ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Воени теренски возила

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 22 ... 41  Next
АвторПорака
SIG

SIG

Број на мислења : 5817

Воени теренски возила - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени теренски возила   Воени теренски возила - Page 4 Empty27/3/2012, 22:28

Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5817

Воени теренски возила - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени теренски возила   Воени теренски возила - Page 4 Empty30/3/2012, 00:36

Воени теренски возила - Page 4 LAND_JLTV_Ultra_APV_Concept_lg

Воени теренски возила - Page 4 155799_148114637_L-ATV
Воени теренски возила - Page 4 155799_148114637_M%20ATV%20multi%20mission%201
Воени теренски возила - Page 4 155799_148114637_M%20ATV%20multi%20mission%202
Воени теренски возила - Page 4 155799_148114637_HMMWV%20TAK-4
Воени теренски возила - Page 4 155799_74057361_RECAP
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5817

Воени теренски возила - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени теренски возила   Воени теренски возила - Page 4 Empty1/4/2012, 02:01

Воени теренски возила - Page 4 Article-main-1332934928_561

Kandidati za opremanje američke vojske i marinskog korpusa sa Joint Light Tactical Vehicle (JLTV) programom malo su uzdrmani nakon što se natječaj proširio na pet tvrtki. Oshkosh je ušao u utrku dok su Navistar i BAE Systems, koji su do sada zajednički nastupali, krenuli odvojeno.

Kopnena vojska i marinski korpus sa JLTV žele zamijeniti dio svoje flote Humvee vozila. Tvrtke koje žele da se natječu u fazi inženjeringa i proizvodnog razvoja mogle su dostaviti ponude do 27. ožujka.

Ministarstvo obrane je priopćilo kako planira dodijeliti do tri ugovora za EMD fazui. Postoje dvije planirane varijante JLTV: Tactical Combat vozila koje mogu prevoziti četiri putnika i nositi 3500 pounda i vozila borbene potpore koji mogu prevoziti dva putnika, a nositi 5.100 pounda.

Prema zahtjev za dostavu prijedloga, vojska planira kupiti najmanje 50.000 vozila s opcijom da kupi više, a marinci bi mogli kupiti 5.500 vozila. cijena vozila je 250.000 dolara.
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Воени теренски возила - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени теренски возила   Воени теренски возила - Page 4 Empty1/4/2012, 13:25

Воени теренски возила - Page 4 P_d1cca7280b

na Janezive da im pozavidish na opremava.


Последната промена е направена од Frogfoot на 1/4/2012, 16:35. Мислењето е променето 2 пати. (Reason for editing : додавање слика)
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9008

Воени теренски возила - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени теренски возила   Воени теренски возила - Page 4 Empty1/4/2012, 13:35

Па HMMWV и Harris RF радио уреди имаме и ние... но ги немаме производите на PGM Precision. Smile
Но нема збор дека се топ опремени за така мала армија. Ништо не е недостижно, само треба да се вложува со ум и на време.
А да.. и да не се експериментира многу многу, туку да се гледа и прати како тоа го прават поразвиените од нас. А потоа и да се имплементира.
Толку е едноставен рецептот.
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Воени теренски возила - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени теренски возила   Воени теренски возила - Page 4 Empty1/4/2012, 13:36

Alvar напиша:
Па HMMWV и Harris RF радио уреди имаме и ние... но ги немаме производите на PGM Precision. Smile
Но нема збор дека се топ опремени за така мала армија. Ништо не е недостижно, само треба да се вложува со ум и на време.
А да.. и да не се експериментира многу многу, туку да се гледа и прати како тоа го прават поразвиените од нас. А потоа и да се имплементира.
Толку е едноставен рецептот.

Флировиве кој тип се.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9008

Воени теренски возила - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени теренски возила   Воени теренски возила - Page 4 Empty1/4/2012, 13:40

Не е FLIR Зоки, туку spotting scope... најверојатно Leupold Mark 4 12-40x60mm Tactical.
http://www.leupold.com/tactical/products/spotting-scopes/mark-4-spotting-scope/mark-4-12-40x60mm-tactical/
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Воени теренски возила - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени теренски возила   Воени теренски возила - Page 4 Empty1/4/2012, 17:09

Alvar напиша:
Не е FLIR Зоки, туку spotting scope... најверојатно Leupold Mark 4 12-40x60mm Tactical.
http://www.leupold.com/tactical/products/spotting-scopes/mark-4-spotting-scope/mark-4-12-40x60mm-tactical/
ма фино , ми заличе на ФЛИР за корекција при снајперски тренинг.
Вратете се на почетокот Go down
filip555

filip555

Број на мислења : 94

Воени теренски возила - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени теренски возила   Воени теренски возила - Page 4 Empty4/4/2012, 18:27

Frogfoot напиша:
RAM MkIII Armored Vehicle: Rough and Tough

Воени теренски возила - Page 4 Ram3_lahat

Супер возило ! Да не знаеш цената колку им се движи на овие ѕверчиња ? Smile

______________________
"If you want peace, prepare for war."
Flavius Vegetius Renatus. Roman Military strategist. c. 390. A.D
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5817

Воени теренски возила - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени теренски возила   Воени теренски возила - Page 4 Empty6/4/2012, 00:04

Не би знаел Филип... scratch
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Воени теренски возила - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени теренски возила   Воени теренски возила - Page 4 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Воени теренски возила
Вратете се на почетокот 
Страна 4 of 41Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 22 ... 41  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Оклопни и транспортни средства-
Отиди до: