ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 Македонско беспилотно летало SA-BN2 Horizon

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
АвторПорака
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10312

ПишувањеПредмет: Македонско беспилотно летало SA-BN2 Horizon    27/1/2012, 14:46

Македонско беспилотно летало SA-BN2 Horizon

EXCLUSIVE!!! Macedonian-made UAV revealed in Skopje

The 4th International Trade Fair of Individual and Collective Defence, Security and Protection (4. Megunaroden saem za individualna i kolektivna odbrana i zastita) took place in Macedonian capital Skopje from 18-24 October 2004. Apart from usual exibitors, the only suprise was the protoype of the unanimous Macedonian-made UAV exhibited at a stend of a local Macedonian arms dealer. Designated SA-BN2 Horizon this UAV has been described as a product of also unanimous company SA-COM Research and Development.

According to the available information, the SA-BN2 Horizon specifications are as follows: Power plant: one piston engine driving three-blade pusher propeller; Wing span: 3,5 m; Length: 3.00 m; Weight: 65 kg with full fuel reservoir; Maximum payload: 15 kg; Cruising speed: 120 km/h; Maximum speed: 170 km/h; Maximum range: 300 km; Endurance: 4 hours; Maximum endurance: 7 hours; and Maximum flight altitude: 3.500 m.Поради тоа што текстов е постар дали некој знае што бидна со овој проект,дали можеди АРМ се снабди со вакви UAV...
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3753

ПишувањеПредмет: Re: Македонско беспилотно летало SA-BN2 Horizon    10/3/2012, 18:30

За жал нема повеке информации за овој проект.
Вратете се на почетокот Go down
kocovБрој на мислења : 137

ПишувањеПредмет: Re: Македонско беспилотно летало SA-BN2 Horizon    5/4/2012, 23:12

Moжи ама не сакат нешто во АРМ, да не тука нешто смешан и Макрадули можи и затоа не се купува од оваа фирма, мислам
дека шасијата на оваа Уав е од композитни материјали направена, види побараја во македонска авицијата таму имаше пошано з аоваа летало
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: Re: Македонско беспилотно летало SA-BN2 Horizon    6/4/2012, 00:10

Јас гледав али нема ни таму информации...
Вратете се на почетокот Go down
MakoMБрој на мислења : 2

ПишувањеПредмет: Re: Македонско беспилотно летало SA-BN2 Horizon    26/5/2012, 11:18

Здраво на сите!

Се работи за летало кое го правеше еден фирма од Скопје ама за жал ни фирмата ни леталото се повеке на овај свет.Имавме одлична можност да направиме нешто корисно за нашите вооружени сили ама по навика мораме да го поминеме потешкиот пат.

Се надевам дека иднината ке биде по светла !

МаКоМ
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2338

ПишувањеПредмет: Re: Македонско беспилотно летало SA-BN2 Horizon    26/5/2012, 11:47

MakoM напиша:
Здраво на сите!

Се работи за летало кое го правеше еден фирма од Скопје ама за жал ни фирмата ни леталото се повеке на овај свет.Имавме одлична можност да направиме нешто корисно за нашите вооружени сили ама по навика мораме да го поминеме потешкиот пат.

Се надевам дека иднината ке биде по светла !

МаКоМ

Поздрав MakoM. Ако имаш повеќе информации околу ова слободно сподели ги со нас. Cool

_________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: Re: Македонско беспилотно летало SA-BN2 Horizon    26/5/2012, 14:08

МаКоМ , добредојде и од мене! ziveli
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3753

ПишувањеПредмет: Re: Македонско беспилотно летало SA-BN2 Horizon    26/5/2012, 16:01

Поз другар!
Се собира екипата.
Вратете се на почетокот Go down
Mrshajnoski

Mrshajnoski

Број на мислења : 238

ПишувањеПредмет: Re: Македонско беспилотно летало SA-BN2 Horizon    2/6/2012, 02:59

da znete vie samo kakov robot e napraven vo makedonija no covekot sto go izmislil nema dovolno pari za da go proizveduva bidejki eden takov kosta okolu 50000 evra. Baral sponzori i pomos od RM no nisto ne dobil. Samo na kratko da kazam deka toj robot raboti na voda i istata ne ja trosi voopsto tuku taa cirkulita postojano, i poradi cirkulacijata na samata voda negovite "stapala" se dvizat samostojno i se zasnova na hidraulika. Spored kazuvanjata na konstruktorot moze da nosi ekstremno golemi tezini po sekakov teren bez nikakov problem. Pa duri mozel da ora nivi i so toa i hranata bi poeftinila znacitelno. Znam i za drugi vakvi inovacii no nesakam da se potsekjam na niv bidejki sum razocaran od toa deka nemozat da se proizveduvaat poradi finasii. A vo kina vakvi inovacii zavrsuvaat so bleskava idnina i poraditoa Kinezite tolku naprednaa i mislam deka voopsto netreba da im zaviduvame. Ako gi sredime rabotite vo RM da bidat koko sto treba da se togas nas cel svet ke ni zaviduva. No, toa e toa, nie makedoncite znaeme samo da kritikuvame i plukame koga nesto ke pocne da da se gradi ili slucuva. SAMITE SME SI KRIVI I NIKOJ DRUG!!!!!!!!!!
A za bespilotniot aviod od Makedonija trebase seriozno da se zaangazira Drzavata ili vo najmala raka MORM.
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3753

ПишувањеПредмет: Re: Македонско беспилотно летало SA-BN2 Horizon    2/6/2012, 15:12

Што ако беше мок-ап ( макета) без совтвер за лет беа алогоритми за управување?
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Македонско беспилотно летало SA-BN2 Horizon    

Вратете се на почетокот Go down
 
Македонско беспилотно летало SA-BN2 Horizon
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 3Отиди на страна : 1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: Беспилотни летала-
Отиди до: