ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi)

Go down 
Отиди на страна : Previous  1 ... 21 ... 38, 39, 40  Next
АвторПорака
MISFIT

MISFIT

Број на мислења : 219

Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 39 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi)   Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 39 Empty1/10/2018, 01:38

Од Википедија: "...a 550 mm (21.7 in) long barrel (when it is applied or configured for the light machine gun role) and a 370 mm (14.6 in) short barrel (when it is applied or configured for the assault rifle role)." Со оваа цевка е автоматска пушка, а со подолгата е пушкомитралез.
За ова побарав на нет бидејки не бев сигурен, но во принцип се гледа по должината на цевката отприлика што е, дали автомат, автоматска пушка или митралез.

______________________
To us and those like us, damn few.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8967

Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 39 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi)   Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 39 Empty1/10/2018, 12:25

Тогаш што е FN MK 46... или FN Minimi PARA? И обата имаат цевка долга 16" (40-сетина сантиметри).
Должината на цевката не е одлучувачки фактор дали едно орудие е автомат, автоматска пушка или митралез... бидејќи има автомати со цевка од 20", автоматски пушки со цевка од 10" итн, итн...

РПК-16 е конципиран како лесен пушко-митралез (НЕ како митролез), таква е номенклатурата кај руските вооружени сили. Сигурно нема да го замени ПКМ, Печенег-от или другите митролези, и веројатно ќе го користат само специјалните единици... но сепак не е автоматска пушка, иако е модифициран АК-12... исто како што M27 не се води во USMC како assault rifle (иако per se има корени од HK 416), туку како IAR (Infantry Automatic Rifle).

Цитат :
РПК-16 — российский ручной пулемёт калибра 5,45 × 39 мм. Является инициативной разработкой концерна Калашников. Этот пулемёт отрабатывается как потенциальная замена ручному пулемету Калашникова РПК-74, как в обычных войсках, так и в подразделениях специального назначения.
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%9F%D0%9A-16

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8967

Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 39 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi)   Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 39 Empty1/10/2018, 13:25

РПК-16 (Ручной Пулемет Калашникова)


Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 39 KGLLK8q
Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 39 WdROXQs
Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 39 YO40u10
Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 39 YdhuxWX
Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 39 DRSwiSH
Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 39 CmNCfE0
Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 39 CV5MJ6r

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
ESN

ESN

Број на мислења : 1215

Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 39 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi)   Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 39 Empty1/10/2018, 18:39

MISFIT напиша:
Ова не се рачуна како митралез само заради барабанот, да знаеш за друг пат.
Лесен пушко митралез е one shot one kill

______________________
СЕКОГАШ И СЕКАДЕ ПРВИ
Вратете се на почетокот Go down
ESN

ESN

Број на мислења : 1215

Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 39 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi)   Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 39 Empty28/11/2018, 14:22

Модифицирана Цеца со EoTech
Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 39 46932074_2245385085496292_4180521608860925952_n.jpg?_nc_cat=105&_nc_ht=scontent.fskp1-1

______________________
СЕКОГАШ И СЕКАДЕ ПРВИ
Вратете се на почетокот Go down
MISFIT

MISFIT

Број на мислења : 219

Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 39 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi)   Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 39 Empty28/11/2018, 17:22

Многу малку треба за ваква модернизација, ама проблемот е кој да направи тендер...

______________________
To us and those like us, damn few.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8967

Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 39 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi)   Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 39 Empty28/11/2018, 17:50


______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
MISFIT

MISFIT

Број на мислења : 219

Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 39 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi)   Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 39 Empty28/11/2018, 17:58

Не вреди брат, многу ми е осетлива темава и ме боли срце кога зборам..

______________________
To us and those like us, damn few.
Вратете се на почетокот Go down
ESN

ESN

Број на мислења : 1215

Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 39 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi)   Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 39 Empty28/11/2018, 18:00

MISFIT напиша:
Не вреди брат, многу ми е осетлива темава и ме боли срце кога зборам..
ахахах добар Laughing

______________________
СЕКОГАШ И СЕКАДЕ ПРВИ
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8967

Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 39 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi)   Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 39 Empty2/12/2018, 23:09


______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 39 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi)   Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 39 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi)
Вратете се на почетокот 
Страна 39 of 40Отиди на страна : Previous  1 ... 21 ... 38, 39, 40  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: