ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Легендарниот „Калашников„ - АК

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 24 ... 47  Next
АвторПорака
AlexGreat

AlexGreat

Број на мислења : 277

Легендарниот „Калашников„ - АК Empty
ПишувањеПредмет: Легендарниот „Калашников„ - АК   Легендарниот „Калашников„ - АК Empty27/1/2012, 15:18

Деновиве беше претставена новата јуришна пушка ,односно петтото поколение на „калашников„ под име АК-12.

Легендарниот „Калашников„ - АК Ak_12_rifle_2-tfb

Легендарниот „Калашников„ - АК AK-12

По сликите кои се претставени и информациите дадени на официјалниот веб-сајт на производителот Ижмаш, при конструирањето на „новата„ пушка, се одело на подобрување на механизмот на кој функционира, приспособувајќи ја за новите воени услови , но задржувајќи го оној препознатлив лик на „калашниковот„.

Една од новините на оваа пушка ќе биде, како и кај другите нови концепти, нејзината модуларност. Односно, АК-12 е платформа за понатамошен развој и производство на околу 20 деривати врз истата основа, од калибар 5.45х39мм до 7.62х51мм.

Пушката е со значително подобрена ергономија за разлика од нејзините претходнички, исто така променети се:

- нов регулатор на огнот (поединачен оган, по 3 куршуми, и рафално)
- задниот нишан е поместен поназад за разлика од М70 (АК-47)
- поставена е рачка за репетирање која може да се стави на двете страни
- променет е утврдувачот на магацинот за муниција (оквирот) кој сега може да се стисне и со показалецот,слично како кај М-16.
- кундак на преклоп, и подесување по должина.
- пикатини шини

Легендарниот „Калашников„ - АК 2hrkbcgЛегендарниот „Калашников„ - АК K9us1k
Легендарниот „Калашников„ - АК 5wkms5

Исто така, во иднина се планира и извоз на оваа пушка,но најпрво ќе биде опремена Руската војска и некои специјални единици како што се наведува во текстот на матичниот производител.

Повеќе информации тука:

http://www.izhmash.ru/rus/news/250112_2.shtml

______________________
Born to be Macedon!
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10515

Легендарниот „Калашников„ - АК Empty
ПишувањеПредмет: Re: Легендарниот „Калашников„ - АК   Легендарниот „Калашников„ - АК Empty28/1/2012, 11:43

Не е лоша но мислам дека можеле подобро да ја направат,секако не сакале да го изгуби ликот на АК-47 но сепак можеле малце по лична да ја направат...

Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

Легендарниот „Калашников„ - АК Empty
ПишувањеПредмет: Re: Легендарниот „Калашников„ - АК   Легендарниот „Калашников„ - АК Empty29/1/2012, 01:13

На интернет баш гледав некои слики,од друг агол сликана и не изгледа така лошо. Вака изгледа како од лим само да е направена Laughing Laughing Laughing

ај ке поставам слика да видиш...
Вратете се на почетокот Go down
Profesionalec

Profesionalec

Број на мислења : 149

Легендарниот „Калашников„ - АК Empty
ПишувањеПредмет: Re: Легендарниот „Калашников„ - АК   Легендарниот „Калашников„ - АК Empty31/1/2012, 14:42

Tuka e so magacin od 60 kursumi,i mislam deka toa ke bide standardna ramka za puskava,ali ke moze i so 30 da se postavi.

Легендарниот „Калашников„ - АК 2654328_tfb_tm-tfb

______________________
Don't underestimate your enemy!


Последната промена е направена од Profesionalec на 31/1/2012, 14:44. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Profesionalec

Profesionalec

Број на мислења : 149

Легендарниот „Калашников„ - АК Empty
ПишувањеПредмет: Re: Легендарниот „Калашников„ - АК   Легендарниот „Калашников„ - АК Empty31/1/2012, 14:43

Eve ja kako izgleda od drug agol,ne e taka cela od lim Smile

Легендарниот „Калашников„ - АК 65178_45785922_AK-12_2012_02

______________________
Don't underestimate your enemy!
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10515

Легендарниот „Калашников„ - АК Empty
ПишувањеПредмет: Re: Легендарниот „Калашников„ - АК   Легендарниот „Калашников„ - АК Empty1/2/2012, 09:42

Profesionalec напиша:
Tuka e so magacin od 60 kursumi,i mislam deka toa ke bide standardna ramka za puskava,ali ke moze i so 30 da se postavi.

Легендарниот „Калашников„ - АК 2654328_tfb_tm-tfb

Оваа пушка што ти е на сликава не е АК-12 туку некоја верзија на АК-101 или слична на нејзе,може многу убаво да се видат линиите на пушката дека не е таа,ракофатот не е тој,и системот за заклучување (закочување) не е ист како кај АК-12,туку стандарден како кај сите АК-47...
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10515

Легендарниот „Калашников„ - АК Empty
ПишувањеПредмет: Re: Легендарниот „Калашников„ - АК   Легендарниот „Калашников„ - АК Empty1/2/2012, 09:58

Profesionalec напиша:
Eve ja kako izgleda od drug agol,ne e taka cela od lim Smile

Легендарниот „Калашников„ - АК 65178_45785922_AK-12_2012_02

Може не е цела ама едни добри 70% е од лим,видете сама рачкана каква е никаква,раковатот е како кашикара,оптикана никаква,се уште го користат ГП-25 како подцевен гранато фрлач,претпоставувам дека не може да и се монтира пригушувач,и.т.н.,се на се успеале малку русиве да мрднат од стандарната верзија на АК-47 што малце го имаат изменето со онаа шина одозгора,друг кундак и можност за да се „накити“ прикачат други работи на него(ласери,светло,раковат...)
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

Легендарниот „Калашников„ - АК Empty
ПишувањеПредмет: Re: Легендарниот „Калашников„ - АК   Легендарниот „Калашников„ - АК Empty1/2/2012, 12:08

Да почекаме,ова е само прв примерок , сигурно ќе биде нашминкана уште додека влезе во употреба. Иначе, ПГ-25 е користен за АК-74, а ПГ-30 е последната верзија... исто е 40мм , таман е Smile . Пригушувач исто би требало да има можност да се постави,еве има и за бајонета... јас велам да почекаме да видиме како ќе се одвива развојот. Секоја примерок е лош.

ziveli
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10515

Легендарниот „Калашников„ - АК Empty
ПишувањеПредмет: Re: Легендарниот „Калашников„ - АК   Легендарниот „Калашников„ - АК Empty1/2/2012, 14:55

Искрено и се надевам дека ке биде подобра,отсекогаш русиве обрнувале внимание кога станувало збор за линијата на некоја воена опрема возило или летало...да те исправам вајда мислиш на ГП-25 и ГП-30 а не ПГ...
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

Легендарниот „Калашников„ - АК Empty
ПишувањеПредмет: Re: Легендарниот „Калашников„ - АК   Легендарниот „Калашников„ - АК Empty1/2/2012, 17:46

Momak od Gjorce напиша:
Искрено и се надевам дека ке биде подобра,отсекогаш русиве обрнувале внимание кога станувало збор за линијата на некоја воена опрема возило или летало...да те исправам вајда мислиш на ГП-25 и ГП-30 а не ПГ...

Da brat, gi pomesav. scratch
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Легендарниот „Калашников„ - АК Empty
ПишувањеПредмет: Re: Легендарниот „Калашников„ - АК   Легендарниот „Калашников„ - АК Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Легендарниот „Калашников„ - АК
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 47Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 24 ... 47  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: