ОДБРАНА

HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 

Македонско беспилотно летало SA-BN2 Horizon

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3
АвторПорака
Iceman

Број на мислења : 17

ПишувањеПредмет: Re: Македонско беспилотно летало SA-BN2 Horizon    10/11/2014, 21:25

Не сретнав или пак испуштив во коментарите, имаме или немаме летало, јас постојано го гледам и не ми се верува дека е на нато.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Број на мислења : 9398

ПишувањеПредмет: Re: Македонско беспилотно летало SA-BN2 Horizon    10/11/2014, 22:24

Iceman напиша:
Не сретнав или пак испуштив во коментарите, имаме или немаме летало, јас постојано го гледам и не ми се верува дека е на нато.

Немаме летало кое е од домашно произвотство,но АРМ и МВР користав повеќе видови на странски безпилотни,тоес од израелско и америчко произвотство
Iceman

ПишувањеПредмет: Re: Македонско беспилотно летало SA-BN2 Horizon    11/11/2014, 12:42

Momak od Gjorce напиша:
Iceman напиша:

Немаме летало кое е од домашно произвотство,но АРМ и МВР користав повеќе видови на странски безпилотни,тоес од израелско и америчко произвотство

Знам дека немаме, ме интересираше за леталото кое го користат, значи не е на АРМ туку е изнајмено, наши се операторите или се странци иако мислам дека имаше конкурс во АРМ пред две години за пилоти на беспилотно летало кандидатите требаше да бидат над 27 години, или сум грешка Smile
Momak od Gjorce

ПишувањеПредмет: Re: Македонско беспилотно летало SA-BN2 Horizon    11/11/2014, 13:17

Не е изнајмено,туку е на АРМ и МВР,а тоа што го гледаш стално е на МВР,АРМ користи помали и не ги користи секој дневно,за разлика од МВР...

Iceman

ПишувањеПредмет: Re: Македонско беспилотно летало SA-BN2 Horizon    11/11/2014, 13:43

Фала на инфото незнам зошто нема икакви податоци за леталата и дека ги поседува МВР и АРМ, значи на МВР е Elbit Hermes 450 а на АРМ е ? Very Happy
Momak od Gjorce

ПишувањеПредмет: Re: Македонско беспилотно летало SA-BN2 Horizon    11/11/2014, 14:48

Имаат повеќе видови на летала АРМ,ама највише ги користат од 1МПБ америчките RQ-11 Raven UAV(првата слика доле),а ПСО користи израелски Elbit Skylar-1(втората слика)...

Sponsored content

ПишувањеПредмет: Re: Македонско беспилотно летало SA-BN2 Horizon    

Македонско беспилотно летало SA-BN2 Horizon
Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 3Отиди на страна : Previous  1, 2, 3