ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Школски авиони

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4  Next
АвторПорака
fighter

fighter

Број на мислења : 68

Школски авиони Empty
ПишувањеПредмет: Школски авиони   Школски авиони Empty19/12/2011, 23:59

Ме интересира мислење кој би бил најсоодветен школски (елисен) и млазен авион за нашата армија и цените на подобрите
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Школски авиони Empty
ПишувањеПредмет: Re: Школски авиони   Школски авиони Empty20/12/2011, 00:17

Зависи..денес имаш COIN авиони како на пример Супер Тукано односно ЕМБ 314, АТ-6 Теxan , OV-10 Bronco ,тие се турбо проп авиони кои служат за обука а исто и можат да понесат завидна количина на убојни средства односно бомби,проектили и сл. Најчесто се користат за борба против нарко-картелите во Ј.Америка , еве и Ирак зеде за обука на пилоти. Од млазните авиони има голем избор но се повеќепати поскапи..најисплатливи се кинеските нови кои се поефтини во однос на западните, а и не се толку лоши во квалитет како што се мисли,напротив , многу напредуваат.

П.С Темата си ја згрешил другар, во Авијација и ПВО е оваа тема...

ziveli
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10545

Школски авиони Empty
ПишувањеПредмет: Re: Школски авиони   Школски авиони Empty20/12/2011, 00:23

Ако ме прашате мене за клипен тренажен авион само Pilatus PC9,а за млазен тренажен авион корејскиот T-50 Golden Eagle,или пак рускиот JAK-130... Smile


fighter добредојде на форумов...
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Школски авиони Empty
ПишувањеПредмет: Re: Школски авиони   Школски авиони Empty20/12/2011, 00:29

PC-21 за мене! Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Makedon

Makedon

Број на мислења : 158

Школски авиони Empty
ПишувањеПредмет: Re: Школски авиони   Школски авиони Empty20/12/2011, 09:13

Туканото е ужасно добар школски тренажен авион со можност да носи и боево вооружување но е ужасно скап. Според мене токму ова авионче треба е нашиот тренажен авион, не го сакам Пилатусот ако го имаат Хрватска и Словенија. И да не заборавам обавезно со Туканото да се земат и неколку Белови за обука на идните пилоти на нашите ротокрафтни машини.

Малку лиги да ми потечат Very Happy

Школски авиони AIR_EMB-314_Super_Tucano_Dominican_Republic_lg
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Школски авиони Empty
ПишувањеПредмет: Re: Школски авиони   Школски авиони Empty20/12/2011, 14:58

Ke se zemat Bell-206ki za nekoe vreme bidejki takov e planot za novata skola za obuka na piloti kako sto znam. Mi se cini stanuva zbor za 3 helikopteri od toj tip.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10545

Школски авиони Empty
ПишувањеПредмет: Re: Школски авиони   Школски авиони Empty20/12/2011, 17:17

Јас мислам дека вакви авиончиња се измислени како за нас,не само за тренажен туку и како борбен авион...која е разликата со цената на Пилатусот со Туканото ???

Школски авиони 5877046417_d0f06c9342_b
Вратете се на почетокот Go down
fighter

fighter

Број на мислења : 68

Школски авиони Empty
ПишувањеПредмет: Re: Школски авиони   Школски авиони Empty20/12/2011, 18:04

Не си видел добро пријателе, баш под Авијација и ПВО е темава.
Прашував бидејќи Англија и Франција имаат Тукано , ама САД имаат лиценца на Пилатус кои тие го произведуваат. Па сега кој е во право. Изгледа целата работа е разликата во цената помеѓу Пилатус 9 ката и Тукано. А за млазните школски се прашувам која би била разликата помеѓу ЈАК 130 и МБ 346. Нели се заедно развиени , всушност тоа е истиот авион но ЈАК от е со руски мотор и електроника а италијанскиот со западен. Имајќи во предвид колку трошат руските млазни мотори а и трајноста нивна дали се исплаќа да купуваме поскапи западни или руски.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Школски авиони Empty
ПишувањеПредмет: Re: Школски авиони   Школски авиони Empty20/12/2011, 21:04

fighter , темата беше во под-форумот Наука и литература, од таму беше преместена ziveli
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10545

Школски авиони Empty
ПишувањеПредмет: Re: Школски авиони   Школски авиони Empty20/12/2011, 23:10

Frogfoot напиша:
fighter , темата беше во под-форумот Наука и литература, од таму беше преместена ziveli

Точно и јас го приметив истото... Laughing
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Школски авиони Empty
ПишувањеПредмет: Re: Школски авиони   Школски авиони Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Школски авиони
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 4Отиди на страна : 1, 2, 3, 4  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: Авиони-
Отиди до: