ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi)

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 21 ... 40  Next
АвторПорака
AlexGreat

AlexGreat

Број на мислења : 277

Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi)   Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 2 Empty29/12/2011, 16:25

Колкава количина имаме во АРМ од овие пушкомитролези и од каде се набавени? М53 претпоставувам се останати од ЈНА или пак ги имаме купено накнадно?

______________________
Born to be Macedon!
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10515

Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi)   Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 2 Empty29/12/2011, 23:19

AlexGreat напиша:
Колкава количина имаме во АРМ од овие пушкомитролези и од каде се набавени? М53 претпоставувам се останати од ЈНА или пак ги имаме купено накнадно?

Од ЈНА не ни остана ништо од воена опрема и воорожување,се што е во АРМ или е купено или донирано нема останато во наслетсто од ЈНА ништо,кога ги празнеа касарните низ зенјава дури и штекерите од зидовите ги ваделе... Laughing
Вратете се на почетокот Go down
Wolf

Wolf

Број на мислења : 115

Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi)   Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 2 Empty30/12/2011, 00:08

Momak od Gjorce напиша:
AlexGreat напиша:
Колкава количина имаме во АРМ од овие пушкомитролези и од каде се набавени? М53 претпоставувам се останати од ЈНА или пак ги имаме купено накнадно?

Од ЈНА не ни остана ништо од воена опрема и воорожување,се што е во АРМ или е купено или донирано нема останато во наслетсто од ЈНА ништо,кога ги празнеа касарните низ зенјава дури и штекерите од зидовите ги ваделе... Laughing

има нешто од ТО останато.
Вратете се на почетокот Go down
AlexGreat

AlexGreat

Број на мислења : 277

Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi)   Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 2 Empty1/1/2012, 02:10

Зошто би имал послаба моќ? во кој смисол послаба моќ?

______________________
Born to be Macedon!
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8967

Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi)   Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 2 Empty7/3/2012, 02:29

Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8967

Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi)   Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 2 Empty7/3/2012, 02:40

Новиот митролез на Heckler & Koch... HK 121, нешто поголема верзија на нивниот HK MG4.. во 7.62х51.

Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 2 A2pWT

Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 2 KBctG

Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 2 RNuD5


Slow motion HK MG4. Smile

Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi)   Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 2 Empty7/3/2012, 12:03

Dali Minimi ima vo 7.62?

I sto mislite, pri nabavka na vakvi mitrolezi , dali treba da se preferira 7.62 ili 5.56?
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8967

Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi)   Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 2 Empty7/3/2012, 12:21

Има, MK48 (FNH USA) која Американците ја користат... и орегиналната Белгиска верзија.. Minimi 7.62.
И обете си имаат конкретна намена, полесната во 5.56.. се користи за "suppresive fire" на стандардни далечини од 400-500 метри, предност е што е нешто полесен и има поголем капацитет... т.е може да се носи повеќе муниција. Маната секако му е нешто по-анемичниот калибар.
Додека верзијата во 7.62 има поголем домет, помоќен куршум секако... но е нешто потежок, треба да се м'кне потешка муниција но и конструкцијата (по мене) не му дозволува експлоатација каква што би можел да има еден "full size" митролез како FNH MAG или ПКМ.
На крај, сепак би направил комбинација од двата... стандардните единици опремени со 5.56 и стандарден митролез во 7.62.. специјалните единици со лесен 7.62, бидејќи митролез со стандардна големина е преголем товар за посебен тип на задачи.

http://www.fnhusa.com/le/products/firearms/model.asp?gid=FNG008&fid=FNF055&mid=FNM0042
http://www.fnherstal.com/index.php?id=306 (оние во средина)
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi)   Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 2 Empty7/3/2012, 13:40

А што се однесува до магацинот, сега повеќе не е лимен така? Заглавуваше муницијата почесто или што беше...
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8967

Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi)   Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 2 Empty7/3/2012, 14:33

Веројатно мислиш на лимената кутија за муниција која ја користи рускиот ПКМ?
Таа собира 100 комада 7.62 X 54R, и колку знам не прави проблем при хранењето на митролезот.

Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 2 HScdx

А можеби мислиш на кутијата за FN Minimi... но таа е пластична и собира 200 комада 5.56 Х 45.
Е со неа имаше проблем.. но во последно време, т.е барем десетина години ретко се користи.
При тоа и муницијата доста тропаше во неа, па војниците мораа да ставаат картон од страна... поради кои и доаѓаше често до застој.
Најчесто во комплетот на Minimi оди платнената торбичка која збира 100 парчиња минуција за истиот.

Пластичната кутија:

Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 2 GSAfS

Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 2 GdN3h

Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 2 9eDYI

Платнената:

Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 2 6U07V

Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 2 9tOSi

Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 2 5rjG3
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi)   Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi) - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Митралези PK, MG, FN - (M84, M86, PKM, PKT, М-53, МG-42, Minimi)
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 40Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 21 ... 40  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: