ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Colt (М16/М4)

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 7 ... 14  Next
АвторПорака
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Colt (М16/М4) Empty
ПишувањеПредмет: Colt (М16/М4)   Colt (М16/М4) EmptyПет 9 Дек - 14:29

Автоматска пушка М16/M4 карабин

Colt (М16/М4) 500px-M16-SP1

Една од најпознатите и најпроизведувани западни автоматски пушки е американската пушка М16 која има долга и контроверзна развојна
усовршувачка) историја, а нејзините квалитети и способности секогаш мора одново да ги докажува. Сепак оваа прецизна пушка е искористена за ра вој на различни верзии на огнени оружја, и тоа ст ндардна автоматска пушка, карабин, автомат, снајпер и современо модуларно оружје Денес голем број компании од САД произведуваат различни верзии на пушката М16 (воени и цивилни),а некои држави и произведуваат и по лиценца. Инаку верзиите на ката М16 се користат во над 50 држави во светот. А томатската пушка М16А1 е наменета за уништување и неутрализирање на непријателска жива сила и ог ени средства. Доколку на пушката М16А1 е прикачена фрлачката на гранати М203 (калибар 40 mm),тогаш мо е успешно да се користи за уништување и онеспособување на оклопни возила (освен тенк ви), воени возила, бункери, утврдени огнени пози ии и да изведува осветлување и сигнализирање на оиштето. Исто така со помош на фрлачката на гран ти М203 може да исфрла и гранати со хемиска боева глава. Најголемиот дострел на фрлачката на гра ати М203 изнесува 400 m.Со пушката М16А1 може да се дејствува со единечна и рафална стрелба.

Colt (М16/М4) USMC_M16A4_Rifle

Максималниот ефикасен дострел на пушката М16А1 знесува 460 m, а максималниот дострел на зрното и несува 2.653 m. Најголема прецизност при дејствува е на подвижна цел се остварува на далечина од о олу 200 m, а на стационарни цели до 250 m. Практична а брзина на пукање при единечна стрелба изнесува од 45 до 65 куршуми во минута, додека практичната брзина на пукање при рафална стрелба изнесува од 150 до 350 куршуми во минута,додека при практичнодолготрајно дејствувањебрзината на стрелба напушката изнесува од 12 до 15 куршуми во минута.

Пресек на М16А1:

Colt (М16/М4) M16a

1. Компензатор на истрел
2. Цевка со калибар од 5,56 mm
3. Отвор на цевката за одведување на барутните гасови
4. Преден механички нишан
5. Специјална гасна цевкичка за спроведување на барутните гасови од цевката до носачот на затворачот
6. Затворач со носач на затворачот
7. Рачка за носење на пушката
8. Заден механички нишан
9. Т-рачка за репетирање на пушката
10. Повратна пружина
11. Цилиндер
12. Пластичен кундак
13. Задна алка за ременот за носење на пушката
14. Селектор на стрелба
15. Задна ракофатка(пластична)
16. Чкрапало
17. Рамка за муниција со капацитет од 20 куршуми
18. Куршум со калибар од 5,56 mm (223 Ремингтон)
19. Преден ракофат(пластичен)
20. Предна алка за ременот за носење на пушката
21. Држач на бајонет

Colt (М16/М4) 02-m16-625x450
Вратете се на почетокот Go down
Desperado

Desperado

Број на мислења : 70

Colt (М16/М4) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Colt (М16/М4)   Colt (М16/М4) EmptyПет 9 Дек - 20:21

Постојат и други варијанти а не само M16A1 , има и М16А2 , М4А1 и М16А4.

Еве слика:
Colt (М16/М4) M16a1m16a2m4m16a45wi
Вратете се на почетокот Go down
Desperado

Desperado

Број на мислења : 70

Colt (М16/М4) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Colt (М16/М4)   Colt (М16/М4) EmptyПет 9 Дек - 20:46

Значи М16А1 е првичната верзија на оваа пушка произведена од Colt Defence.
Додека М16А2 има поинаков ракофат и подолг магацин односно оквир за муниција и можност за ставање на подцевна гранатофрлачка М203, како и заден нишан. Тие се најочигледни измени вака на прв поглед кога ќе се види пушката и основни за распознавање.
Colt (М16/М4) M16_upper_right
Colt (М16/М4) TANKSaimingin2041102


Исто така постои и М16А3 но е произведена во ептен мали количини и имала можност само за fully auto односно само рафално пукање.

М16А4 карабинот пак е со пократка цевка и е стандардна јуришна пушка кај америчките маринци и некои други единици. Се разликува од М16А2 по тоа што нема заден нишан , но има пикатини шини кои овозможуваат на додавање разни оптички нишани и сл.

М4 е автоматска пушка со пократка цевка која исто така е широко распространета низ повеќе армии во светот и има можност за испукување тнр. three round burst односно рафали по 3 куршуми.

М4А1 има покрај three round burst mode можност и за рафален оган.
Colt (М16/М4) PEO_M4_Carbine_RAS_M68_CCO
Colt (М16/М4) M4FiringWithCasingInAir
М4А1 со М203.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Colt (М16/М4) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Colt (М16/М4)   Colt (М16/М4) EmptyПет 9 Дек - 23:31

Друже знам јас све што постој,ама текстот горе што го имам напишано стрикно се однесува за М16,а не за М4,па затоа вратететго името на темата М16 а отворете друга за ColtМ4 и остали орудија... Smile
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Colt (М16/М4) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Colt (М16/М4)   Colt (М16/М4) EmptyСаб 10 Дек - 10:41

Десперадо, отвори нова тема за М4 карабинот и копирај го мислењето последно таму.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Colt (М16/М4) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Colt (М16/М4)   Colt (М16/М4) EmptyВто 24 Јан - 7:15

Nov proizvod na Colt.

Colt SP901 Rifle

Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9008

Colt (М16/М4) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Colt (М16/М4)   Colt (М16/М4) EmptyСаб 26 Мај - 15:29

Colt (М16/М4) GJtyS

Фино накитена... сличен сетап имаат и нашите. Wink

Colt (М16/М4) B6mmR
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Colt (М16/М4) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Colt (М16/М4)   Colt (М16/М4) EmptyСаб 26 Мај - 22:22

Какви оптики се овие друже? На нашите како поинакви да беа Rolling Eyes
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9008

Colt (М16/М4) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Colt (М16/М4)   Colt (М16/М4) EmptyСаб 26 Мај - 22:26

Да, овие се Trijicon ACOG... на нашите има монтирано Aimpoint или EOTech.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9008

Colt (М16/М4) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Colt (М16/М4)   Colt (М16/М4) EmptyЧет 7 Јун - 14:31

Би било убаво АРМ да се опреми целосно со ова долу. Wink
Нешто се шушкаше, имаше и написи по весниците дека ќе се случи... но изгледа остана на тоа.

Colt (М16/М4) DwKoU

Colt (М16/М4) C7TeX

Colt (М16/М4) 0albx
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Colt (М16/М4) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Colt (М16/М4)   Colt (М16/М4) Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Colt (М16/М4)
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 14Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 7 ... 14  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: