ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Војување во урбана средина

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
АвторПорака
JKD

JKD

Број на мислења : 3140

Војување во урбана средина - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 5 Empty9/12/2013, 22:03

Генерал напиша:
Овде имаме отворено тема и за 2001 и за Лавовите. Шкропионите и Леопардите како механизирани-пешадиски бригади беа ангажирани на сите жаришта. Ренџерите не беа формирани во 2001. За тактиката како и што е премногу комплицирано да се објаснува. Имаш безброј елементи, фактори и ред други работи што не е возможно вака напишано да се објаснат. На пример - не можеш да гранатираш едно село во кое имаш голем број цивили. Друго, не значи дека ако го гранатираш селото час или два дека тоа ќе биде успешно. Не значи и дека ако сме ги „пуштеле“ хеликоптерите први дека тоа по правило би значело дека ќе има резултати итн., итн. За чувањето на границата: Ние како држава имавме шанса нашата граница да ја обезбедува и војската и сега полицијата. Не значи дека едните можат подобро да ја вршат работата од другите. Најпрво треба да се расчисти дека ниту една граница на светот не може херметички да се затвори. За твоја информација во далечните 90-ти и првите Волци ја имаат обезбедувано нашата граница. Исто така знаеме дека најголемиот шверц со оружје се случи токму во 90-те ( по ограбувањето на воените магацини во Албанија). Тоа не значи дека Волците се неспособни туку го потврдува она што го напишав погоре - дека ниту една граница не може да се затвори херметички. А за да ги ангажираме сите расположливи сили 24 часа да ја чуваат границата согласно Уставот и законите ( не сакам да звучам како една наша министерка ) е потребно да се воведе вонредна или воена состојба, а во тој случај тоа ќе сака огромни финансиски средства.

Нормално,не мислев на тој начин да се затвори границата,но кога и едните и другите би ја чувале границата,и би се посветило внимание во тој поглед,сигурно би давало поголеми резултати...незнам,не сум стручен да знам како треба,но сигурно треба да се посвети внимание и да се зголеми контролата...бидејќи само така би довело до поголема сигурност внатре,во државата.
Вратете се на почетокот Go down
Smrtnikot

Smrtnikot

Број на мислења : 1272

Војување во урбана средина - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 5 Empty10/12/2013, 19:17

Доверувањето на границите под јурисдикција на МВР е дел од реформите кои ни ги наметна ЕУ како еден од условите и за нас претставуваше реформа во делот на безбедноста и внатрешните работи. Аргументи кои ја поткрепуваат таа минорна "реформа" се: Подобра соработка меѓу обичната униформирана полиција и граничната полиција со оглед на тоа што и двете се под надлежност на едно министерство, се сметало дека ќе има подобри резултати, како и придонес во подобрување на меѓународната полициска соработка. Патем JKD, немој да ме сфатиш погрешно, не дека имам нешто против тебе ама повеќето теми ги носиш во сосем спротивни правци. Сепак само сакав да ти укажам иако не е моја работа, има администратори и модератори. Smile
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Војување во урбана средина - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 5 Empty10/12/2013, 21:16

Генерал напиша:
Овде имаме отворено тема и за 2001 и за Лавовите. Шкропионите и Леопардите како механизирани-пешадиски бригади беа ангажирани на сите жаришта. Ренџерите не беа формирани во 2001. За тактиката како и што е премногу комплицирано да се објаснува. Имаш безброј елементи, фактори и ред други работи што не е возможно вака напишано да се објаснат. На пример - не можеш да гранатираш едно село во кое имаш голем број цивили. Друго, не значи дека ако го гранатираш селото час или два дека тоа ќе биде успешно. Не значи и дека ако сме ги „пуштеле“ хеликоптерите први дека тоа по правило би значело дека ќе има резултати итн., итн. За чувањето на границата: Ние како држава имавме шанса нашата граница да ја обезбедува и војската и сега полицијата. Не значи дека едните можат подобро да ја вршат работата од другите. Најпрво треба да се расчисти дека ниту една граница на светот не може херметички да се затвори. За твоја информација во далечните 90-ти и првите Волци ја имаат обезбедувано нашата граница. Исто така знаеме дека најголемиот шверц со оружје се случи токму во 90-те ( по ограбувањето на воените магацини во Албанија). Тоа не значи дека Волците се неспособни туку го потврдува она што го напишав погоре - дека ниту една граница не може да се затвори херметички. А за да ги ангажираме сите расположливи сили 24 часа да ја чуваат границата согласно Уставот и законите ( не сакам да звучам како една наша министерка ) е потребно да се воведе вонредна или воена состојба, а во тој случај тоа ќе сака огромни финансиски средства.

Мал дополна ( Ренџерите тогаш беа извидувачи - Имаше една единица што се вика РИС).
А за херметичко затварање тоа не му поага од рака ни на ИЗраел , ни на АМерика не па на нас.
А мислам кога спомна една министерка дека мислеше на Доста Димова.

______________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Војување во урбана средина - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 5 Empty10/12/2013, 23:58

Рисовите не беа на нивото на специјална единица, туку беа одговорни за извидувачки работи ама не на ниво како што е сега Ренџерскиот баталјон.

Зоки „согласно Уставот и Законите на РМ“  lol!

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Војување во урбана средина - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 5 Empty11/12/2013, 08:41

Генерал напиша:
Рисовите не беа на нивото на специјална единица, туку беа одговорни за извидувачки работи ама не на ниво како што е сега Ренџерскиот баталјон.

Зоки „согласно Уставот и Законите на РМ“  lol!

Се согласувам генерале во целост.
Го запишав за да остане запомнето овде.
Некој работи лека полека се забораваат. ( барем јас  Sad )

______________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
fighter

fighter

Број на мислења : 68

Војување во урбана средина - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 5 Empty31/8/2014, 08:53

Да прашам нешто вака лаички. Не се разбирам во оваа тема за урбана средина ама гледајќи дека Израелците ни помагаат за школата за пилоти а знам дека имаат специјални единици за борба во урбана средина, зар не би можеле тие да ни обучат неколку специјалци па да се направи една единица од стотина (така лупам за бројква) специјалци за борба во урбана средина. Знам дека волците се обучуваат за различни сценарија ама ... Се надевам некој шо појќе се разбира ќе одговори на ова
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Војување во урбана средина - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 5 Empty31/8/2014, 12:10

Сите наши единици се обучуваат за борба во урбана средина. Ниту една единица не престанува со надоградување на својата тактика па така во соработка со други единици ( европски, светски ) се врши дообука односно и се учат нови работи.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинВојување во урбана средина - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 5 Empty31/8/2014, 12:16

fighter напиша:
Да прашам нешто вака лаички. Не се разбирам во оваа тема за урбана средина ама гледајќи дека Израелците ни помагаат за школата за пилоти а знам дека имаат специјални единици за борба во урбана средина, зар не би можеле тие да ни обучат неколку специјалци па да се направи една единица од стотина (така лупам за бројква) специјалци за борба во урбана средина. Знам дека волците се обучуваат за различни сценарија ама ... Се надевам некој шо појќе се разбира ќе одговори на ова

Има инструктори од Израел што ги обучуваат македонските специјаци. Пред една година гледав емисија, имаше репортажа од Маврово и припадници на ЕБР качени на моторни санки даваа изјави и еден од нив спомна дека имаат соработка и заедничка обука со припадници од Израел.
Вратете се на почетокот Go down
РИСБрој на мислења : 1014

Војување во урбана средина - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 5 Empty31/8/2014, 12:35

Сепак фали специјална опрема , борбени возила и оружје за урбана борба а со таква опрема најдобро е да се формира една специјална воена единица за такво војување , во ранг на батаљон .
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинВојување во урбана средина - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 5 Empty31/8/2014, 14:02

РИС напиша:
Сепак фали специјална опрема , борбени возила и оружје за урбана борба а со таква опрема најдобро е да се формира една специјална воена единица за такво војување , во ранг на батаљон .

Имаме ние и возила и оружја и опрема и обучени луѓе, само треба паметно да се искористат...
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Војување во урбана средина - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 5 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Војување во урбана средина
Вратете се на почетокот 
Страна 5 of 7Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: