Empty6/2/2012, 16:04

Неколку слики...

VHS Јуришна пушка 7ed1c_p1010007-tm-tfb
VHS Јуришна пушка Phoca_thumb_l_dsc_9989
VHS Јуришна пушка Phoca_thumb_l_dsc_0063
VHS Јуришна пушка Phoca_thumb_l_dsc_0084

VHS Јуришната пушка во служба на Хрвацката војска...

VHS Јуришна пушка Gasinci0102201207
VHS Јуришна пушка K5lz5
VHS Јуришна пушка Gasinci0102201208
VHS Јуришна пушка Gasinci0102201209
VHS Јуришна пушка Cefe092821a57323842c2bbfd9
VHS Јуришна пушка I-i11-04-033chorwacja_01
VHS Јуришна пушка 2r3csc2
VHS Јуришна пушка 2l9i0yb
VHS Јуришна пушка 29p5agh
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

VHS Јуришна пушка Empty
ПишувањеПредмет: Re: VHS Јуришна пушка   VHS Јуришна пушка Empty6/2/2012, 17:22

Последната промена е направена од Momak od Gjorce на 7/2/2012, 11:51. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Desperado

Desperado

Број на мислења : 70

VHS Јуришна пушка Empty
ПишувањеПредмет: Re: VHS Јуришна пушка   VHS Јуришна пушка Empty7/2/2012, 10:18

Puskata e relativno nova i da vidime dali ke go postigne uspehot na HS2000 , pistolot od istata firma koja ja proizveduva i puskava i koj napravi prav bum vo SAD a i niz svetot. Inaku se raboti za isklucitelno kvalitetna puska koja e modularna i e oficijalno vo sluzba vo HV, iako seuste ne e povlecen M-70AB2 celosno, poleka edinicite se opremuvaat so novava puska.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

VHS Јуришна пушка Empty
ПишувањеПредмет: Re: VHS Јуришна пушка   VHS Јуришна пушка Empty5/3/2012, 17:10

ВХС влегува во оперативна употреба во редовите на Хрватската војска.

Министерот за одбрана Анте Котромановиќ му го врачи сертификатот за воведувањето во оперативна употреба на пушката ВХС на директорот на „ХС продукт„ Жељко Павлин, пишува МОРХ. Исто така министерот додава дека се работи за исклучително квалитетен производ кој озбилно ќе им конкурира на другите на пазарот и ќе придонесе да Хрватската војска биде повеќе оперативна и способна за задачите кои ја очекуваат.

Исто така нагласи дека оваа пушка се употребува во ОСРХ, и дека е тестирана во Авганистан, на Голанската Висорамнина и во Сиера Леоне.

„Оваа година планираме набавка на околу 1000 јуришни пушки ВХС, со што тоа оружје ќе влезе во широка оперативна употреба на ОРСХ„ - додаде министерот.


Честито!
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

VHS Јуришна пушка Empty
ПишувањеПредмет: Re: VHS Јуришна пушка   VHS Јуришна пушка Empty16/3/2012, 12:56

Хрвацките војници со својте нови домашни играчки...

VHS Јуришна пушка Losinjkovcanje100473165

VHS Јуришна пушка Kovcanje1503201208

VHS Јуришна пушка Kovcanje1503201211

VHS Јуришна пушка Kovcanje1503201214

VHS Јуришна пушка HVWYD

Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

VHS Јуришна пушка Empty
ПишувањеПредмет: Re: VHS Јуришна пушка   VHS Јуришна пушка Empty16/3/2012, 20:48

ХС 2000 завмене лично е просечен. Не сум имал шанса да се сретнам со оваа пушка ама дефинитивно мора да се каже дека на прв поглед изгледа примамливо. За поздрав е и Булпап конструкцијата.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

VHS Јуришна пушка Empty
ПишувањеПредмет: Re: VHS Јуришна пушка   VHS Јуришна пушка Empty16/3/2012, 20:53

многу ми е пластична некако.
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

VHS Јуришна пушка Empty
ПишувањеПредмет: Re: VHS Јуришна пушка   VHS Јуришна пушка Empty16/3/2012, 20:54

Зоран напиша:
многу ми е пластична некако.

Па добро тоа е разбирливо. Со новите полимериски материјали значително се намалува тежината.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

VHS Јуришна пушка Empty
ПишувањеПредмет: Re: VHS Јуришна пушка   VHS Јуришна пушка Empty16/3/2012, 20:55

Генерал напиша:
Зоран напиша:
многу ми е пластична некако.

Па добро тоа е разбирливо. Со новите полимериски материјали значително се намалува тежината.

јас сум металург и мене тоа ми е некако килаво.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
VHS Јуришна пушка Empty
ПишувањеПредмет: Re: VHS Јуришна пушка   VHS Јуришна пушка Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
VHS Јуришна пушка
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 8Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: