ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 Македонско беспилотно летало SA-BN2 Horizon

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next
АвторПорака
kocovБрој на мислења : 136

ПишувањеПредмет: Re: Македонско беспилотно летало SA-BN2 Horizon    29/9/2012, 19:03

Зоран напиша:
Што ако беше мок-ап ( макета) без совтвер за лет беа алогоритми за управување?

glaven konsturktor makraduli
Вратете се на почетокот Go down
momoБрој на мислења : 51

ПишувањеПредмет: Re: Македонско беспилотно летало SA-BN2 Horizon    23/2/2013, 23:19

Зоран напиша:
Што ако беше мок-ап ( макета) без совтвер за лет беа алогоритми за управување?
Kолку ме служи сеќавањето,работата заврши на апсења и судење
Вратете се на почетокот Go down
Hivemind

avatar

Број на мислења : 52

ПишувањеПредмет: Re: Македонско беспилотно летало SA-BN2 Horizon    16/4/2013, 02:52

Мене не ме интересира макрадули или гвујо, судии и слично.

Да дискутираме за UAV кои од шала веќе го променуваат бојното поле (battlefield) и ја имаат контролата на бојното поле ја имаат контролата и врз историјата Smile

Незнам колкумина се сеќаваат на изјавата на познат американски генерал кој после првата заливска војна изјави цитат: Еден мегабајт информации вредеше повеќе од тон осиромашен ураниум и експлозив- и навистина беше така, но да бидеме реални не сите информации беа од сателити, напротив беспилотните летала се покажаа многу попрактични. а ќе објаснам и зошто.

Што се однесува до Р.М од кај нас пред нападот на Југославија германија лансираше беспилотни летала но ракетни а замислете дури сега објавија јавно и дека хантер летал над РМ за време на распадот на СФРЈ т.е до 1994 година, кога сме кај нападот на југославија интересно е што НАТО жртвуваше мини UAV за да ги открие ПВО систеите и уништи, загубата е над 21 беспилотно летало но мошне интересно е што НАТО изгуби само 2 авиона т.е стандардно на секои два до три месеци од низа причини НАТО има загуба на летала но овојпат условно речено немаа загуба освен стандардната.

ова е хантер
http://www.barnardmicrosystems.com/Pictures/img39.gif
Леталото кое не кодошеше, јас имам податоци за секоја држава која има УАВ, понатаму и за модели(па и Вертикално полетување) па сепак мислам дека не е важно толку да се сконцентрираме на дваесеттина држави туку само на развојот и класите, намената имајте предвид дека се повеќе се форсира и цивилна употреба и тоа од Search & Rescue па се до набљудување и контрола на сообраќајот каде навистина без нив би било потешко и се до земјоделие.

Кога сме кај воената употребва имаме не само директна туку преку ракети или JDAM од X-45B/C туку многу повеќе па и според многумина нема да поминат над 4 декади а ќе биде направена подморница која ќе може наместо тридент или Булава да лансира УАВ како би го оствариле конечмно сонот на јапонците и јамамото-подморницата носач I-400 но за почит е мастеринженерингот на Јапонците така што САД од страв да не дознаат довчерашните сојузници се решија да ја уништат.

Се случува инаку нешто интересно со УАВ-то кои Израел ги продаде на соседите на Ахмадинеџад
http://en.rian.ru/world/20121208/178010823.html

Нешто интересно

Цитат :
The same firm’s larger (170-
foot wingspan) Global Observer HALE project is designed to remain aloft for a
week using hydrogen fuel and carrying a 454 kilo payload at an operational
altitude of 65,000 feet, which takes it above the weather and commercial air
traffic. A prototype has already been tested over Japan as a relay platform for
HDTV and 3G phone networks, a function conventionally performed by a
satellite.

In Europe, Boeing, at its research facility in Spain, has flown a prototype fuelcell
powered glider assisted by batteries.
Solar power – from panels built into the airframe – has enabled QinetiQ’s
Zephyr HALE UAV, for example, to make record-breaking flight endurance
times at altitudes over 60,000 feet. The aircraft uses solar power to drive its
engines and charge its batteries so that it can also fly at function at night on
stored power. Zephyr is being used in the United States by DARPA to explore
VHALE technologies as part of its ‘Vulture’ programme; a rare example of a
European UAV being used in such a state-of-the-art role.

Џабе ЕУ е феил навистина на ова поле, слободно можеме да констатираме дека Израел букивално е на ниво, што не значи дека САД или англија или пак Јапонија се назад.

Пламирам токму системов да го разглобам и разџвакам со цел да биде темата поинтересна бидејќи има навистина многу, многу за пишување.

Цитат :
Future Warfighter Information Network (WIN)
A non-digitized division employs about 1300 computers. Considering
requirements described in The Army Modernization Plan, the Army's Enterprise
Plan and Force XXI Advanced Warfighting Exp
eriments, a fully digitized heavy
division will employ over 5000 computershttp://en.rian.ru/world/20121208/178010823.html


Имам мали проблеми со аплоадот изгледа па затоа ќе се обидам сега со пример да доловам што е толку УАВ корисен покрај фактот што имате реал тајм видео(со сателитите не е така) но сепак до ком,андата врската е под ризик и delay, под ризик алудирам на Ирачаните кои го хакнаа Американските предатор летала.

Но јасно е како западот го среди Садам, првен во мачна trench warfare и со хемиско оружје плус Ирак веќе го употреби најдоброто, и беше неопходен ремомт но под санкциите армијата и не беше целосно оперативна додека Иран не им ги враќа ловците и Франција меѓу другото доби пола милијарда кеш од Ирак за Миражи кои ирак никогаш не ги доби оти стапија санкции на крај краеви контролата на небото но и на теренот има значење како никогаш повеќе, операција Луња во хрватска немаше да помине така лесно ако не донесоа германците УАВ.

Сега ќе претставам шведски модел

http://www.uas-europe.se/images/spy%20owl100%20frilggning%20-%20medium.png

Кој иако нема боево полнење барем десеттина вакви или барем помалку но со поголема издржливост, енергија и слика во 2001 ќе беше мноогу поинаку.

Цитат :
Solution
We offer a complete Unmanned Aircraft System (UAS) trainer which contains all the parts needed
for a UAS trainer solution. The package consists of a fixed wing airframe with installed engine and
servos, RC-transmitter, RC-receiver, autopilot, air modem, ground modem, battery and our well
proven SkyView GCS software. The solution is NATO STANAG 4586 compliant meaning no more
hassle with vendor specific protocols!
The solution is very cost-effective and is aimed for UAS training and UAS research. This is
achieved through agile and responsive development, which gives customers most value for the
money.
The solution consists of the following main components:
Airframe
The fixed wing airframe is a small unmanned aircraft specially
designed to be operated in a rough environment. It is fitted with
a electric engine and can be hand launched and recovered on
any flat terrain. The structure can take a lot of abuse, is very easily
assembled and can be repaired with a screwdriver and some
duct tape. It’s made for UAS training.
Autopilot - EasyPilot
The included autopilot is called SkyView EasyPilot. It includes all
components necessary to control a vehicle, including GPS navigation,
IMU, expansion ports. Both air and ground modems are
included as well. The on-board software has several mathematical
algorithms integrated for a safer and more efficient flight.
Software - SkyView GCS
SkyView GCS is a very easy to use Ground Control Station software.
The GCS software together with the SkyView EasyPilot does
all the background processing needed to fly the vehicle. The software
is NATO STANAG 4586 compliant which means that both
the EasyPilot and the GCS software can be hooked into a NATO
UAS network.


Но карактериостиките се доста интересни

Распон на крила 1800мм

Должина 1200мм

Сњрво

АрСи контрола.

Две батерии од по 4200
Mah
може да се лансира дури рачно

Тивок мотор од 350 вати и

за жал издрливоста е слаба страна која изнесува 60 минути но сепак за нас е доволно мислам иако и Хермес не би бил проблем.

Цитат :
The included autopilot is called SkyView EasyPilot. It includes all
components necessary to control a vehicle, including GPS navigation,
IMU, expansion ports. Both air and ground modems are
included as well. The on-board software has several mathematical
algorithms integrated for a safer and more efficient flight.
Software - SkyView GCS
SkyView GCS is a very easy to use Ground Control Station software.
The GCS software together with the SkyView EasyPilot does
all the background processing needed to fly the vehicle. The software
is NATO STANAG 4586 compliant which means that both
the EasyPilot and the GCS software can be hooked into a NATO
UAS network.
[justify]

Но ете исполнува стандарди но цитатот не е поради тоа туку поради болдот


Инаку сега ќе ви го претставам и обидот на стариот апачи(сега апгрејд) чија предност беше аваксот и четирите суперкомпјутери(иако МИ-24 кој го сметам за најдобар е попрактичен не поради уникатноста т.е единствен кој може да бомбардира и има соборено авион туку и поради фактот што може да транспортира и специјални сили и секогаш се конфронтирал со ПВО додека апачи добиваа инфо однапред каде има ПВО закана а сега апачи има и мини другарче поточно беспилотно летало, хеликоптер со ненаведуванио ракети и 2 хелфајр кој ќе оди пред апачи како би детектирал, неутрализирал закана или барем и да ја открие
http://www.army-technology.com/projects/littlebirdhelicopter/images/1-ulb.jpg

, ние можевме до 2010 да имаме наменска индустрија на нозе бидејќи Украиуна понуди со тенковите да отворат работилница, слично беше и со Израел а војни има така да...нашиве и тоа од самоков го продадоа безпари
[url][/url]http://www.army-technology.com/projects/littlebirdhelicopter/images/1-ulb.jpg

Така да кога може бугарија да има УАВ и тоа стелт кои ги продава на турција зошто и ние да не, зошто да не и БМП, ама ете добри 400 милиона и плус отидоа за бронза наместо за креирање солидна воена сила која ќе биде како негатива, како одбивна сила која не им дава мира на некој да не окупира, но со вакво водење ништо не бива, па замислете имаме само 12 системи Милан противтенковску, ами конкурс,ами џавелин...TOW-па тие уништија повеќе3 оклоп него ли други тенкови додека ПВО истоп неколку СА-13 и педесеттина Стрела и десетина дваесет 9К38 Игла.

Значи не да немавм,е потенцијал, ние имавме база, од МЗТ,11 октомври(кој има удел во М-84 главниот Ју тенк или MBT) имавме органска, неорганска хемија дефинитивно можевме да кешираме по 300 милиони минимум како србите САМО ОД ЗАСТАВА?!?!?

Predator не би го испуштил овде како користи хелфајр
http://uavbusinessreview.files.wordpress.com/2011/09/predator.jpg

(ах проблеми со прикачување слики дури треба и да прекопирам па...маки) но моментално САД имаат 200 предатор летала кои наскоро ќе ги заменат ЏДАМ стелт УАВ како Х-45/7 кој и слета на носач автоматски, но не би било фер и да го изоставам Reaper-от кој го има во 30 примероци и е права машина за убивање која прави партал по талибанците иако наликува на предатор но ознаката на предатор е MQ-1 а овој ме MQ-9 и како што гледате има подобра издржливост, ласерски наведувани бомби и најуверојатно паккет за електровојување бидејќи тука Ф-18Е и аваксите посебно последниве помагаат бидејќи грубо43% од сите соборени авиони кои САД.НАТО,Британија ги соборија беа со асистенција на авакс има шпекулација исто така и дека ќе има нов Б-1 но не ќе биде само стратегиски бомбардер, туку и покрај масивноста(да потсетам има 100 пати помал радарски одрас од Б-52) ќе го направат мобилна ракетна платформа способна да користи дури и ракети од САМ системи секако посевбни варијанти-ете тоа би било интересно.


Јас во основа се обидов и се потрудив малку да дадам мал вовед но како што кажав овде има многу да се дискутира на вемето е ограничем


Како врв и state of the art се смета Global Hawk кој може да бвиде било каде, кога треба т.е каде ќе наредат.


http://www.nasa.gov/images/content/677124main_460277main_ED10-0132-24_full.jpg[img][/img]

П.С се извинувам за проблемите со сликите но кога сме веќе овде и ќе ве заинтригирам бидејќи военото разузнбавање и општо разузнавањето се врши преку HUMINY(Human inteligrnce) SIGINT & IMINT првиот тип беше најкористен во источниот блок додека пак САД мака мачеа со ИМИНТ(анализи на сателитски слики) и конечно кога успеа корона програмот испадна дека има многу дата за живиот светр и екосистемот отколку советски инстралации, додека Сигинт е анализа,кодирање или декодирање на сигнали и е докажан метод одамна имено битката на мидвеј конкретнбо САД знаеа дека нападот ќе биде таму и покрај Јапонската диверзија кон алеутански острови(која требаше барем два носачин да повлече но кога кодот ти е пробиен тешко оди, па америте знаеа дејка метата која Најмоќната империјална морнарица заедно со шокаку и хирју носачите и уште два ќе нападнат мета сдо код AF па така адмиралот побарал од мидвеј да испратат лажна порака дска имаат проблеми со системот за вода и набргу потоа стигна декодирана порака од јапонците која беше јасна "Метата AF има проблеми со водоснабдувањето" па уште овде беа јапонците надмудрени а Креаторот на јапонската морнаричка стратегија Адмирал Јамамото беше убиен над соломонски острови т.е тоа беше асасинација која значеше парализа на Јапомнската морнбаричка доктрина, тактика и сл, штета не се повтори Tsushima само овде ба амери.

Сега овде е интересниот дел имено сателитите ги следат аматери а не пак военото разузнавање но истото не важи и за беспилотните летала кои веќе имаат свој информационен систем и опрема(ова уште од У-2 а потоа и првиот стелт по дизајн и радар абсорбер СР-71 се со моќна опрема посебно Глобал хавк и истите вршат СИГИНТ но и ИМИНТ додека остатокот на ЦИА.И да додадам ако некој е заинтересиран ќе жртвувам дел од моето време како би објаснил нешто повеќе за овие машини, дури и за УУВ(underwater unmaned vehic;e) и секако ќе треба и мал дел за Електро warare но и немора.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

avatar

Број на мислења : 5801

ПишувањеПредмет: Re: Македонско беспилотно летало SA-BN2 Horizon    16/4/2013, 12:20

Одлично Hivemind! aplauz

Мене лично ме интересира за ова underwater unmaned vehicle, незнам дали е на тоа што мислам но би било добро да кажеш нешто повеќе. Инаку, да, беспилотните летала се иднината на војувањето и се повеќе ќе бидат застапени. Пред некој ден во америка имаше големи протести против масовната употреба на овие летала од страна на САД, пред се поради колатералните жртви кои настануваат кога овие летала се користат вооружени.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

avatar

Број на мислења : 5801

ПишувањеПредмет: Re: Македонско беспилотно летало SA-BN2 Horizon    16/4/2013, 12:22

Но пред да објавиш, би те молел да отвориш нова тема и за подводното беспилотно пловило... и за останатите БПЛ да не ја мешаме темата со македонското Хоризон. ОК?

Јас потоа ќе ги избришам мислењава од тука, а овие кои веќе ги напиша, копирај ги, па подоцна јас да ги избришам од оваа тема.

ziveli
Вратете се на почетокот Go down
Hivemind

avatar

Број на мислења : 52

ПишувањеПредмет: Re: Македонско беспилотно летало SA-BN2 Horizon    17/4/2013, 14:33

Во ред, но темата ќе биде малку поопширна, да не биде напорна за читање, инаку не ми е проблем само треба малку време ништо повеќе Smile
Вратете се на почетокот Go down
SIG

avatar

Број на мислења : 5801

ПишувањеПредмет: Re: Македонско беспилотно летало SA-BN2 Horizon    17/4/2013, 15:01

Тука сме да учиме, форумот е за тоа, и за опширни работи...само повели! ziveli
Вратете се на почетокот Go down
Goran ApostoloskiБрој на мислења : 113

ПишувањеПредмет: Re: Македонско беспилотно летало SA-BN2 Horizon    29/4/2013, 03:58

пријателе,ти само пишувај ние со задоволство ќе читаме study посебно кога е вака убаво објаснето aplauz
Вратете се на почетокот Go down
Hivemind

avatar

Број на мислења : 52

ПишувањеПредмет: Re: Македонско беспилотно летало SA-BN2 Horizon    1/6/2013, 14:50

Goran Apostoloski напиша:
пријателе,ти само пишувај ние со задоволство ќе читаме study посебно кога е вака убаво објаснето aplauz

Во ред, и како што спомна Froogfoot затоа и е форумот, но месецов бев зафатен а сега имам малку слободно време па ќе го искористам нормално таму каде што можам најдобро само незнам дали да пишувам во оваа тема за македонското UAV или пак во другата, исто така и за подводни возила сакам нешто да напишам па за тоа ќе треба нова тема бидејќи ги има од детектори на торпеда, па до буквално мини кои "спијат" и се способни да се вкопаат на дното а кога ќе биде време за дејство да се однесуваат како торпедо и тоа со удар тиочно на среднината на бродот знаете дека погодок таму вообичаено го преполовува бродот.

Но затоа потоа.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

avatar

Број на мислења : 5801

ПишувањеПредмет: Re: Македонско беспилотно летало SA-BN2 Horizon    1/6/2013, 16:00

Слободно другар отвори нова тема, за што и да пишуваш.. ziveli
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Македонско беспилотно летало SA-BN2 Horizon    

Вратете се на почетокот Go down
 
Македонско беспилотно летало SA-BN2 Horizon
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 3Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: Беспилотни летала-
Отиди до: