ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Colt (М16/М4)

Go down 
Отиди на страна : Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12, 13, 14  Next
АвторПорака
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9006

Colt (М16/М4) - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Colt (М16/М4)   Colt (М16/М4) - Page 11 Empty27/12/2013, 12:17

Colt (М16/М4) - Page 11 6hSW87k

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9006

Colt (М16/М4) - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Colt (М16/М4)   Colt (М16/М4) - Page 11 Empty25/2/2014, 18:21

Colt (М16/М4) - Page 11 HnMLP9O

Не можам да ја најдам сликата од М4-ка во идентична конфигурација од арсеналот на пСО.
Фотката беше од некоја презентација.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9006

Colt (М16/М4) - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Colt (М16/М4)   Colt (М16/М4) - Page 11 Empty14/5/2014, 18:35

Colt (М16/М4) - Page 11 YBvBFrc
Colt (М16/М4) - Page 11 LbPn9nU

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
ESN

ESN

Број на мислења : 1224

Colt (М16/М4) - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Colt (М16/М4)   Colt (М16/М4) - Page 11 Empty30/6/2014, 00:29

Alvar напиша:
Да, овие се Trijicon ACOG... на нашите има монтирано Aimpoint или EOTech.
Нема врска снајперистите на волците на м4 имаат и ACOG и оптички нишан специјално за м4 Леуполд.Ама само снајперистите,борбениот тим односно пешадијата ги имаат само аимпоинт и еотеч

______________________
СЕКОГАШ И СЕКАДЕ ПРВИ
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD

Број на мислења : 3140

Colt (М16/М4) - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Colt (М16/М4)   Colt (М16/М4) - Page 11 Empty30/6/2014, 01:02

Требало на ренџерите м16 да им земеле...да не бидат исти Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9006

Colt (М16/М4) - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Colt (М16/М4)   Colt (М16/М4) - Page 11 Empty30/6/2014, 11:23

Alvar напиша:
Colt (М16/М4) - Page 11 GJtyS

Фино накитена... сличен сетап имаат и нашите.  Wink

Colt (М16/М4) - Page 11 B6mmR

Не би знаел, досега ги немаат прикажано јавно тие оптики, со Aimpoint и EOTech ги имаат.
Муабетот конкретно беше за погорните фотки.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD

Број на мислења : 3140

Colt (М16/М4) - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Colt (М16/М4)   Colt (М16/М4) - Page 11 Empty30/6/2014, 17:34

ESN ќе ви каже Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
ESN

ESN

Број на мислења : 1224

Colt (М16/М4) - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Colt (М16/М4)   Colt (М16/М4) - Page 11 Empty30/6/2014, 18:00

За леуполд оптичкиот нишан има повеќе слики само ти шо не си ги видел.А за ACOG слики нема,ама според мене миту треба да има подобро да не се знае во јавност.Инаку целиот комплет со сите оптички нишани ги добија заедно одеднаш

______________________
СЕКОГАШ И СЕКАДЕ ПРВИ
Вратете се на почетокот Go down
ESN

ESN

Број на мислења : 1224

Colt (М16/М4) - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Colt (М16/М4)   Colt (М16/М4) - Page 11 Empty30/6/2014, 18:24

http://www.arm.mil.mk/proekti/20_godini_bSN/20%20godini%20bSN%20-%20mala.html
еве тука на 10/11 страна каде се подредени со м4 последниот му се гледа оптичкиот нишан леуполд на м4 тој е снајперист.

______________________
СЕКОГАШ И СЕКАДЕ ПРВИ
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9006

Colt (М16/М4) - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Colt (М16/М4)   Colt (М16/М4) - Page 11 Empty21/7/2014, 00:21

Albania Army Bids Farewell to Kalashnikovs

Minister of Defence Mimi Kodheli on Wednesday announced that the army is to replace the Kalashnikov AK-47 with the NATO-standard M4 carbine assault rifle.

“The battalion that operates in foreign operations will be the first to be equipped from this year with the M4 carbine, and will no longer use outdated Kalashnikovs,” Kodheli said in a speech marking the first 300 days in power of the Socialist-led government.

The famous AK-47, also known as Kalashnikov, has been the standard-issue assault rifle for the Albanian armed forces since the Cold War.

Following the anarchy that engulfed the country in 1997, after the collapse of a series of pyramid-like investments schemes, tens of thousands of Kalashnikovs were looted from Albanian army depots and some remain in civilian’s hands.

The M4 carbine, which is produced by US company Colt Firearms, is widely used by the US military.

Kodheli added during her speech that an amendment to the law on the miliary intelligence service would ensure that it does not spy on the opposition, a common practice in the past, according to the minister.

“They will no longer be tools in the service of political parties in power,” she said. “Only the law will prevail in the armed forces of Albania,” she concluded.
http://www.balkaninsight.com/en/article/albania-s-army-bids-farewell-to-the-kalashnikov

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Colt (М16/М4) - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Colt (М16/М4)   Colt (М16/М4) - Page 11 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Colt (М16/М4)
Вратете се на почетокот 
Страна 11 of 14Отиди на страна : Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12, 13, 14  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: