ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Војување во урбана средина

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
АвторПорака
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Војување во урбана средина - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 3 Empty17/3/2012, 22:06

Makedon напиша:
Апсолутно точно е ова за Тигриве, воопшто не биле спремни за во Арачиново. Дури и на повлакање имаше двајца погинато од оваа единица!! Секоја им често на Волците таму покажаа право херојство!!! Се додека тие момци се тука не се плашам !!!

Секогаш и секаде први
Истиоте биле оскатени,
Командирот на сред војна си даде оставка.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Војување во урбана средина - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 3 Empty17/3/2012, 22:51

Неблагодарно е да зборуваме за нив така,сепак тие зедоа пушка в рака и се јавија на повикот од Татковината. Имаше неправилности,тоа сигурно, на пример (имам слушано од други учесници во војната) дека кога ќе дојдело време „им завршувала смената„ и слични работи,незнам колку е точно..и некои други заврзлами, но факт е дека момците се бореа за Македонија, тоа што беа под таква команда,не се криви јас мислам. А генерално, меѓу АРМ и МВР немаше координација , а тоа го платија со многу невини животи!
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Војување во урбана средина - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 3 Empty17/3/2012, 23:51

ne velam za momcite .
Vikam mn chudni neshta se sluchuvaa.
Вратете се на почетокот Go down
Subzero

Subzero

Број на мислења : 213

Војување во урбана средина - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 3 Empty29/3/2012, 22:35

Дечки може некој да го објасни дејствувањето на волците во 2001? За тоа колку биле спремни и ред други работи..
Многу ги фалат, па дај да видиме што е како е ако има некој нешто да каже?
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Војување во урбана средина - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 3 Empty30/3/2012, 01:05

Subzero напиша:
Дечки може некој да го објасни дејствувањето на волците во 2001? За тоа колку биле спремни и ред други работи..
Многу ги фалат, па дај да видиме што е како е ако има некој нешто да каже?

За пСО имаш посебна тема таму може да коментираме околу нив

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
kocovБрој на мислења : 137

Војување во урбана средина - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 3 Empty3/4/2012, 12:36

За арачиново се знаеше уште во пролета дека ке се станат во летото на бунт, тогаш памтам во пролета 2001 во арачиново
имаше една исламска хуманитарна организација не му го памтам името и која скалдира во неколку куки во арачиново со тони
на храна и лекови, и тогаш се знаеше дека се спрема логистика за терористите на ОНА и мислам дека полицијата имаше пукнт внатре
во аричиново но беше повлечен се изгледа од стравот да не биди уништен и со тоа да се имаа жртви на наша страна, инаку тие што се бореја
во арчиново беа од самото село и требаше преку арчиново да ни се даде знак дека војната зема се поголем замав, дека нато ке застани на страна
на ОНА но истовремно Македонија преку Украијна добиваше Руска воена помош и тогаш пред да биде потпишан ракомовниот договор, солана беше во
Москва каде ги молеше Русите да не ја подржуват Македонија, на оваа Солан беше одбиен што подоцна Солана прифати да не се дели Македонија, туку да му се гарантира територијалниот интигритет и тогаш се врајка од Русија и се потпишува рамковниот договор, исто така треба да се кажи дека според планот на ОНА борбени дејствија требаше да почнат и во Пелагонискиот регион тоа е ес селата Острец, Злокукани интерсено за овие села е тоа што овие села беа логистичка база за нови борци на ОНА од Албанија кој преку егејска македонија значи преку Мала Преспа влегуваја во Грција во Лерин, и од тука преку овие погранични села што горе ги споменав овие борци на ОНА беа потоа префрлувани во Албанските села во ресенско од тука беа носени за Куманово или Тетово, и имаше знам полициски пукнт на баба планина и неколку од овие групи беа уништетни што беа префрлувани кон преспа.
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Војување во урбана средина - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 3 Empty3/4/2012, 13:15

Интересни детали Кочов. За хуманитарната помош во Арачиново можам да кажам само дека одкако истата пристигна на пунктот кај Брњарци беше стопирана од страна на полициските службеници но по наредба од „горе“ истата беше пропуштена. Инаку станува збор за неколку шлепери кои беа претоварени со разни стоки. Претоварот беше изговор за запирање на конвојот бидејќи сите знаеме што се носеа тие камиони.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Војување во урбана средина - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 3 Empty3/4/2012, 16:09

Е ова не сум го знаел...Кочов ова сигурен си за доаѓање на албански терористи преку Грција? Незнам дали Грција би дозволила терористички групи на нивна територија, со оглед дека граничните служби им се опремени со разни современи средства за контрола на границите и сигурно имале информации за тоа..но исто така ... сигурно не им било криво Smile
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Војување во урбана средина - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 3 Empty3/4/2012, 18:58

И сегашните запршки смрдат на маслинов зејтин .
некој јавно вика поделте државчето и никој да нема проблем , името ги потсека на пљачката од 1912.
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Војување во урбана средина - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 3 Empty3/4/2012, 19:00

Зоран напиша:
И сегашните запршки смрдат на маслинов зејтин .
некој јавно вика поделте државчето и никој да нема проблем , името ги потсека на пљачката од 1912.

Демократија, па нека зборат. Е сега на делата со дела се враќа

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Војување во урбана средина - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Војување во урбана средина
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 7Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: