ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Војување во урбана средина

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
АвторПорака
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Војување во урбана средина - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 4 Empty3/4/2012, 19:02

како геноцидот со Ерменците кога ке треба да ги сотрат ке им го спомнат.
Вратете се на почетокот Go down
filip555

filip555

Број на мислења : 94

Војување во урбана средина - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 4 Empty3/4/2012, 19:07

Скренавте малку од темата , али нема врска !

Сакам само да кажам Војниците и Полицајците беа спремни да ја бранат татковината и да ги утепаат сите Припадници на ОНА во 2001 :<3: ама ова политичариве си имаат свои интереси Ne! Sad Sad

______________________
"If you want peace, prepare for war."
Flavius Vegetius Renatus. Roman Military strategist. c. 390. A.D
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Војување во урбана средина - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 4 Empty3/4/2012, 19:08

filip555 напиша:
Скренавте малку од темата , али нема врска !

Сакам само да кажам Војниците и Полицајците беа спремни да ја бранат татковината и да ги утепаат сите Припадници на ОНА во 2001 :<3: ама ова политичариве си имаат свои интереси Ne! Sad Sad

Токму така.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
kocovБрој на мислења : 137

Војување во урбана средина - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 4 Empty3/4/2012, 19:52

Frogfoot напиша:
Е ова не сум го знаел...Кочов ова сигурен си за доаѓање на албански терористи преку Грција? Незнам дали Грција би дозволила терористички групи на нивна територија, со оглед дека граничните служби им се опремени со разни современи средства за контрола на границите и сигурно имале информации за тоа..но исто така ... сигурно не им било криво Smile

Kako emigranti vleguvaja vo Grcija, pa od tamu bea zemani od nivni luge pa noseni do granica od tamu gi zemja ovie sto bea
od tie selata sto gi pisav, i bea noseni vo resensko preku planinata od tamu bea noseni na frontot kade bea vooruzuvani
Вратете се на почетокот Go down
filip555

filip555

Број на мислења : 94

Војување во урбана средина - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 4 Empty3/4/2012, 19:56

На Алфа ТВ гледав еден кажуваше од 1998-2000 во Македонија биле пуштени над 68 000 Албански Емигранти па ај сеа ввие размислете ја ситуацијата и Сето тоа е направено по некој план на Турција за да има Каде да ја шверцува дрогата бидејки знаеле дека Бугарија ке влезе во ЕУ.
Сепак, тоа колку е точно .. scratch scratch

______________________
"If you want peace, prepare for war."
Flavius Vegetius Renatus. Roman Military strategist. c. 390. A.D
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Војување во урбана средина - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 4 Empty3/4/2012, 20:21

filip555 напиша:
На Алфа ТВ гледав еден кажуваше од 1998-2000 во Македонија биле пуштени над 68 000 Албански Емигранти па ај сеа ввие размислете ја ситуацијата и Сето тоа е направено по некој план на Турција за да има Каде да ја шверцува дрогата бидејки знаеле дека Бугарија ке влезе во ЕУ.
Сепак, тоа колку е точно .. scratch scratch

Турција има изградено софистициран план за враќање на нејзиното влијание на просторите од Отоманската империја. Но не би сакал да образложувам овде затоа што навистина се оддалечивме од темата

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
filip555

filip555

Број на мислења : 94

Војување во урбана средина - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 4 Empty3/4/2012, 20:26

Знам и јас сето тоа го знам ама ако почнам со пишување ке ми треба неколку часа а и на сето тоа ке биде многу опширно само можам да кажам дека сето тоа е за да ја добие власта на муслиманската религија во нејзини раце бидејки кој го контрлолира исламот контролира со милиони луге низ цел свет ! Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad

______________________
"If you want peace, prepare for war."
Flavius Vegetius Renatus. Roman Military strategist. c. 390. A.D
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD

Број на мислења : 3140

Војување во урбана средина - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 4 Empty9/12/2013, 16:45

Зошто никаде не се спомнуваат лавовите и ПЕП за 2001 ? секаде се збори за тигрите и волците...ме интересира,дали и колку биле ангажирани и другиве припадници на војската,шкоприони леопарди ренџери ? со колку луѓе сме нападнале ние? како се одвивало тоа,зошто прво не се пуштеле хеликоптери и артилерија,па да влегле луѓе ? зборувам конкретно за арачиново...и според мене,НАЈГОЛЕМ проблем се границите...стварно незнам како треба да изгледа тоа чување на граници,и нигде неам прочитано за гранична полиција,но факт е дека покрај полицискиве единици,втора на која треба највееќе посветеност треба да е гранична...и кога мене би ме прашувале,би ги ангажирал и војскава да чува граници+ гранична полиција..и онака,незнам што работат сите во војскава освен мировни мисии,но факт е дека доколку се постават и ПСО,и гранична,па и регуларна војска за чување на границиве би се намалило гоооолем дел на дрога,оружје,илегално преминување...исто така,кога би се вратиле бродовите и би се купиле барем чамци,и би се појачале патролите по езерава,би имале по сигурна внатрешност..сетете се на Бродец,тоа бе купишта оружје,тоа не е еднаш пренесувано..а сигурен сум дека можеме да го запреме тоа,со сите располоожливи сили..
Вратете се на почетокот Go down
Legija91

Legija91

Број на мислења : 1332

Војување во урбана средина - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 4 Empty9/12/2013, 21:23

JKD напиша:
Зошто никаде не се спомнуваат лавовите и ПЕП за 2001 ? секаде се збори за тигрите и волците...ме интересира,дали и колку биле ангажирани и другиве припадници на војската,шкоприони леопарди ренџери ? со колку луѓе сме нападнале ние? како се одвивало тоа,зошто прво не се пуштеле хеликоптери и артилерија,па да влегле луѓе ? зборувам конкретно за арачиново...и според мене,НАЈГОЛЕМ проблем се границите...стварно незнам како треба да изгледа тоа чување на граници,и нигде неам прочитано за гранична полиција,но факт е дека покрај полицискиве единици,втора на која треба највееќе посветеност треба да е гранична...и кога мене би ме прашувале,би ги ангажирал и војскава да чува граници+ гранична полиција..и онака,незнам што работат сите во војскава освен мировни мисии,но факт е дека доколку се постават и ПСО,и гранична,па и регуларна војска за чување на границиве би се намалило гоооолем дел на дрога,оружје,илегално преминување...исто така,кога би се вратиле бродовите и би се купиле барем чамци,и би се појачале патролите по езерава,би имале по сигурна внатрешност..сетете се на Бродец,тоа бе купишта оружје,тоа не е еднаш пренесувано..а сигурен сум дека можеме да го запреме тоа,со сите располоожливи сили..

Имаш тема во воена историја за 2001-та, а поконкретно за единиците имаш во Подфорумот Безбедносни сили на Македонија, до сега полно пати е пишувано за тоа.Заврти ги малку страните ќе си ги најдеш одговорите, па дури и малку повеќе.  ziveli 

______________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Војување во урбана средина - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 4 Empty9/12/2013, 21:29

Овде имаме отворено тема и за 2001 и за Лавовите. Шкропионите и Леопардите како механизирани-пешадиски бригади беа ангажирани на сите жаришта. Ренџерите не беа формирани во 2001. За тактиката како и што е премногу комплицирано да се објаснува. Имаш безброј елементи, фактори и ред други работи што не е возможно вака напишано да се објаснат. На пример - не можеш да гранатираш едно село во кое имаш голем број цивили. Друго, не значи дека ако го гранатираш селото час или два дека тоа ќе биде успешно. Не значи и дека ако сме ги „пуштеле“ хеликоптерите први дека тоа по правило би значело дека ќе има резултати итн., итн. За чувањето на границата: Ние како држава имавме шанса нашата граница да ја обезбедува и војската и сега полицијата. Не значи дека едните можат подобро да ја вршат работата од другите. Најпрво треба да се расчисти дека ниту една граница на светот не може херметички да се затвори. За твоја информација во далечните 90-ти и првите Волци ја имаат обезбедувано нашата граница. Исто така знаеме дека најголемиот шверц со оружје се случи токму во 90-те ( по ограбувањето на воените магацини во Албанија). Тоа не значи дека Волците се неспособни туку го потврдува она што го напишав погоре - дека ниту една граница не може да се затвори херметички. А за да ги ангажираме сите расположливи сили 24 часа да ја чуваат границата согласно Уставот и законите ( не сакам да звучам како една наша министерка ) е потребно да се воведе вонредна или воена состојба, а во тој случај тоа ќе сака огромни финансиски средства.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Војување во урбана средина - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 4 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Војување во урбана средина
Вратете се на почетокот 
Страна 4 of 7Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: