ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Colt (М16/М4)

Go down 
Отиди на страна : Previous  1 ... 6, 7, 8 ... 10 ... 14  Next
АвторПорака
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

Colt (М16/М4) - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Colt (М16/М4)   Colt (М16/М4) - Page 7 Empty3/5/2013, 11:50

Ни тогаш нема да бидеш Laughing
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Colt (М16/М4) - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Colt (М16/М4)   Colt (М16/М4) - Page 7 Empty3/5/2013, 16:06

Goran Apostoloski напиша:
која верзија е оваа последната на М-4 не можам да ги следам еден милион ги има,кафени,црни еден куп различни кундаци и додатни марифети,треба некој каталог да си набавам за пушкава за да бидам во тек со варијацииве scratch
Оваа е LWRC. Иначе никој не може да ги следи варијантите на АР 15, стотици фирми ги произведуваат, секој ден налетувам на некои нови имиња.
https://www.lwrci.com/default.aspx
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8957

Colt (М16/М4) - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Colt (М16/М4)   Colt (М16/М4) - Page 7 Empty4/5/2013, 21:36

Colt (М16/М4) - Page 7 C8EM1um

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8957

Colt (М16/М4) - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Colt (М16/М4)   Colt (М16/М4) - Page 7 Empty4/5/2013, 21:37

Colt (М16/М4) - Page 7 NUNzk6J

Colt (М16/М4) - Page 7 ZzODa4z

Colt (М16/М4) - Page 7 R6mFl5O

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10508

Colt (М16/М4) - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Colt (М16/М4)   Colt (М16/М4) - Page 7 Empty6/5/2013, 00:36

Smile Smile Smile

Colt (М16/М4) - Page 7 554110_10151516599594098_296280163_n
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

Colt (М16/М4) - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Colt (М16/М4)   Colt (М16/М4) - Page 7 Empty6/5/2013, 01:17

Ова за авганистанците Smile
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Colt (М16/М4) - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Colt (М16/М4)   Colt (М16/М4) - Page 7 Empty9/5/2013, 00:29

Изгледа американците ќе си останат уште долго верни на М4ките.
US Army About to Cancel Carbine Replacement
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

Colt (М16/М4) - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Colt (М16/М4)   Colt (М16/М4) - Page 7 Empty9/5/2013, 02:05

Јас незнам зошто ги менуваат. Не дека М4 е најдобра пушка па не треба да се смени поради нејзините маани, но тоа е огромен трошок, за кој тие, реално, немаат потреба, освен ако не им се фрлаат пари, мора и наменската индустрија да врти кеш нели Smile , но М4 им врши работа, не е до толку лоша да ја менуваат.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8957

Colt (М16/М4) - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Colt (М16/М4)   Colt (М16/М4) - Page 7 Empty9/5/2013, 12:04

Frogfoot напиша:
Јас незнам зошто ги менуваат. Не дека М4 е најдобра пушка па не треба да се смени поради нејзините маани, но тоа е огромен трошок, за кој тие, реално, немаат потреба, освен ако не им се фрлаат пари, мора и наменската индустрија да врти кеш нели Smile , но М4 им врши работа, не е до толку лоша да ја менуваат.

Секако дека им врши работа, но од друга страна во моментов има и (нешто) подобри решенија од тоа кое го нуди М16/М4. Е сега, дали вреди сиот тој трошок на промена на основното пешадиско оружје, веројатно само они си знаат. Но она што не ми е јасно, е зошто после завршени две третини од тестирањата... и стотици милиони потрошени долари, решија да го баталат проектот на самиот финиш? Можеби се лоби групи (Colt), можеби пренамена на средствата (купување дополнителни количини на М4), можеби тестирањата покажале дека сепак М4 не е до толку инфериорна во поглед на другите кандидати... кој ќе го знае.
Сепак, освен SCAR-от сите други кој се во конкуренција за нова пушка се всушност варијации на тема AR-15, така да дополнителните трошоци за обука би биле минимални... или барем не толку драстични за разлика од она што би ги чинело кога би преминале на бул-пап дизајн да речеме. Дури и на SCAR-от командите му се идентилно поставеникако оние на М16/М4.

Ми се чини дека USMC ќе бидат побрзи во усвојување на нова пушка отколку армијата. Кај нив веќе влезе во употреба HK416 (еден од конкурентите и во армиските тестови) во форма на лесен пушко-митралез (M27 IAR) кој во некој делови го замени M249 SAW, и кој засега покажува одлични резултати на терен. Со оглед дека секој род кај нив си има различни критериуми за трупното оружје, може да се случи Маринците во раце да добијат побрзо ново оружје отколку армијата.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8957

Colt (М16/М4) - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Colt (М16/М4)   Colt (М16/М4) - Page 7 Empty9/5/2013, 12:06

Понудата на австриски Steyr-Mannlicher во овој сегмент:
http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=10362

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Colt (М16/М4) - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Colt (М16/М4)   Colt (М16/М4) - Page 7 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Colt (М16/М4)
Вратете се на почетокот 
Страна 7 of 14Отиди на страна : Previous  1 ... 6, 7, 8 ... 10 ... 14  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: