ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Војување во урбана средина

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
АвторПорака
JKD

JKD

Број на мислења : 3140

Војување во урбана средина - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 6 EmptyНед 31 Aвг 2014, 15:44

Можеби треба да се оформи една единица,не знам зошто воопшто ја направија ЈРМИ...мада,кога би се обучиле ЈРМИ,АЛФА,евентуално и тимови на ПЕП до некое завидно ниво за урбана борба,и би се опремиле со добри оружја и возила,да дејстувваат на начин кој што дејствуваат,24/7 да се на терен,не би имале потреба од нова единица.

ЕБР И ТИГАР да бидат како последна опција,а и не би било лошо да ги вадат повеќе инспекторите на улица,како што е случајот во Србија...таму доста голем број од апсењата ги врши токму криминалистичка полиција,имаат и униформи и добри оружја на располагање...а и исто така,имаат бригада од полицијата која е по обучена од останатите полицајци,ама кај нас тоа е уствари ПЕП.
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Војување во урбана средина - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 6 EmptyНед 31 Aвг 2014, 15:58

JKD напиша:
Можеби треба да се оформи една единица,не знам зошто воопшто ја направија ЈРМИ...мада,кога би се обучиле ЈРМИ,АЛФА,евентуално и тимови на ПЕП до некое завидно ниво за урбана борба,и би се опремиле со добри оружја и возила,да дејстувваат на начин кој што дејствуваат,24/7 да се на терен,не би имале потреба од нова единица.

ЕБР И ТИГАР да бидат како последна опција,а и не би било лошо да ги вадат повеќе инспекторите на улица,како што е случајот во Србија...таму доста голем број од апсењата ги врши токму криминалистичка полиција,имаат и униформи и добри оружја на располагање...а и исто така,имаат бригада од полицијата која е по обучена од останатите полицајци,ама кај нас тоа е уствари ПЕП.

Момци не придавајте тежина ,
и оваа обука спага во О.О ја имаше и во ЈНА не е некој баук.

______________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD

Број на мислења : 3140

Војување во урбана средина - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 6 EmptyНед 31 Aвг 2014, 16:15

Не верувам да е истата обука...пројде времето на ЈНА,оддамна.
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Војување во урбана средина - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 6 EmptyНед 31 Aвг 2014, 16:44

Ниту е корисно ниту пак исплатливо за се нешто да се има посебна единица. Еден сака единица која ќе ја обезбедува границата, друг за урбано војување, трет за планинско, четврт за на вода итн. Ние имаме доволно единици и истите имаат доволна обука во соодветните за нив области. Истите тие единици постојано се обучуваат, дообучуваат и надоградуваат во повеќе области од нивниот делокруг на работа.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Војување во урбана средина - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 6 EmptyНед 31 Aвг 2014, 16:47

JKD напиша:
Не верувам да е истата обука...пројде времето на ЈНА,оддамна.

ЈНА на времето беше страв и трепет се распадна од национализам сма си го изеде ткивото не од што беше лоша или неспремна.

______________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD

Број на мислења : 3140

Војување во урбана средина - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 6 EmptyНед 31 Aвг 2014, 16:58

Била,поминала.Едни викаат од национализам,други дека Западот е крив за се.Која е вистината,не е ни битно.И не реков дека не била страв и трепет,туку дека и поминало времето и дека не се исти заканите тогаш,и сега.

Генерал,и јас тоа го кажав,дека доколку се обучат тие 2 единици како што треба,бидејќи ЈРМИ е нова,мада припадниците се стари со искуство,АЛФА е средена од тоа што била,ама сепак има и таму луѓе кои не се за таму,а и опремата реално гледано на алфа е нај стара,нема ништо ново,освен на неколку тимови што им дадоа таворчиња.
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Војување во урбана средина - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 6 EmptyСре 03 Сеп 2014, 13:16

Ајде младино сакате оружје , опрема , тактика
што не ви се допага на сликата ???
ај коментари !Војување во урбана средина - Page 6 171_1

парашањето не важи за овој колаж од слики од подоле.

http://www.mariupol.tv/news/ato/mariupol/129/

______________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD

Број на мислења : 3140

Војување во урбана средина - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 6 EmptyСре 03 Сеп 2014, 14:09

Јас па кога прочитав првата реченица мислев кај нас е сликано ова Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинВојување во урбана средина - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 6 EmptyСре 03 Сеп 2014, 22:19

Лош став и подобро од доле да репетира, толку од мене, не се разбирам многу Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Војување во урбана средина - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 6 EmptyСре 03 Сеп 2014, 22:32

MISFIT напиша:
Лош став и подобро од доле да репетира, толку од мене, не се разбирам многу Very Happy

AJ da bidam podetalen pogledajte vo racete shto e chudno bode oci.

______________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Војување во урбана средина - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 6 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Војување во урбана средина
Вратете се на почетокот 
Страна 6 of 7Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: