ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...)

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 12 ... 21  Next
АвторПорака
Гостин
ГостинСредства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...)   Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 4 Empty2/7/2012, 18:54

Frogfoot напиша:
Убаво си се опремил Very Happy , се бавиш со ерсофт или нешто друго? Twisted Evil

Инаку, како си задоволен од нараквиците? јас се мислам дали да купам тактички или од тие кевларските, само незнам во летни услови какви се да не скувам во нив.

Што се однесува до тактичкиот елек, имаш некој додаток за ставање на работи кои ти се потребни или?

Не се бавам со airsoft чисто од мерак ги купувам овие работи

За кои нараквици, тактичките или кевларските? Тактичките ракавици ми се допаѓаат, ги користам сега за сега за возење точак и еднаш ги користев за спуштање со јаже од вештачка карпа, неколку пати кога поминувам покрај припадници на ЕБР и ТИГАР ме загледуваат во ракавиците и во мене бидејќи сум облечен во цивил и сум лустер ишишан и крупен и коментираат после нешто за мене, а со оружје се уште не сум ги испробал. Кевларските се повеќе за есенско време кога малце поладно, се користат за пукање, возење мотор и сл работи. За спуштање со јаже не се користат. Инаку штитат од оган, посекотини и сл.

Да овој елек што сакам да го земам има систем MOLLE (прочитај на википедиа) и може да се ставаат и вадат сите футроли што имаат MOLLE систем ( футроли за: оквири за пушка, пиштол, реденици за митралез, автомат, гас маски, прва помош, бомби, рачна радиостаница, лисици, мобилни телефони, разни работи, футроли за пиштол, футроли за празни оквири, значи сите можни футроли кои имаат MOLLE систем. Плус има специјален џеб позади за ставање на мешунка за вода и држачи на рамењата за цревото.

Значи се живо и диво што се наоѓа на линков и футроли со МОLLE систем може да се закачи на тој елек.

http://www.blackhawk.com/catalog/Pouches,24.htm


А да да не заборавам планирам и панцир да купувам, веројатно од оваа фирма
http://www.aleksarmor.com/
за носење под облека

Сите овие работи кај нас

СЕ ЛЕГАЛНИ

нека не ве плашат дека не смеат да се поседуваат. Единствено само не е пожелно да се шетате со тактички елек низ град Very Happy зошто ќе привлечете големо внимание кај народот и може да ви викнат полиција, а алфите може да ве казнат зошто ги имитирате, бидејќи они носат такви елеци.

За панцирот мислев дека треба некои дозволи и такви работи, ама ми кажуваат луѓе дека не е потребна никаква дозвола за панцири.
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...)   Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 4 Empty2/7/2012, 19:24

Во калибар многу ги фалеа , а какви се не знам.
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинСредства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...)   Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 4 Empty2/7/2012, 19:32

Зоран напиша:
Во калибар многу ги фалеа , а какви се не знам.

За што збориш?
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...)   Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 4 Empty2/7/2012, 20:33

HolyTemple напиша:
Зоран напиша:
Во калибар многу ги фалеа , а какви се не знам.

За што збориш?
За Алекс Армор дури многу го Фалеа мајкро дајнема!

не плакај прескапо.
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинСредства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...)   Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 4 Empty2/7/2012, 20:51

Зоран напиша:
HolyTemple напиша:
Зоран напиша:
Во калибар многу ги фалеа , а какви се не знам.

За што збориш?
За Алекс Армор дури многу го Фалеа мајкро дајнема!

не плакај прескапо.

И еурокомпозит произведува елеци и шлемови од Dyneema материјал, сакам македонски производ ама Еурокомпозит незнам каде продава во слободна продажба

http://www.eurokompozit.com.mk/protective/vests/ballistic%20vests.htm

Прочитај во текстот и на нив им се елеците и шлемовите произведени од Dyneema материјал. Едни луѓе ми кажуваа дека Еурокомпозит и самиот материјал Dyneema го произведуваат.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9006

Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...)   Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 4 Empty3/7/2012, 16:18

Hовиот борбен елек на Шведската армија Stridsväst 08, производ на Snigel Design.
http://www.snigeldesign.com/

Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 4 EPL8K

Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 4 Y2nxm

Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 4 Ic5gZ
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинСредства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...)   Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 4 Empty3/7/2012, 17:30

Alvar напиша:
Hовиот борбен елек на Шведската армија Stridsväst 08, производ на Snigel Design.
http://www.snigeldesign.com/

Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 4 EPL8K

Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 4 Y2nxm

Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 4 Ic5gZ

Обичен chest rig. Ништо посебно.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9006

Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...)   Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 4 Empty3/7/2012, 17:32

Досега немам видено посебен Chest Rig.
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинСредства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...)   Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 4 Empty3/7/2012, 17:54

Alvar напиша:
Досега немам видено посебен Chest Rig.

Е по што е посебен?

Eве ти ги сличните

http://www.blackhawk.com/catalog/Chest-Rigs,2.htm

Или овој ти е многу подобар ама поскап

http://www.bdstacticalgear.com/pd-bds-tactical-modular-ak47-vehicle-operators-chest-rig.cfm
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9006

Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...)   Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 4 Empty3/7/2012, 17:56

А каде пишува дека е посебен?
Не би да те разочарам, но Blackhawk е последна фирма од која би купувал профи опрема доколку ми треба таква.
Да, за airsoft претпоставувам дека се ОК, но за сериозна употреба на терен би ги избегнал... барам тоа го тврдат повеќето профи корисници.
Има еден куп неизвикани компании кој произведуваат врвна опрема... а се да речеме "no name".

http://www.cryeprecision.com/C-119/Armor-%2b-Equipment
http://www.first-spear.com/home.php?cat=249
http://lbtinc.com/vest-h-gear-carriers.html
http://www.nfm.no/Vests-and-harnesses.html
http://www.75tactical.com/
http://source-military.com/tactical-vest/47-source-tactical-vest.html
http://www.marom-dolphin.com/tactical_vests.html


Последната промена е направена од Alvar на 3/7/2012, 18:25. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...)   Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 4 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...)
Вратете се на почетокот 
Страна 4 of 21Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 12 ... 21  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: