ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Војување во урбана средина

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
АвторПорака
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Војување во урбана средина - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 2 Empty13/12/2011, 08:17

Aj neka postavi nekoj screenshot od Google Earth od Aracinovo da vidime za kolkav prostor stanuva zbor.

P.S Denes mnogu e poizgradeno od 2001?
Вратете се на почетокот Go down
volcko1Број на мислења : 19

Војување во урбана средина - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 2 Empty19/12/2011, 22:32

ubava tema za razgovor ARACINOVO 2001
ne me svakajte pogresno ama vie site tresite prazna slama,koga ne ste bile nemozite da komentirite ,osobeno wolf ,
kakvi mini so noz otstranuvani toa go ima samo vo holivud ili bolivud ili nekoj te lazal ama ti prijatele ne si bil vo borbite za aracinovo
napado na aracinovo bese od dve strani od brnjanci otkaj grobistata pravec djamija i na glavnio vlez do sred selo
borbite bea kuka za kuka
uspeame da ja zazemime levata strana do sred selo togas trebise da dojdat tigrite i zaedno da napreduvime bidejki oni bea "ubuceni"za urbana vojna
tigrite ili macinjata kako so gi vikaa 2001 odbijaa da dojdat i bukvalno se povleceja
ostavajki prazen prostor pomegu udarnite edinici na arm i nivnata pozadina
i posle dojde naj sramnata naredba POVLEKUVANJE bez dotur na municija i bukvalno ostaname so po eden metak za sebe
pozdrav do heroite od 2001
Вратете се на почетокот Go down
Profesionalec

Profesionalec

Број на мислења : 149

Војување во урбана средина - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 2 Empty19/12/2011, 23:08

Волчко1, добредојде на форумов!

Претпоставувам си бил во Арачиново 2001 како Бранител, па дали можеш да ни кажеш поопширно како се изведуваше целата операција,каков беше моралот на нашите трупи и каков отпор пружеа терористите?

ziveli

______________________
Don't underestimate your enemy!
Вратете се на почетокот Go down
Wolf

Wolf

Број на мислења : 115

Војување во урбана средина - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 2 Empty19/12/2011, 23:21

Чистење на мини со нож е најстара техника и воопшто не ја има само во Холивуд него е многу практикувана инаку тоа за тигрите е многу точно неколку пати имаат направено такви испади не само во арачиново туку и на уште едно место.
Вратете се на почетокот Go down
volcko1Број на мислења : 19

Војување во урбана средина - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 2 Empty24/12/2011, 00:55

wolf... pravilo br1 MINA VO NIKOJ SLUCAJ NE SE CEPKA AMA BAS VO NIKOJ,NA SEKOJA MINA MOZE DA SE MONTIRA SKRIEN UPALJAC
taka da so noz,sipka ili drug priracen predmet mozis da ja lociris ama da ja otstranis,ne bi ja cepkal dodeka ne dojde inzinerec
tigrite na dva tri pati ne ostavaa na milos i nemilost a naj strasno bese 24-25 maj 2001 koga izbegaa od vaksince ostavajki pogolema grupa
vo seloto a istata taa grupa vleze da im pomogne na niv a oni se povlecea bez da dadat podrska na nasite za da se izvlecat .togas ima golem
problem mozise da dojde do zakacka pomegu nas i macinjata.sepak toa bese edna golema igra na nekoj politicari.za zal
e sega za aracinovo
kako so kazav napado bese od dve strani
1.pravec brnjanci - grobista - djamija
2.na glavnio vlez od leva strana do sred selo
borbite bea kuka za kuka ,sprat za sprat ...se pukase na site strani
a od nasa strana bese aj da kazime nekako ne organizirano,na pr jas bev vo udarnata grupa koja so go predvodise napado pozadi nas idea grupa od tigri pa pak nasi
i koga macinjata izbegaa ostaviaa prazen prostor pomegu nasite dve grupi pa cekanje da se zazemat tie dve-tri kuki so gi drzea macinjata i linijata se razvlecuva
kako rasipan telefon.pukat bez veza realno poveke mi bese strav od niv otkolku od tie pred mene
a uckite bea na niven teren go branat go poznavat mestoto gi znaat sokacite te puka od edno mesto i bega zazima druga pozicija ,najblisku so sum imal borba e na nekoj 10 do 15 metri ,mora da im gi pofalum minofrlacite na uck bea strasno precizni im davaa dosta dobra podrska na nivnite grupi
Вратете се на почетокот Go down
AlexGreat

AlexGreat

Број на мислења : 277

Војување во урбана средина - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 2 Empty29/12/2011, 16:18

Со кои други средства располагаа УЧК во Арачиново? од кој калибар беа минофрлачите? 82мм , 60мм или 120мм?

Претпоставувам дека добро го владееле поради тоа што имаа искуство од Косово, а минофрлачот не е некое сложено средство за ракување.

______________________
Born to be Macedon!
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Војување во урбана средина - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 2 Empty17/3/2012, 02:39

За Арачиново Генералот Панде водејќи се од едно од овие правила, да се избегнува борба во населени места, дава навистина солидно решение. Блокада на Арачиново со што би се исцрпеле залихите на терористите и полесно ќе се скрши нивниот отпор. Тоа некој навистина добро го проценил и затоа го дал рокот за изведување на акцијата.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Војување во урбана средина - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 2 Empty17/3/2012, 16:37

Тоа е нормално и најмудро, е сега тоа што не ни бил даден Амин од горе тоа е друга работа. Доколку имаш можност, изолирај го непријателот, неможе вечно да се крие,особено не во така мало место. Се сомневам дека имаа залихи за повеќе од 1 месец. Сами ќе се предадеа, едноставно сетете се на Брега и Сирт во Либија. Бунтовниците ги опколија од сите страни иако овие страшно страшно фуриозно се бореа,но едноставно немаа излез,неможеа да се пробијат,затоа така и Гадафи загина при пробивање.
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Војување во урбана средина - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 2 Empty17/3/2012, 16:44

Frogfoot напиша:
Тоа е нормално и најмудро, е сега тоа што не ни бил даден Амин од горе тоа е друга работа. Доколку имаш можност, изолирај го непријателот, неможе вечно да се крие,особено не во така мало место. Се сомневам дека имаа залихи за повеќе од 1 месец. Сами ќе се предадеа, едноставно сетете се на Брега и Сирт во Либија. Бунтовниците ги опколија од сите страни иако овие страшно страшно фуриозно се бореа,но едноставно немаа излез,неможеа да се пробијат,затоа така и Гадафи загина при пробивање.

Арачиново од воен аспект не претставува никаков проблем - реченица на Генералот. Со една реченица им објаснил се но кој да слуша

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Makedon

Makedon

Број на мислења : 158

Војување во урбана средина - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 2 Empty17/3/2012, 21:41

Апсолутно точно е ова за Тигриве, воопшто не биле спремни за во Арачиново. Дури и на повлакање имаше двајца погинато од оваа единица!! Секоја им често на Волците таму покажаа право херојство!!! Се додека тие момци се тука не се плашам !!!

Секогаш и секаде први
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Војување во урбана средина - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Војување во урбана средина   Војување во урбана средина - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Војување во урбана средина
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 7Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: