ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...)

Go down 
Отиди на страна : Previous  1 ... 11 ... 18, 19, 20, 21  Next
АвторПорака
Гостин
ГостинСредства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...)   Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 19 Empty11/12/2015, 00:59

Турските биле. И се крајно некомпатибилни со панцирот.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10550

Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...)   Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 19 Empty11/12/2015, 01:24

Слабо сте тешени вие у војска Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинСредства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...)   Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 19 Empty17/12/2015, 11:01

Има некој податок точно колку тежат МД панцириве? Ние претпоставувавме 10 до 15кг, а слушнавме дури и 20кг дека фаќал...
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9008

Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...)   Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 19 Empty17/12/2015, 12:26

MISFIT напиша:
Има некој податок точно колку тежат МД панцириве?

За гуштери таман колку што треба. Smile

Се зезам. Според податоците од нивната страна, балистичките плочи кои се вметнуваат напред и одзади се со тежина во просек од 1500 до 2200 грама (во зависност од нивото на заштита).
Самиот елек со мекиот слој на заштита и штитниците за рамења, нека тежи уште 4-5 кила... се на се, не ми се верува дека целиот тежи повеќе од 10kg.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинСредства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...)   Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 19 Empty17/1/2016, 18:05Нешто малку по современо. Коментари?
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9008

Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...)   Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 19 Empty17/1/2016, 18:50

Изгледаат интересно.... за во Star Wars. Smile

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинСредства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...)   Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 19 Empty17/1/2016, 18:55

Мене повеќе на Ironman ме асоцираа Very Happy Ама вика пружа 3А-ниво на заштита, е сега колку е тоа точно незнам...
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9008

Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...)   Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 19 Empty17/1/2016, 19:11

Ма какви, со 3 милиметра материјал (од што и да е), ова не пружа заштита ни од дијабола.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...)   Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 19 Empty17/1/2016, 19:26

Alvar напиша:
Ма какви, со 3 милиметра материјал (од што и да е), ова не пружа заштита ни од дијабола.
Siguren???
Ima pancir 0d 2mm Klasa II..seriozno.
Kombinacija pleten @KEVLAR@i BC.

______________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9008

Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...)   Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 19 Empty17/1/2016, 20:11

Говорам за конкретниов од видеово. Се гледа дека е изработен во домашни услови.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...)   Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...) - Page 19 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...)
Вратете се на почетокот 
Страна 19 of 21Отиди на страна : Previous  1 ... 11 ... 18, 19, 20, 21  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: