ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 Легендарниот „Калашников„ - АК

Go down 
Отиди на страна : Previous  1 ... 23 ... 42, 43, 44, 45, 46, 47  Next
АвторПорака
Alvar

avatar

Број на мислења : 8530

ПишувањеПредмет: Re: Легендарниот „Калашников„ - АК   15/4/2016, 19:56

Pimp my AK. Иако сум во принцип љубител на stock т.е орегиналниот изглед на АК, ова ми се допаѓа.

http://www.popmech.ru/weapon/236497-tyuning-kalasha-dopolnitelnye-gadzhety-k-znamenitomu-avtomatu/#full

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

avatar

Број на мислења : 8530

ПишувањеПредмет: Re: Легендарниот „Калашников„ - АК   10/5/2016, 16:47

Новите погони на Калашников концернот. Алал вера.
http://yarin-mikhail.livejournal.com/666435.html

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

avatar

Број на мислења : 8530

ПишувањеПредмет: Re: Легендарниот „Калашников„ - АК   10/5/2016, 16:50


_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

avatar

Број на мислења : 8530

ПишувањеПредмет: Re: Легендарниот „Калашников„ - АК   13/5/2016, 00:37


_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинПишувањеПредмет: Re: Легендарниот „Калашников„ - АК   20/6/2016, 18:13

Дечки кој калашников им е денес стандард на руската војска? Којзнае колку видови измислија, различни калибри, конфигурации, не ни знам кој е во употреба кој е во тестирање кој е исфрлен...
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

avatar

Број на мислења : 8530

ПишувањеПредмет: Re: Легендарниот „Калашников„ - АК   20/6/2016, 18:22

AK-74 во 5.45×39mm.

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинПишувањеПредмет: Re: Легендарниот „Калашников„ - АК   21/6/2016, 14:13

Alvar напиша:
AK-74 во 5.45×39mm.

Значи другите само ги тестираат.. Стварно чудно, АК100, АК12, АК9, АК400, АЕК971, АН94 и многу други, прекрасни оружја векови пред АК47 и АК74 а не су во употреба... Дури се продаваат и цивилини варијанти. Мислам дека негде прочитав АК74 ќе го заменувале со некој од АК100 серијата, ама значи уште не превземале ништо..
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

avatar

Број на мислења : 8530

ПишувањеПредмет: Re: Легендарниот „Калашников„ - АК   21/6/2016, 16:43

Па не би одел дотаму да кажам дека се векови пред АК-47/74. Сите варијанти се едноставно модернизирани решенија базирани врз претходниве две.
АН-94 се покажа прекомплициран за употреба и одржување, а имаше и некој проблеми во конструкцијата кој го чинеа понедоверлив од АК серијата.
АК-12 сеуште се тестира и е нарачан во нулта предсериско производство, исто и АЕК пушките на Ковров заводот.
Да не заборавиме дака во широка употреба кај Руските вооружени сили се и (да ги наречам хибридни борбени пушки) АС Вал, ВСС Винторез, како и СР-3 Вихрь.

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинПишувањеПредмет: Re: Легендарниот „Калашников„ - АК   21/6/2016, 18:27

АЕК бил дизајниран пред 35 години, а принципот со контра-тег што практично го неутрализира трзајот до ден денес не е искористен. Колку што знам не користат пушка што користи такво нешто.. АК-12 е нова пушка, нормално дека уште ќе биде во тестирање(мада лоши работи имам прочитано за неа). АК-101/2/3/4/5/7/8 се од 90тите, а за нив пишува на Wiki "The AK-101, 102, 103 and 104 are destined primarily for export, while the AK-105 is slated to replace the AKS-74U with the Russian Armed Forces.". Чудно ми е само како на секои 10-15 години ги модернизираат, а никако да ги воведат во употреба...
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

avatar

Број на мислења : 8530

ПишувањеПредмет: Re: Легендарниот „Калашников„ - АК   21/6/2016, 19:27

Еве денес прочитав дека најверојатно АК-400 ќе влезе во употреба кај специјалните единици во Русија.
Има најави дека Концерн Калашников договориле испорака на милион парчиња АК-103 за Пакистан. Значи.... си тече бизнисот, има пазар за се. Smile

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Легендарниот „Калашников„ - АК   

Вратете се на почетокот Go down
 
Легендарниот „Калашников„ - АК
Вратете се на почетокот 
Страна 43 of 47Отиди на страна : Previous  1 ... 23 ... 42, 43, 44, 45, 46, 47  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: