ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Воени теренски возила

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 21 ... 41  Next
АвторПорака
SIG

SIG

Број на мислења : 5817

Воени теренски возила Empty
ПишувањеПредмет: Воени теренски возила   Воени теренски возила Empty20/12/2011, 21:53

Нов тип на руско теренско возило ГАЗ-2330. под името „Тигр„ .

Се произведува од 2005 и спаѓа во класата на SUV armored vehicles, има погон на сите 4 тркала односно 4х4 и максимална брзина од 140 км/ч.

ОСНОВНИ КАРАКТЕРИСТИКИ:

Length: 5700 mm

Width: 2300 mm

Height: 2300 mm

Clearance : 400 mm

Wheelbase : 3300 mm

Back track: 1840 mm

Front track: 1840 mm

Weight: 7600 kg

Capacity: 1200 kg

Fuel consumption: 40 l/100 km

Volume: 2 x 70 l

Воени теренски возила 640px-A_police_car_TigerВоени теренски возила 320px-SPM-2_during_IDELF-2010Воени теренски возила 320px-R-145BMA_command_vehicle-driver_place
Воени теренски возила 320px-GAZ_2975_TigrВоени теренски возила 320px-Abaim-Abanat_special_police_assault_vehicle_based_on_GAZ-233034_SPM-1_vehicle

ТИГР-М
Воени теренски возила 320px-VPK-233114_Tigr-M
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10550

Воени теренски возила Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени теренски возила   Воени теренски возила Empty22/12/2011, 19:35

HMMWV

Воени теренски возила Hmmwv

High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle скратено HMMWV или Humvee (прев. високо подвижно возило со тркала за многу употреби или “хамви“) е 4х4 војничко моторно возило прозиведено од AM General кое потекнува од САД. Ова возило е доста корисно и го употребуваат многу армии низ целиот свет. Хамви е замена на неговите предходници M151 и M561 "Gama Goat", кои биле употребувани до 1984 година и немале современа технологија како Хамвито.

Воени теренски возила HMMWV-Medical

Кратка историја

Во 70-тите години на минатиот век, армијата на САД одлучила дека дотогашните цивилни возила кои биле модифицирани како војнички повеќе не ги исполнувале стандардите за воени операции. Во 1977 година, Ламборгини го произвеле моделот “Cheetah“ со надеж дека ќе биде примен од Армијата на САД, но брзо бил одбиен. Така, во 1979 година во Армијата се родила нова идеја за формирање на т.н. “High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle“, или “HMMWV“. Во јули истата година, компанијата “AM General“ почнала да ја реализира идејата за Хамвито. Скоро една година подоцна, се појавил првиот примерок на Хамвито, или тогаш наречен M998.

Армијата и Владата на САД биле задоволни од овој примерок на Хамви, па биле нарачани повеќе примероци за тестирање. После овие примероци, оваа идеја била веќе реализирана. Биле нарачани уште 55 000 Хамви возила да бидат направени до 1985. Хамвито за прв пат било употребено во операцијата “Just Cause“ во Панама, 1989 година.

Денес Хамвито е идеалното возило во Армијата на САД и во многу други армии низ светот, како и на Армијата на Република Македонија. Повеќе од 10 000 примерока биле испратени во Ирак, во 2003 год.

Воени теренски возила Hmmwv_l5

Карактеристики

Тежина: 2,340kg - 2,680 kg
Должина: 4.6 m
Ширина: 2.1 m
Висина: 1.8 m може да се спушти и на 1.4 m
Мотор: 8 цилиндричен дизел 6.2 L или 6.5 L
Макс. гориво: 95 L
Брзина: 144 km/h (празен) - 105 km/h (полн)

Воени теренски возила SAM-HMMWV

Вооружување и оклоп

Хамвито може да вози и со тежина до 2700 килограми оклоп, оружја и војници. На покривот на Хамвито може да се прикачат MK19 фрлачот на гранати, тешкиот митралез М2, миралезот М240 и митралезот M249 SAW. Најновиот модел на Хамви M1114 исто така ги корирсти истите оружја за одбрана. На моделите M1114, M1116 и M1117 може да се прикачи нов современ систем на вооружување, кој му овозможува на војникот да отвара оган од внатре во Хамвито, да не мора да излегува надвор на кровот, што е многу побезбедно. Но овој систем е многу скап, па не се користи многу.

Воени теренски возила Seals-hmmwv
Вратете се на почетокот Go down
Desperado

Desperado

Број на мислења : 70

Воени теренски возила Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени теренски возила   Воени теренски возила Empty23/12/2011, 02:07

Nasite se M1114 ?
Вратете се на почетокот Go down
Makedon

Makedon

Број на мислења : 158

Воени теренски возила Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени теренски возила   Воени теренски возила Empty23/12/2011, 13:59

Desperado напиша:
Nasite se M1114 ?

Да и ги имаат момците од воена полиција, не знам дали сите ама мислам сите кај нив!!
Вратете се на почетокот Go down
fighter

fighter

Број на мислења : 68

Воени теренски возила Empty
ПишувањеПредмет: ova ni treba   Воени теренски возила Empty27/12/2011, 16:24

e ova ni treba HAMRAM, AMRAM vozduh-vozduh raketi smesteni na HAMVI, taka da ke bidat mobilni a AMRAM raketata e nova verzija za sredna dalecina vozduh-vozduh.
Вратете се на почетокот Go down
Wolf

Wolf

Број на мислења : 115

Воени теренски возила Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени теренски возила   Воени теренски возила Empty27/12/2011, 19:18

Desperado напиша:
Nasite se M1114 ?

ПСО има М1115.
Вратете се на почетокот Go down
Makedon

Makedon

Број на мислења : 158

Воени теренски возила Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени теренски возила   Воени теренски возила Empty27/12/2011, 22:59

Wolf напиша:
Desperado напиша:
Nasite se M1114 ?

ПСО има М1115.

Мислам дека М1114 се најтазе купени, а за М1115 не сум знаел дека има ПСО!!!
Добро бе мајку му која е разликата меѓу М1114 и М1115, знае некој да ми каже Very Happy ????
Вратете се на почетокот Go down
Wolf

Wolf

Број на мислења : 115

Воени теренски возила Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени теренски возила   Воени теренски возила Empty28/12/2011, 16:23

Има од Америка се купени.
Вратете се на почетокот Go down
AlexGreat

AlexGreat

Број на мислења : 277

Воени теренски возила Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени теренски возила   Воени теренски возила Empty29/12/2011, 16:19

Makedon напиша:
Wolf напиша:
Desperado напиша:
Nasite se M1114 ?

ПСО има М1115.

Мислам дека М1114 се најтазе купени, а за М1115 не сум знаел дека има ПСО!!!
Добро бе мајку му која е разликата меѓу М1114 и М1115, знае некој да ми каже Very Happy ????

Мислам дека една од разликите е оклопот..што поголем број тоа подобар оклоп.

______________________
Born to be Macedon!
Вратете се на почетокот Go down
AlexGreat

AlexGreat

Број на мислења : 277

Воени теренски возила Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени теренски возила   Воени теренски возила Empty1/1/2012, 02:10

Која е цената на нашите Хамери? и дај ставете слики ако имате од старите тие темно сините...

______________________
Born to be Macedon!
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Воени теренски возила Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени теренски возила   Воени теренски возила Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Воени теренски возила
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 41Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 21 ... 41  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Оклопни и транспортни средства-
Отиди до: