ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 Заеднички ПВО концепт „Паметна одбрана“

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6
АвторПорака
Smrtnikot

Smrtnikot

Број на мислења : 1272

ПишувањеПредмет: Re: Заеднички ПВО концепт „Паметна одбрана“   28/9/2013, 17:56

РИС напиша:
Штотуку пропуштивме можност од пријателски Израел да куоиме релативно добар борбен авион ловец , за наши македонски потреби  KVIR BLOK-60
https://www.youtube.com/watch?v=XNIgXS4-SfE
Ние не смееме да имаме активни борбени авиони спремни за употреба од било кој тип. Според една клаузула во рамковниот договор нашето небо е под јурисдикција на НАТО. Затоа повеќе ги немаме оние СУ-25 (поправете ме ако грешам) од 2001, т.е. остана само 1 кој е надвор од употреба и оставен е на забот на времето на аеродромот Петровец.
Вратете се на почетокот Go down
РИСБрој на мислења : 895

ПишувањеПредмет: Re: Заеднички ПВО концепт „Паметна одбрана“   28/9/2013, 19:21

Грешка си другар , во заедничките анализи на НАТО и Р.М една од варијантите за чување на Македонското небо е и сопствена набавка на авиони ловци и првичната анализа вели дека за таа работа се потребни 8 авиони ловци.Израелскиот авион KFIR е ловец-бомбардер додека СУ-25 е јуришник .
Вратете се на почетокот Go down
Smrtnikot

Smrtnikot

Број на мислења : 1272

ПишувањеПредмет: Re: Заеднички ПВО концепт „Паметна одбрана“   29/9/2013, 09:25

Искрено се надевам дека сум грешка. Smile
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Заеднички ПВО концепт „Паметна одбрана“   

Вратете се на почетокот Go down
 
Заеднички ПВО концепт „Паметна одбрана“
Вратете се на почетокот 
Страна 6 of 6Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: ПВО системи-
Отиди до: